Eventy

Wymienialnia Książek – ciekawa inicjatywa galerii Kordegarda

Wymienialnia książek

Wymienialnia książek

Słyszeliście o programie „Kultura na wynos” galerii Kordegarda (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa)? Jest to cykl działań, które promują wolną kulturę i aktywność artystyczną poza galeryjnymi murami. Otóż, w ramach tego przedsięwzięcia zrodziła się cykliczna akcja „Wymienialnia Książek”, której najbliższa edycja odbędzie się w sobotę 25 stycznia 2014 w godzinach 16:00-18:00.

Warunki uczestnictwa są bardzo proste. Należy przynieść książkę ze specjalną dedykacją dla następnego czytelnika. W zamian można za darmo zabrać inną książkę do domu.

Do wyboru jest cała paleta tytułów, zaczynając od klasyków literatury, książek historycznych, poezji, poprzez romanse oraz poradniki, encyklopedie, podręczniki i kończąc na literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Dostępne są pozycje polskie i zagraniczne, wydania nowe, PRL-owskie i przedwojenne. Organizator zapewnia, iż każdy powinien znaleźć coś interesującego – w tym miesiącu czekają na wymianę m.in. książki: S.Lema, F. Kafki, A. Saint-Exuper’ego, D.Steel.

Biorąc udział w akcji, dajemy książkom nowe życie. Dzięki tej inicjatywie, książki które nie za bardzo nam się spodobały, nie zostaną zapomniane, ale trafią do nowych czytelników, dając frajdę i kontynuując swoje właściwie przeznaczenie.

Akcja promuje czytelnictwo i nawiązuje do historycznej funkcji budynku galerii, w którym od 1857 roku mieścił się skład książek i nut Gebethner i Wolff.

Uczestnictwo jest całkowicie bezpłatne.

Dodatkowo warto wiedzieć, iż tego samego dnia w galerii, o godzinie 14:00 odbędzie się spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Tematem spotkania będzie książka „Nielegalne związki” Grażyny Plebanek.

Nielegalne związki - Grażyna Plebanek Miłość i zdrada z punktu widzenia mężczyzny. Opowieść o uczuciu, które nie ma prawa istnieć, a zarazem analiza struktur społecznych ograniczających wolność człowieka, wikłających go w role, których nie jest w stanie wypełnić. Bruksela. Miasto władzy, wielkiej polityki i układów, miasto gdzie krzyżują się drogi wszystkich narodów kontynentu. Ona – Megi. Polska prawniczka, robiąca karierę w Komisji Europejskiej. Piękna, inteligentna kobieta, za którą mężczyźni oglądają się na ulicy, matka dwójki wspaniałych dzieci. On – Jonathan. Mąż, pisarz. Zajmuje się domem. Męski odpowiednik Anny Kareniny, rozdarty między miłością do rodziny a gwałtowną namiętnością do innej kobiety. Ta druga – Andrea. Narzeczona szefa Megi. Ambitna dziennikarka telewizyjna. Piękna, zmysłowa, uwodzicielska. Spotyka się z Jonathanem w kościołach, do których w świeckiej Brukseli nikt nie chodzi. Plebanek opowiada o zmaganiu z wymykającym się spod kontroli uczuciem, wyrzutach sumienia, lęku przed ranieniem bliskich. Bez pruderii pisze o seksie, otwarcie stawia pytania o miłość, pożądanie i wierność.

Źródło: www.kordegarda.org