Życie na naszej pleciecie David Attenborough

Zanieczyszczenie środowiska i postępująca globalizacja… Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak przez ostatnie kilkadziesiąt lat nasz świat się zmienił? Właśnie na te zmiany przez pryzmat swojego ponad dziewięćdziesięcioletniego życia patrzy David Attenborough, najsłynniejszy przyrodnik i dokumentalista, w swojej najnowszej książce Życie na naszej planecie. Moja historia. Wasza przyszłość. Książkę od 10 lutego możecie znaleźć w księgarniach.

Życie na naszej planecie David Attenborough

Życie na naszej planecie David Attenborough

Kiedy czytałam Podróżne na drugi koniec świata, pamiętnik Davida Attenborough z dokumentalnych wypraw lat jego młodości, wzruszyła mnie czułość, z jaką postrzega i opisuje świat. Teraz dostajemy książkę, w której badacz z perspektywy lat doświadczeń i obserwacji przygląda się światu, który bardzo zmienił się w czasie jednego ludzkiego życia. Jego życia.

W chwili, kiedy to piszę, mam dziewięćdziesiąt cztery lata. Przeżyłem naprawdę niezwykłe życie. Dopiero teraz to do mnie dociera. Miałem szczęście. Podróżowałem w dzikie miejsca i kręciłem filmy o stworzeniach, które je zamieszkują. Dzięki temu dobrze poznałem naszą planetę. Na własne oczy przekonałem się, jaka jest cudowna i różnorodna. Byłem świadkiem wspaniałych spektakli i poruszających dramatów.

~ David Attenboroug

Życie na naszej planecie David Attenborough

Obserwacja, diagnoza, lekarstwo

Pozbawiliśmy (i wciąż pozbawiamy) Ziemię jej dzikich obszarów, by podporządkować ją naszym potrzebom. Zatem codziennie przyczyniamy się do zanikania jej bioróżnorodności. To tragedia, która dzieje się tu i teraz, a z której nie do końca zdajemy sobie sprawę.

70 lat badania świata, dokumentowania jego kruchego piękna… Ten czas i doświadczenie dają perspektywę, której nie powinniśmy lekceważyć. Równowaga już dawno została zachwiana. Zatem czy zmierzamy ku zagładzie, czy dla ludzkości jest jeszcze jakaś nadzieja? To jedno z pytań, na jakie w Życiu na naszej planecie odpowiada David Attenborough.

Czy wiecie, że zeszłym roku na Netflixie miał premierę film David Attenborough: Życie na naszej plancie? To z jednej strony poruszająca opowieść o tym, jak zmienił się świat w ciągu ostatnich dekad. Z drugiej — apel do globalnego działania, by powstrzymać dalszą degradację środowiska. Film polecam do obejrzenia i jednocześnie odsyłam was do najnowszej książki przyrodnika, którą znajdziecie tutaj: Życie na naszej planecie David Attenborough.

Sprawdź też: