Zmarł Philip Roth

Zmarł Philip Roth laureat Nagrody Pulitzera. Był uznanym pisarzem, a jako redaktor serii wydawniczej Writers From the Other Europe przyczynił się do spopularyzowania dzieł pisarzy Europy Środkowo-Wschodniej, w tym także Polski m.in.: Witolda Gombrowicza, Tadeusza Konwickiego i Brunona Schulza. Wraz z nim odchodzi część historii.

Zmarł Philip Roth wielokrotnie nagradzany pisarz

Zmarł Philip Roth

źródło: Wikipedia

Philip Roth urodził się w 1933 roku w Newark (New Jersey) w konserwatywnej rodzinie żydowskiej. Jego rodzice należeli do pierwszego pokolenia osiadłych w Ameryce emigrantów z Galicji. Po studiach przez dwa lata służył w Armii Stanów Zjednoczonych. Pierwszą książką, którą opublikował w 1959 roku była Goodbye, Columbus. Światową sławę przyniosło mu wydanie skandalizującej powieści Kompleks Portnoya w 1969 roku.

Był jednym z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy XX wieku. W swoich książkach skupiał się na trudnych i niepopularnych tematach np.: amerykańskiej polityce, żydowskiej tożsamości i męskiej seksualności.

Nagroda Nobla wymknęła się mu z rąk, ale zdobył mnóstwo innych wyróżnień: Nagrodę Pulitzera, dwie nagrody National Book, dwie – National Book Critics Circle, trzy – PEN i międzynarodową nagrodę Man Booker.

Philip Roth – ważne książki

Za książkę Amerykańska sielanka (org. American Pastoral) Philip Roth dostał nagrodę Pulitzera w 1998 roku.

Ta książka porusza trudne tematy takie jak: asymilacja Żydów, fanatyzm polityczny, relacje ojciec-córka. W 2016 roku została zekranizowana przez Ewana McGregora.

Bohaterem książki jest Swede Levov. To mężczyzna, który – ze względu na swoją sportową przeszłość – jest bardzo lubiany w społeczności w Newark. Jego żoną jest była Miss New Jersey. Gdy okazuje się, że córka Swede’a zamiast na normalną, szczęśliwą nastolatkę, wyrasta na zdolną do terroryzmu fanatyczkę, burzy się sielankowy świat głównego bohatera.

 

Moim zdaniem na uwagę zasługuje też jedna z jego późnych powieści  – Evryman.

To jednocześnie intymna i uniwersalna opowieść o odchodzeniu i zmaganiu się ze starością. Akcja książki zaczyna się wraz z pogrzebem głównego bohatera. Później śledzimy losy Evrymana od dzieciństwa, poprzez ważniejsze wydarzenia w jego życiu, aż do starości i zmagania się ze starzejącym ciałem.

Philip Roth zmarł 22 maja w wieku 85 lat na niewydolność serca. To nieodżałowana strata dla świata literatury.