Sportowa Książka Roku 2020

Piętnastego lutego poznaliśmy wyniki plebiscytu Sportowa Książka Roku 2020. Jakie tytuły zostały wyróżnione przez organizatorów i czytelników? Jeśli interesujecie się sportem — albo macie ochotę zacząć zgłębiać temat — sprawdźcie te książki!

Sportowa Książka Roku 2020

Wyniki plebiscytu Sportowa Książka Roku 2020

Plebiscyt co roku organizuje portal portowaksiazkaroku.pl. Zaproszeni przez organizatorów eksperci (dziennikarze, blogerzy i entuzjaści sportowi) przyznają nagrody w 4 kategoriach:

Najlepsza Książka Piłkarska

Anita Werner Michał Kołodziejczyk Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka

Anita Werner i Michał Kołodziejczyk
Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka

Książka duetu dziennikarskiego, który do futbolu podchodzi jak do pewnego rodzaju zjawiska. Autorzy odwiedzili różne zakątki świata, aby przekonać się, jaki wpływ piłka nożna ma na te aspekty życia ludzi, które pozornie wcale nie są związane ze sportem. Przeprowadzili rozmowy ze znanymi piłkarzami i politykami — wyłania się z nich całkiem nowe oblicze futbolu.

Po więcej szczegółów odsyłam Was do zapowiedzi książki, którą publikowaliśmy tutaj >>

Najlepsza Książka HistorycznaFilip Kubiaczyk Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii

Filip Kubiaczyk
Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii

Gdybyście mieli wymienić kraje, które jako pierwsze przychodzą Wam do głowy, gdy ktoś pyta o skojarzenie z piłką nożną, to z pewnością znalazłaby się wśród nich Hiszpania. Książka Filipa Kubiaczyka to opowieść o tym, jak mocno futbol zrośnięty jest z hiszpańskim poczuciem lokalnych tożsamości, a także o tym, jak piłka nożna wiąże się z polityką oraz podziałami społeczeństwa.

Najlepsza Biografia

Tyson Fury Bez maski. Autobiografia

Tyson Fury
Tyson Fury. Bez maski. Autobiografia

Jeśli chodzi o życiorysy ludzi sportu, w tym roku nagrodzona została opowieść o Tysonie Fury. Jego ojciec był pięściarzem i trenerem, swoje imię otrzymał na cześć Mike’a Tysona — czy Tyson Fury mógł nie zostać bokserem? Jego biografia to opowieść nie tylko o wielkich zwycięstwach, ale także mrocznych chwilach zwątpienia i walki sportowca z samym sobą.

Najlepsza Książka Górska

Krystyna Palmowska Zaklętym w górski kamień. Wypadki i tragedie Złotej Ery himalaizmu polskiego

Krystyna Palmowska
Zaklętym w górski kamień

Książka Krystyny Palmowskiej to opowieść o wyprawach z czasów tak zwanej „złotej ery” polskiego himalaizmu. Wszystkie omawiane w książce wspinaczki niestety zakończyły się śmiercią alpinistów. Autorka analizuje sytuacje, które spowodowały tragiczne w skutkach błędy na podstawie bogatej, dokładnie przestudiowanej dokumentacji.

Wyniki plebiscytu Sportowa Książka Roku 2020
głosowanie czytelników

W ramach plebiscytu poza wyborami ekspertów, organizowane jest także głosowanie czytelników, w dwóch kategoriach.

Tegoroczna Polska Sportowa Książka Roku Czytelników to Historia Ruchu Chorzów. Tom I. Część 1 Andrzeja Godoja, Damiana Sifczyka i Piotra Kowalika.

Z kolei Zagraniczną Sportową Książką Roku Czytelników tym razem została Chicago Bulls. Krew na rogach Rolanda Lazenby’ego.

***

Mieliście okazję przeczytać którąś z nagrodzonych książek? A może jakiś tytuł właśnie wpadł Wam w oko? Dajcie znać w komentarzach!

Zobacz także: