Zestawienie: książki o Rosji - historia

Rosja: temat rzeka. Jeśli w jego rwących nurtach chcecie znaleźć jakiś punkt zaczepienia, to mam coś dla Was! Zebrałam 5 książkowych propozycji z kategorii literatury faktu, które dotyczą Rosji sprzed lat. Przed Wami zestawienie: książki o Rosji – historia.

To pierwsza z dwóch części zestawienia: kolejna dotyczyć będzie oblicza współczesnej Rosji i pojawi się na naszym blogu już niebawem. Czytelniczą przygodę zacznijmy jednak od przeszłości: czasów caratu i Związku Radzieckiego.

Zestawienie: książki o Rosji - historia

Zestawienie: książki o Rosji – historia: wiek XX

Cédric Gras Alpiniści Stalina

Cédric Gras Alpiniści Stalina (2021)

Na początek mam dla Was zapowiedź książki, która pojawi się w sprzedaży 24 lutego 2021 r. To opowieść o losach dwóch braci, Witalija i Jewgienija Abałakowów. Obaj byli wybitnymi alpinistami: jako pierwsi przecierali szlaki prowadzące na szczyty gór Pamiru, Witalij skonstruował także wiele sprzętów wspinaczkowych.

Ich losy tragicznie naznaczyła historia Rosji XX wieku. Dlaczego Witalij został ofiarą Wielkiego Terroru? Czy poddany torturom doniósł na swoich towarzyszy, w tym swojego brata? Cédric Gras pisze o trudnej, ale zarazem intrygującej historii braci, powstrzymując się od oceny ich zachowań.

Olivier Bullough Ostatni Rosjanin. Historia pijanego narodu Zestawienie: książki o Rosji - historia 

Olivier Bullough Ostatni Rosjanin. Historia pijanego narodu (2019)

W Rosji już od czasów caratu alkohol używany był przez władze jako jedno z narzędzi ułatwiających sterowanie ludnością. W latach 60. w Związku Radzieckim zysk ze sprzedaży wódki był wyższy niż dochód państwa uzyskiwany z przemysłu naftowego. (!)

Oliver Bullough w swojej książce przedstawia postać niezwykłego popa, ojca Dmitrija: człowieka, który miał odwagę wystąpić przeciwko działaniom władz. Duchowny otwarcie mówił o tym, że alkoholizm jest jednym z największych problemów w społeczeństwie rosyjskim:

Podążając śladami ojca Dmitrija, autor odtwarza świat, jakiego on doświadczył: klęskę głodu, okupację, wojnę, groźny bezkres gułagu, upadek komunizmu i lekkomyślne szastanie dobrami, jakie nastąpiło potem. W historii ojca Dmitrija odbija się historia całego narodu, a jego pamiętniki i kazania dają surowy, jedyny w swoim rodzaju wgląd w życie totalitarnego państwa.

Alexandra Litvina Anna Desnitskaya Historia starego mieszkania

A. Litvina i A.Desnitskaya Historia starego mieszkania (2020)

Zazwyczaj historia zapisana jest w książkach, ale tutaj historia zapisana jest… w mieszkaniu! To niezwykle interesująca propozycja: książka obrazkowa, stworzona z myślą o starszych dzieciach i młodzieży. Myślę jednak, że może zaintrygować także dorosłych czytelników.

Autorki przenoszą nas do roku 1902, kiedy to „wchodzimy” do pewnego rosyjskiego mieszkania. Będziemy w nim „gościć” przez 100 lat, w tym czasie poznając kolejnych lokatorów oraz przedmioty, które ich otaczają, a które także tworzą wyjątkową opowieść o historii Rosji.

Książka jest wydana w dużym formacie, dzięki czemu można swobodnie przyglądać się wszystkim szczegółom ilustracji.

Harvey Pitcher Gdy panna Emmie była w Rosji

Harvey Pitcher Gdy panna Emmie była w Rosji (2014)

Na przełomie XIX i XX wieku panna Emmie Dashwood, jak wiele angielskich guwernantek w tamtych czasach, wyjechała do Rosji w poszukiwaniu posady w arystokratycznych domach. Niedługo potem Emmie stała się naocznym świadkiem dwóch krwawych rewolucji i wojny domowej, które przetoczyły się wtedy na wschodzie.

Harvey Pitcher zebrał relacje kilku guwernantek, w których odmalował się obraz przeobrażającej się Rosji. W książce znajdziemy autentyczne spostrzeżenia i oceny angielskich imigrantek: fragmenty listów wysyłanych do rodzin, pamiętników i zapisków.

Zestawienie: książki o Rosji – historia: carat

Violetta Wiernicka Sekrety rosyjskich carów Zestawienie: książki o Rosji - historia 

Violetta Wiernicka Sekrety rosyjskich carów (2018)

Setki lat panowania dynastii Romanowów z pewnością kryją wiele tajemnic oraz intrygujących opowieści. Jak wyglądało życie w carskiej rodzinie? Jaką cenę płaciło się za życie w przepychu i luksusie?

Violetta Wiernicka przestawia 30 pełnych ciekawostek historii, z których dowiemy się na przykład jak to się stało, że żyjąca w XVII wieku, pochodząca z Polski caryca Agafia stała się prekursorką rosyjskiego ruchu feministycznego w Rosji. Przyznacie chyba, że brzmi to dosyć egzotycznie, prawda?

Zestawienie: książki o Rosji – historia

Która z tych propozycji najbardziej przykuła Waszą uwagę? 🙂 A może znacie inne książki, które moglibyście dopisać do tego zestawienia? Jeśli tak, tytuły wpiszcie w komentarzach.

Na koniec zapraszam Was na drugą część zestawienia książek o Rosji, która już niedługo pojawi się na naszym blogu! Znajdziecie w niej tytuły poświęcone współczesnej Rosji: jej kulturze, obyczajom, mentalności jej mieszkańców, a także rzadko odwiedzanym, odległym terytoriom największego państwa na świecie. Wpadnijcie poczytać!

Zobacz także: