Zestawienie: książki o Rosji - współczesność

W kranach wódka zamiast wody, na ścianach dywany zamiast tapet, a na ulicach niedźwiedzie – takie bliższe lub dalsze prawdy stereotypy na temat Rosji znamy chyba wszyscy. A jak rzeczywiście wygląda dzisiaj życie w największym państwie świata? Mam dla Was kilka reportaży, które zebrałam w  zestawienie: książki o Rosji – współczesność. Kierunek: wschód, ruszamy!

Zestawienie: książki o Rosji - współczesność

Książki o Rosji – współczesność:
życie codzienne, kultura i mentalność

Barbara Włodarczyk Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin Zestawienie: książki o Rosji - współczesność

Barbara Włodarczyk Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin (2021)

Na pierwszy ogień: nowość ze stycznia 2021. Autorką tego reportażu jest Polka – perspektywa spojrzenia będzie więc pewnie bliższa naszej.

Barbara Włodarczyk przygląda się „samemu” Władimirowi Władimirowiczowi Putinowi. Z jednej strony prezydent, głowa państwa, z drugiej: niemal mityczne bóstwo, którego uwielbieniem darzy wielu Rosjan, a w szczególności Rosjanek.

Ile elementów wizerunku prezydenta to starannie zaaranżowany PR, a ile jego prawdziwa natura? Nie sposób dojść do prawdy, ale fenomen postaci Putina niewątpliwie jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech współczesnego społeczeństwa rosyjskiego.

Jelena Kostiuczenko Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji Zestawienie: książki o Rosji - współczesność

Jelena Kostiuczenko Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji (2019)

Kolejna propozycja to spojrzenie „ze środka”: książka młodej rosyjskiej dziennikarki i aktywistki Jeleny Kostiuczenko. W swoim reportażu autorka zabiera nas na ulice Moskwy.

Kostiuczenko pisze o życiu ludzi, którzy w jednej z najbogatszych stolic świata walczą o przetrwanie z dnia na dzień. Ich codzienność to bezdomność, bieda, narkotyki, prostytucja i beznadzieja. Są pozostawieni sami sobie: nie mają co liczyć na zainteresowanie władz, pochłoniętych wyścigiem o pieniądze i wpływy.

Konstanty Usenko Buszujący w barszczu

Konstanty Usenko Buszujący w barszczu (2018)

Mamy już w zestawieniu reportaże napisane przez Polkę i Rosjankę, teraz czas na perspektywę „pomiędzy”. Konstanty Usenko to muzyk, kompozytor i pisarz polsko-rosyjskiego pochodzenia, znawca rosyjskiej i radzieckiej kultury alternatywnej.

Jego książka dotyczy zmian w kontrkulturze, które związane są z przemianami historycznymi:

Usenko obserwuje […] okiem doświadczonego muzyka i kompozytora współczesne zjawiska muzyczne, w szczególności osiedlowy rap i jego przesłanie. Opisuje kulturę i dziedzictwo kultury punk i nowej fali czasów pierestrojki. Pokazuje kolorową mozaikę nawiązań do tradycji awangardy początku XX wieku czy radzieckiej fantastyki. Mówi o analogowej elektronice czasów podboju kosmosu, o syberyjskim szamanizmie i szemranej „błatnej” kulturze.

~fragment opisu od wydawcy

Jacek Matecki Co wy, ..., wiecie o Rosji?!

Jacek Matecki Co wy, …, wiecie o Rosji?! (2016)

Bez cenzury i bez trzymanki: ostra jazda po Rosji. Jacek Matecki spędził na wschodzie kilka lat, by zebrać materiał do opowieści o kulturze, mentalności i życiu codziennym Rosjan.

Autor zajrzał w miejsca, do których raczej nie dotarlibyśmy jako turyści. Odwiedził muzea poświęcone poecie Josifowi Brodskiemu, mnisią pustelnię, a także… Białego Łabędzia, czyli rosyjski Sing-Sing: więzienie dla najcięższych przestępców, skazanych na dożywocie.

Książki o Rosji – współczesność:
piękno dzikiej przyrody

Andrzej Piotrowski Gdzie narozrabiał kruk. Wyspiarski świat Sachalina i Kurylów

Andrzej Piotrowski Gdzie narozrabiał kruk. Wyspiarski świat Sachalina i Kurylów (2021)

Zestawienie zamyka książka poświęcona odległym „zakamarkom” Rosji: terenom niczym nieskażonej, pięknej, dzikiej przyrody.

W swoim reportażu Andrzej Piotrowski zabiera nas na Sachalin i Wyspy Kurylskie. To miejsca, w których diabeł mówi dobranoc, ale które jednocześnie zachwycają swoim naturalnym bogactwem:

Archipelagi bezludnych wysp, kilometry plaż, na których nie znajdziemy śladu ludzkiej stopy, rzeki pełne ryb, rzadko odwiedzane pasma górskie i olbrzymie przestrzenie porośnięte tajgą. A brunatne niedźwiedzie, amurskie tygrysy, koty bez ogona, kłębowiska łososi na tarle, ponad metrowe amonity, wiśniowe bursztyny, wulkany błotne, tunele lawowe – to tylko niektóre z tamtejszych cudów.

~ fragment opisu od wydawcy

Zestawienie: książki o Rosji – współczesność

Które tytuły szczególnie Was zainteresowały? A może mieliście okazje przeczytać już którąś z wymienionych książek? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!

Na koniec zostawiam Wam link do pierwszej części zestawienia książek o Rosji. Znajdziecie w niej literaturę faktu, poświęconą głównie historii Rosji w XX wieku, ale nie tylko.

Zajrzyjcie tutaj:

Zestawienie: książki o Rosji – historia >>

Zobacz także: