Ciekawostki o książkach

Nie żyje Lars Gustafsson, Laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniew Herberta

larsgustaffson 622

3 kwietnia zmarł jeden z najbardziej znanych szwedzkich pisarzy, Lars Gustafsson. Poeta, filozof, eseista i powieściopisarz, który w trakcie swojego życia wydał blisko 80 książek. Cieszył się dużą popularnością a jego wiersze były publikowane nawet w New York Times. Otrzymał także wiele nagród przyznawanych przez międzynarodowe środowiska literackie.

Niespełna miesiąc wcześniej, 7 marca 2016 szwedzki poeta został Laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Jest to prestiżowe wyróżnienie w świecie literatury i przyznawanej przede wszystkim za wybitne osiągnięcia w dziedzinie poezji.

Jury tegorocznej edycji nagrody uzasadniając swój wybór stwierdziło, że wiele wierszy Lars Gustafssona należy do najlepszych, jakie napisano w Europie. Michael Krüger, w dalszej argumentacji wyboru powiedział: „Jego poezja to zaskakujące połączenie przejrzystości, prostoty i tajemnicy. Jako myśliciel, Gustafsson związany jest z filozofią języka, pragmatyzmem, racjonalną tradycją Oświecenia; z drugiej strony jednak pozostawia zawsze miejsce na głębszą, bardziej złożoną wizję rzeczywistości i wyobraźni”

Lars Gustafsson urodził się w roku 1936 w Vasteras. Studiował i uzyskał stopień doktora w zakresie filozofii na Uniwersytecie w Uppsali. Jego debiut prozatorski miał miejsce na 1956 roku, wydana została wtedy powieść Poeten Brumbergs sista dagar och död (polskie tłumaczenie: Ostatnie dni i śmierć poety Brumberga). Natomiast pierwsze tomy poezji Gustafsson opublikował na początku lat 60.

Wydarzenia, które miały wpływ na twórczość Larsa Gustafssona miały miejsce w latach 70. Stał się on w tym czasie wrogiem publicznym numer jeden. Kwestionował i krytykował działania socjaldemokratycznego rządu szwedzkiego. Sam porzucił lewicową ideologią  i przeszedł do opozycji. Jako liberał publikował krótkie rozprawy obnażające minusy socjaldemokratycznego aparatu władzy. W jego opinii bowiem niewiele różnił się on od rządów przedstawionych przez G. Orwella.

W Polsce twórczość poetycka Larsa Gustaffsona reprezentowana jest przez tom Dziwne drobne problemy. Przełożony przez Zbigniewa Kruszyńskiego i wydany w 2012 roku przez Wydawnictwo Znak. W języku polskim dostępne są również powieści napisane przez szwedzkiego autora: Święto rodzinne (1981), Śmierć pszczelarza (1982), Wełna (1997).