Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz

Choć śmierć pozostaje uniwersalnym doświadczeniem każdej istoty żywej, dla wielu ludzi proces odejścia oraz same obrządki pogrzebowe pozostają wiedzą tajemną. Ale w końcu pora to zmienić! Odważ się i poznaj tajemnice polskiej branży funeralnej z książką Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz.

Tajemnice branży pogrzebowej

Śmierć jest naturalnym etapem cyklu życia i dotyka każdej istoty żywej. Tak, nas również. W skali kraju jest to około 400 tysięcy osób rocznie. I choć wiemy, że nie możemy od niej uciekać w nieskończoność, bardzo często jest ona tematem tabu, obok którego często chcielibyśmy przejść niewzruszeni.

Śmierć z wielu powodów jest dla żyjących niewygodna. Ponadto procesy, jakie zachodzą w naszych organizmach po zgonie, wydają się nam zbyt odległe i zbyt odrzucające, by dociekać zbyt wielu szczegółów.

Jakby tego było mało, wokół samego rozmawiania o umieraniu lub czynności wokół zmarłego, narosło przez lata mnóstwo zabobonów, które straszą nas podzieleniem losu denata. Nic dziwnego, że wielu z nas tematu najzwyczajniej w świecie się boi i odwleka rozważania a jego temat.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

O ile nie stanowi to dużego problemu na co dzień, kiedy przychodzi czas, w którym musimy pochować bliską nam osobę – stajemy się bezradni. Ponadto chęci zgłębienia swojej wiedzy nie pomaga fakt, że środowisko funeralne w Polsce jest niezwykle zamknięte i niechętnie udziela jakichkolwiek odpowiedzi.

Na szczęście tu wchodzi Małgorzata Węglarz, cała na… czarno. Chociaż może niekoniecznie? Przekonajmy się, jak naprawdę wygląda branża pogrzebowa w Polsce, sięgając po fascynujący reportaż na jej temat.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz

Książka Małgorzaty Węglarz składa się w dużej mierze z wywiadów z osobami związanymi od lat z branżą funeralną. Niewątpliwie jest to praca przełomowa. Dlaczego? Otóż do tej pory mieliśmy do czynienia z takimi tytułami jedynie w wersji zagranicznej. A o ile były to tytuły fascynujące, w żaden sposób nie przygotowywały nas do zmierzenia się z tematem z perspektywy własnych doświadczeń.

Ponadto, jako że środowisko przemysłu pogrzebowego jest niezwykle zamknięte, a Polskie prawo nie reguluje zawodu przedsiębiorcy pogrzebowego, niewątpliwie pozostawiało to wiele miejsca na niedomówienia. Autorka wykonała więc gargantuiczną pracę, gromadząc wiedzę, której próżno szukać zwykłym śmiertelnikom.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz

Książka dotyka m.in. tematu prowadzenia przedsiębiorstw pogrzebowych z perspektywy ludzkiej psychiki, wyzwań zawodu, jak i regulacji prawnych. Rozwiewa także mnóstwo wątpliwości dotyczących poszczególnych elementów obrządków pogrzebowych. Co jeszcze czeka na nas w książce Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz?

Z reportażu Węglarz dowiemy się, jaka jest różnica między balsamacją, a tanatokosmetyką, a także czemu w Polsce tak rzadko korzysta się z pierwszej z tych usług. Poznamy również genezę różnorodnych przesądów związanych ze zgonem oraz obrządkami pośmiertnymi.

Dzięki zapisom rozmów poznamy ludzką twarz pracowników zakładów pogrzebowych oraz wyzwania, przed jakimi stoi każdy z nich. Dowiemy się także jakie formy pochówku oferuje polskie prawo i na czym polega praca mistrza ceremonii.

Będziemy mieć również szansę poznać Anję, pierwszą w Polsce profesjonalną towarzyszkę w żałobie. Poznamy nowe formy pochówku, jak chociażby hydroliza alkaliczna, czyli bardziej ekologiczna alternatywę kremacji. Nie zabraknie tutaj licznych ciekawostek oraz przemyśleń samej autorki, dotyczących tematu oraz pracy nad książką.

Osobiście Wam ją polecam i mam więc nadzieję, że odważycie się po nią sięgnąć. W końcu nie na co dzień zdarza nam się odkrywać meandry tajemnej polskiej sztuki pogrzebowej. 🙂

Zaciekawiony? Książkę Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz znajdziesz tutaj.

Ania ocenia:
 • 9.5/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9.5/10
 • 9.5/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 9.5/10
 • 10/10
  Jak oceniam wartość merytoryczną tytułu? - 10/10
 • 10/10
  Czy książka rzuca nowe światło na ujęcie tematu? - 10/10
9.8/10

Fragment recenzji

Kiedy przychodzi czas, w którym musimy pochować bliską nam osobę – stajemy się bezradni. Ponadto chęci zgłębienia swojej wiedzy nie pomaga fakt, że środowisko funeralne w Polsce jest niezwykle zamknięte i niechętnie udziela jakichkolwiek odpowiedzi.

Na szczęście tu wchodzi Małgorzata Węglarz, cała na… czarno. Chociaż może niekoniecznie? Przekonajmy się, jak naprawdę wygląda branża pogrzebowa w Polsce, sięgając po fascynujący reportaż na jej temat.