Czy wiecie, że Nagrodę Bookera przyznaje się już od 50 lat? W tym roku przyznano jubileuszowe wyróżnienie. Spośród książek, wyróżnionych Bookerem w poprzednich latach, wybrano jedną. W niedzielę, 8 lipca Złotym Bookerem (The Golden Man Booker Prize 50) za najlepszą książkę ostatniego półwiecza, wydaną w języku angielskim nagrodzono książkę Angielski pacjent Michaela Ondaatje. W głosowaniu brali udział Czytelnicy.

Złoty Booker – 5 finalistów

W finale Złotego Bookera znalazło się 5 książek, każda z nich reprezentowała inną dekadę. Selekcji spośród wszystkich książek nagrodzonych Bookerem dokonywał osobny (dla każdego dziesięciolecia) opiekun: pisarz i redaktor Robert McCrum, poeta Lemn Sissay, powieściopisarka Kamila Shamsie, prezenter radiowy i pisarz Simon Mayo oraz poetka Hollie McNish. Wybrano:

  • lata 70. – W wolnym kraju Vidiadhar Surajprasad Naipaul
  • lata 80. –  Moon Tiger Penelope Lively
  • lata 90. – Angielski pacjent Michael Ondaatje
  • lata 2000-2010. – W komnatach Wolf Hall Hilary Mantel
  • lata 2011-2017 – Lincoln w Bardo George Saunders

Złoty Booker dla Angielskiego pacjenta Michaela Ondaatje

Złoty Booker dla Angielskiego pacjenta Michaela Ondaatje

Michael Ondaatje; źródło: Wikimedia Commons

Czytelnicy przez kilka miesięcy oddawali głosy na książki, które znalazły się w finale nagrody. Ich decyzją, najlepszą anglojęzyczną książką pięćdziesięciolecia został Angielski pacjent wydany po raz pierwszy w 1992 roku.

Jeżeli tytuł nagrodzonej Złotym Bookerem książki kojarzy się Wam z filmem, to macie rację. W 1996 roku powstała ekranizacja tej powieści Michaela Ondaatje. Zagrali w nim Ralph Finnes i Juliette Binoche. Film dostał aż 9 Oskarów, m.in. za najlepszy film i dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Juliett Binoche).

Angielski pacjent Michaela Ondaatje

O czym jest nagrodzona książka? Przede wszystkim to piękna, poetycka opowieść stworzona z nastrojów i niedomówień.

Pod koniec II Wojny Światowej, w zrujnowanym pałacu na południu Włoch stworzono szpital. Pracuje w nim Hana, pielęgniarka z Kanady. Kobieta opiekuje się, m.in. ciężko poparzonym pacjentem z amnezją – pilotem, którego samolot rozbił się na Saharze. Dzięki troskliwej opiece pamięć mężczyzny zaczyna stopniowo wracać, by odkryć mroczną tajemnicę.

Złoty Booker dla Angielskiego pacjenta Michaela Ondaatje. Plakat filmu

Plakat filmu; źródło: Filmweb

Ta powieść jest historią niezwykłej miłości, zaplątanej w wojenne realia. Dramat polega na tym, że jest to uczucie z góry skazane na porażkę.

Michael Ondaatje urodził się w 1943 roku na Cejlonie. Jego rodzina ma korzenie portugalskie, holenderskie, tamilskie i syngaleskie. Gdy miał około 10 lat, zamieszkał z matką w Anglii, a w 1962 roku wyjechał do Kanady i tam osiadł na stałe.

Ondataatje podczas odbierania nagrody powiedział, że książka zaczęła się od dialogu poparzonego pacjenta z pielęgniarką. Ta rozmowa nie była jeszcze umieszczona w żadnym konkretnym miejscu. Pisarz myślał, że pewnie powstanie z niej mała nowela, a jednak historia rozrosła się do rozmiarów powieści.

Angielskiego pacjenta przetłumaczona na 38 języków. Z tego, co udało mi się dowiedzieć, ostatnie polskie wydanie książki ukazało się w 2006 roku, dlatego obecnie bardzo ciężko kupić nowy egzemplarz. Może dzięki temu, że książkę nagrodzono Złotym Bookerem, doczekamy się jej wydawniczego wznowienia? Tymczasem zachęcam Was, do sięgnięcia po inne książki Michaela Ondaatje, które możecie znaleźć np. tutaj. Może czytaliście już kiedyś Angielskiego pacjenta? Podobał się Wam?