Wspomnienia z martwego domu - zobacz na TaniaKsiazka.pl

Wspomnienia z martwego domu to jedna z ważniejszych i najbardziej osobistych powieści autora, która doczekała się wznowienia na polskim rynku. Informacja ta z pewnością ucieszy wszystkich miłośników twórczości rosyjskiego pisarza. Dlaczego właśnie to dzieło cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem wśród Czytelników na całym świecie? Ponieważ pod fabularnym płaszczem ukryte są wydarzenia z życia autora.

Wspomnienia z martwego domu - zobacz na TaniaKsiazka.pl

Wspomnienia z martwego domu – kilka słów

Wszystko zaczyna się w roku 1849, kiedy to Dostojewski za przynależność do Koła Pietraszewskiego zostaje skazany na śmierć. Komisja Sądu Wojskowego nie miała wątpliwości, że uczestnicy tych zgromadzeń dyskutując na tematy społeczne i filozoficzne, krytykują również carską politykę. Ostatecznie kara pisarza została zmieniona na cztery lata więzienia, połączonego z ciężkimi robotami. Dostojewski wraz z kolegami trafił do twierdzy w Omsku. Książka pt. Wspomnienia z martwego domu to nic innego, jak opis doświadczeń i przeżyć z syberyjskiego więzienia.

Własne wspomnienia autor umiejętnie ukrywa pod słowami głównego bohatera, Aleksandra Pietrowicza Gorianczykowa. Postać ta zostaje skazana na dziesięć lat ciężkich robót za zabicie własnej żony. Jako były szlachcic, Aleksander ma problem z odnalezieniem się wśród więźniów, którzy pochodzą głównie ze stanu chłopskiego. Czuje się niezwykle samotny, a osadzeni nie kryją wrogości wobec niego. Cała historia to opis zwyczajów, jakie panowały w twierdzy, obraz relacji między współwięźniami, ale również ich własne opowieści, zachowania i postawy.

Czytelnicy znajdą tutaj cały przekrój katorżniczego życia, jakie musiał wieść przez cztery lata Fiodor Dostojewski. Są to pobyty w szpitalu, handel wódką, święta, kary cielesne, zachowania przełożonych i ciężkie, fizyczne prace. Autor w mistrzowski sposób oddaje ponurą atmosferę miejsca. Ludzie, których bohater spotyka na swojej drodze, są często źli, zawistni i dumni. W połączeniu z wysokimi ambicjami skazańców daje to awantury, krwawe bójki i kradzieże. Ale historia rosyjskiego pisarza pokazuje także, że w więzieniu znajdowało się wielu ludzi dobrych i wartościowych. Takich, z którymi nawiązywał przyjaźnie.

Książkę pt. Wspomnienia z martwego domu znajdziecie tutaj. Gorąco polecamy!