Szepty z sieci

Zmarł Clive Cussler. Autor bestsellerów miał 89 lat

Zmarł Clive Cussler. Autor bestsellerów miał 89 lat

24 lutego zmarł Clive Cussler. Był nie tylko autorem bestsellerów, ale też podróżnikiem. Cussler śledził i badał morskie katastrofy, przyczynił się do odnalezienia ponad 60 zaginionych wraków. Przez przeszło 40 lat pisał powieści przygodowo-sensacyjne, które przetłumaczono na ponad 60 języków i wydano w ponad 100 krajach.

Zmarł Clive Cussler. Autor bestsellerów miał 89 lat

Zmarł Clive Cussler – pisarz i poszukiwacz przygód

O śmierci pisarza poinformowała jego żona na Facebooku.

Z ciężkim sercem dzielę się z Wami smutną wiadomością dotyczącą mojego męża. Clive odszedł w poniedziałek. To był przywilej i zaszczyt dzielić z nim życie. Chcę podziękować Wam, jego fanom i przyjaciołom za wsparcie, za wszystkie dobre chwile i przygody, którymi się z nim dzieliliście. Był najmilszym i najłagodniejszym człowiekiem, jakiego znałam. Zawsze go kochałam i zawsze będę. Wiem, że jego przygody się jeszcze nie skończyły.

Link do postu – tutaj.

Najsłynniejszym cyklem Clive’a Cusslera jest seria z Dirkiem Pittem. Ten bohater to poszukiwacz przygód, swoiste połączenie Indiany Jonesa i Jamesa Bonda. Czy wiecie, Pitt otrzymał imię po synu autora, który w ostatnich latach był także współautorem powieść z serii.

Sahara to powieść z tej serii, która została w 2005 roku zekranizowana. W główną rolę wcielili się Matthew McConaughey, a partnerowała mu Penélope Cruz. Dużo wcześniej, w 1980 roku, na wielkich pojawiła się adaptacja innej powieści z tego cyklu – Wydobyć Titanica. Tu w Pitta wcielił się Richard Jordan.

Obok powieści z Pittem w pisarskim dorobku Cusslera są też inne serie: Z archiwów NUMA, Z archiwów Oregona, Opowieści o Isaacy Bellu, Sam i Remi Fargo. Był też autorem książek dla dzieci oraz reportaży.

Pisarz często sięgał po morską tematykę. Szacunek do morza i mnogość jego tajemnic to leitmotiv jego powieści. Ten temat był również pasją jego pozaliterackiego życia. Clive Cussler założył Narodową Agencję Badań Podwodnych. Do jej zadań należy badanie morza i poszukiwanie zaginionych wraków.  Zatem Cussler nie tylko pisał o przygodach, ale też ich niejednokrotnie podczas swoich poszukiwań ich doświadczał.

Cussler zostawił po sobie bogaty dorobek literacki. Cytując żonę autora – jego przygody się jeszcze nie skończyły. A my jako czytelnicy możemy przeżywać te z nich, które wykreował na kartach swoich powieści. Książki Clive’a Cusslera możecie znaleźć w tym miejscu.

Aneta Świderska