Ludzie i zwierzęta - zobacz na TaniaKsiazka.pl

Wznowienie książki Ludzie i zwierzęta to doskonała informacja dla wszystkich miłośników literatury faktu. Nie od dziś wiadomo, że z wojennymi historiami wiąże się nieodłącznie tragizm. Jednak niezaprzeczalny jest fakt, że to właśnie w takich książkach widnieje zawsze iskierka nadziei i wiara. Wiara w to, że nawet w najgorszych czasach ludzie potrafią okazać sobie trochę serca. Książka, którą dziś prezentujemy to autobiografia Antoniny Żabińskiej, żony dyrektora warszawskiego Zoo. Obecnie, pozycja ta swoją popularność zawdzięcza amerykańskiej ekranizacji pt. Azyl, za której reżyserię odpowiedzialna jest Niki Caro.

Wznowienie książki Ludzie i zwierzęta - zobacz na TaniaKsiazka.pl

Wznowienie książki Ludzie i zwierzęta – prawdziwa historia bohaterstwa

Historia państwa Żabińskich do pewnego momentu układa się jak nieprawdopodobna, miłosna opowieść. Kochające małżeństwo wspólnie opiekowało się Ogrodem Zoologicznym, którego założycielem był Jan Żabiński. Swoją żonę cenił za niezwykłą intuicję i wyjątkowe postępowanie ze zwierzętami. Dzięki temu nawet bez specjalistycznych sprzętów, testów i współczesnej wiedzy weterynaryjnej, Antonina potrafiła wyleczyć nawet najbardziej egzotycznych mieszkańców Zoo.

Małżeństwo nie załamało się po pierwszych bombardowaniach Warszawy, podczas których ucierpiało także ich miejsce pracy. Kiedy więc stracili zwierzęta, postanowili za wszelką cenę ratować ludzi. Tym sposobem w ogrodzie zoologicznym i willi znanej jako „Pod Zwariowaną Gwiazdą” schronienie znalazło setki Żydów. Obowiązki mieli precyzyjnie podzielone. On wyprowadził z getta dziesiątki uciekinierów, ona stworzyła im bezpieczny dom i zapewniła schronienie. Dzięki niezwykłemu darowi oswajania dzikich zwierząt potrafiła łagodnie i stanowczo odwrócić uwagę faszystów od ich nadmiernego zainteresowania ich willą.

Ich historia ma też wiele tragicznych wątków. Po upadku powstania Jan Żabiński dostał się do niewoli. Natomiast odwaga Antoniny została wystawiona na szczególnie okrutną próbę. Ostatecznie bez środków do życia, z synem, nowo narodzoną córką oraz kilkoma podopiecznymi musiała uciekać z Warszawy.

Państwo Żabińscy otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. A ponadto Jan za ratowanie Żydów w czasie wojny został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z gwiazdą, a Antonina Krzyżem Komandorskim.

Książkę pt. Ludzie i zwierzęta polecamy każdemu, kto wyznaje zasadę, że to życie tworzy najciekawsze, choć nierzadko tragiczne, scenariusze.