Wrześniowe reportaże #TOP10 najciekawszych tytułów

Książki pisane przez życie i skrupulatne dłonie obserwatorów, pomagające nam zrozumieć otaczający nas świat i nie pozwolić odejść mu w zapomnienie… Poznaj nasze zestawienie TOP10 najciekawszych zapowiedzi z nurtu literatury faktu i sprawdź, po jakie wrześniowe i październikowe reportaże warto sięgnąć.

 Wrześniowe reportaże #TOP10 najciekawszych tytułów znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Wrześniowe reportaże – #TOP10 najciekawszych zapowiedzi

 

Niech to szlak! Kronika śmierci w górach

Jeśli myślicie, że mrożące krew w żyłach historie zdarzają się jedynie na ośmiotysięcznikach, to nic bardziej mylnego. Śmiertelnie groźne przypadki przytrafiają się również na naszych rodzimych szlakach. O takich właśnie sytuacjach przeczytacie w książce Bartłomieja Kurasia Niech to szlak! Kronika śmierci w górach.

Tatry to nie tylko górskie pasmo kuszące wizją letniego wypoczynku (Tatrzański Park Narodowy odwiedza rocznie ponad 3 mln turystów!). To także życiowa pasja i dogłębna miłość wszystkich tych, którzy postanawiają wracać w góry o różnych porach roku. Tatry, poza swoim nieodpartym urokiem, potrafią być także okrutne i zabójczo niebezpieczne.

Poznajcie nieznane Wam Tatry przez pryzmat najgłośniejszych wypadków i tajemniczych zaginięć w historii. Czy do najgroźniejszych wypadków dochodzi jedynie na najwyższych szczytach? Nic bardziej mylnego.

Ze statystyk TOPR wynika, że w samym rejonie Orlej Perci, miejscu w którym w sezonie wakacyjnym potrafią tworzyć się kolejki przed wejściem na szlak, dochodzi aż do 12 procent wszystkich śmiertelnych wypadków w całych Tatrach. To prawie dwukrotnie więcej niż na Giewoncie i blisko trzy razy więcej niż na Rysach.

PREMIERA: 16 września 2020

Imperium księżyca w pełni

W kulturze popularnej największą sławą spośród indiańskich plemion cieszą się Apacze, Siuksowie oraz Szejeni. Jednak to Komancze stworzyli najpotężniejsze indiańskie imperium w Ameryce Północnej. Plemię to powstrzymało także hiszpański napór z Meksyku i francuską ekspansję z Luizjany.

Komancze przez kilkadziesiąt lat stawiali opór białym najeźdźcom i prowadzonej przez Amerykanów akcji kolonizacyjnej. Historia zapamiętała ich jako lud okrutnych najeźdźców i łupieżców. Jednak sięgając po Imperium księżyca w pełni poznacie bardziej złożony i bogaty obraz tego niezwykłego ludu.

Reportaż Gwynne to nie tylko porywający opis dziejów Komanczów. To również szereg intymnych historii o najbardziej fascynujących postaciach związanych z Równinami Ameryki Północnej. Poznajcie historię żądzy władzy, walkę o tożsamość i ojcowiznę, a także miłość wbrew wszelkiej logice, czy podziałom. Poznajcie Imperium księżyca w pełni .

PREMIERA: 1 października 2020

Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii

Przenieśmy się teraz na przeciwny biegun zdarzeń, prosto w serce Ameryki Południowej. Wraz z autorką książki Kolekcjoner porzuconych dusz, odwiedzimy indiańskie i metyskie akuszerki mieszkające na skraju puszczy amazońskiej oraz mieszkańców faweli w Sao Paulo. Ponadto będziemy mogli śledzić walkę społecznych aktywistów z międzynarodowymi korporacjami o prawa kobiet, środowisko naturalne i dach nad głową.

Książka Eliane Brum to galeria niezwykłych postaci, którzy staną się narratorami opowieści o Brazylii. To właśnie tutaj ujrzymy przejmujący obraz kraju, którego próżno szukać w przewodnikach turystycznych. Jej wysmakowane literacko teksty nie tylko stanowią wnikliwy opis aktualnych problemów społecznych, ale są również prawdziwym ćwiczeniem empatii.

PREMIERA: 16 września 2020

Wrzenie. Francja na krawędzi

Czy to rodzice obarczeni są odpowiedzialnością za błędy swoich dzieci? Veronique jest białą katoliczką. Wcześniej uznawaną była za pełnoprawną obywatelkę – później postrzegana już tylko matka terrorysty, sądzona za finansowanie organizacji terrorystycznej.

Czy żona poligamisty może stać się emancypantką? Jak obrzezane kobiety mogą odzyskać godność? Jeśli chcecie zrozumieć francuską rzeczywistość, sięgnijcie po brawurowy i zaskakujący zbiór reportaży Anny Pamuły, polskiej reporterki na stałe mieszkającej we Francji.

We Wrzeniu poznamy wielobarwne postacie, takie jak Ibrahim. Rozmówca Pakuły, który prowadził z nią rozmowy przez cztery lata, to radykalny muzułmanin, ex-złodziej i sprzedawca narkotyków posiadający dar jasnowidzenia. Dzięki jego zeznaniom, jak i świadectwo pozostałych bohaterów reportażu, kobiet i mężczyzn, imigrantów i rdzennych Francuzów, poznamy nieznany do tej pory obraz Francji na krawędzi.

Czy w pełnym sprzeczności kraju żyjącym w ciągłym napięciu jest szansa na porozumienie?

PREMIERA: 16 września 2020

Dni długie jak lata

Wrześniowe reportaże to nie tylko obraz współczesnej geopolityki. To także powrót do wciąż żywej bolesnej przeszłości, w której trwa wojna. Poznajcie Dni długie jak lata, autobiograficzny zapis wspomnień Bogdana Bartnikowskiego, który w chwili wybuchu wojny miał zaledwie 7 lat.

Bartikowski w czasie Powstania Warszawskiego był łącznikiem i walczył na Ochocie. W swojej poruszającej opowieści liczącej ponad sto pięćdziesiąt stron niepublikowanego dotychczas tekstu przedstawia nam świat utkany przez wojnę widziany z perspektywy dziecka. To jedno z najbardziej niezwykłych świadectw dziecięcej wrażliwości wobec piekła wojennej rzeczywistości.

PREMIERA: 7 października 2020

Tajemnica rodzinna z Żydami w tle

Wiele rodzin skrywa tajemnice. Jest to coś, o czym najlepiej w ogóle nie rozmawiać, bowiem co uważa się to za niezwykle wstydliwą i niewygodną prawdę. Tajemnice, o których chciałoby się zapomnieć i wymazać ze świadomości. Niemniej jednak wyparcie pewnych istotnych faktów z życia rodziny jest w stanie wpłynąć na losy następnych pokoleń. O podobnym mechanizmie możemy mówić w przypadku przypadku przemocy, której ktoś z przodków dopuścił się wobec Żydów, przyczyniając swoją rękę do Zagłady. Być może wydał on Żyda do gestapo, wziął udział w pogromie, a może zgwałcił ukrywającą się Żydówkę?

Irena Wiszniewska, autorka reportażu Tajemnica rodzinna z Żydami w tle przez dwa lata szukała ludzi, którzy zechcieliby odrzeć swoją historię z tajemnicy. Jak można się domyślić, znalezienie osób, które zechciałyby opowiedzieć o tym, jak taką tajemnicę rodzinną odkryli i jak sobie z tym poradzili wcale nie było łatwo. Książka to nie tylko rozmowy z osobami, które z odwagą przystąpiły do obalania rodzinnych mitów. To także przejmujący opis poszukiwań, odmów i powodów niechęci, która odwodzi ludzi do zanurzenia się w najmroczniejsze zakamarki przeszłości.

Książkę Wiszniewskiej zamyka śledztwo dziennikarskie, które pokazuje dalsze losy rodziny Zofii Chominowej. Poznajcie sylwetkę najsłynniejszej polskiej donosicielki, sportretowanej przez poetkę Zuzannę Ginczankę w wierszu Non omnis moriar.

PREMIERA: 16 września 2020

Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci

Wszystko zaczęło się od reportażu Miłość w czasach zarazy. Janusz Schwertner na portalu Onet opisał jeden z dramatycznych przypadków niedostosowania psycho-płciowego młodych ludzi. Oto nastoletnia Wiktoria w skutek dysocjacji tożsamości płciowej nie mogła dłużej żyć będąc postrzeganą jako kobieta. Dlatego Wiktoria została Wiktorem. Niestety szczucie środowiska i represyjność systemu doprowadziły do tego, że Wiktor skoczył pod pociąg metra odbierając sobie życie. Na szczęście jego przyjaciel Kacper, mający podobne problemy, został uratowany, choć z trudem przetrwał pobyt na oddziale dziecięcej psychiatrii.

Podsumowując wszystkie podobne historie okazuje się, że Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem samobójstw dzieci i młodzieży poniżej 19. roku życia. Młodzi ludzie zabijają się, bo sobie nie dają rady. Jedyne na co mogą liczyć, to morze niechęci i nietolerancji wobec Innego, którymi otaczani są od najmłodszych lat. Ponadto w komplecie możemy zamieścić również nieudolność służby zdrowia, tępą opresyjność szkoły, krzyki polityków i szczucie środowisk kościelnych. W efekcie takiego postępowania co dziesięć lat znika małe miasteczko, pełne wrażliwych, ciekawych i inteligentnych młodych ludzi, na których czekało całe życie.

Kto jest więc temu winien? Państwo? A może my wszyscy?

PREMIERA: 16 września 2020

25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy

Historia Tomasza Komedy wstrząsnęła całą Polską. Mężczyzna został skazany za gwałt i morderstwo na 25 lat pozbawienia wolności, z czego odsiedział 18-letni wyrok, będąc niewinnym człowiekiem…

Książka Grzegorza Głuszka to pierwsza tak szczera i wzruszająca rozmowa z Tomaszem Komendą. Opowiada ona o tym, jak silnym trzeba być, by wytrzymać wyroki mediów, piekło polskiego więzienia, walkę o wolność i dobre imię.

Wraz z Grzegorzem Głuszkiem odkryjemy tajemnice, które miały nie ujrzeć światła dziennego. Poznamy kulisy procesu, w wyniku którego odebrano osiemnaście lat życia niewinnemu człowiekowi. To zapis skandalicznych dokumentów, absurdalnych zeznań świadków i nieporadnych aktów oskarżenia wymierzonych w stronę niewinnego chłopaka z Wrocławia.

Historia Tomasza Komedy to historia człowieka, który nie poddał się w walce z bezdusznym systemem. Stawił czoła aparatowi państwa, wobec którego przeciętny obywatel pozostaje bez szans.

PREMIERA: 16 września 2020

Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim

Młoda odważna reporterka, która dosłownie wstrząsnęła posadami Akademii Szwedzkiej.

Pod koniec 2017 roku jeden z najpopularniejszych szwedzkich dzienników Dagens Nyheter opublikował reportaż śledczy, który sprawił, że najbardziej prestiżowa i nieskalana instytucja kulturalna na świecie trafiła na pierwsze strony międzynarodowych tytułów. Gustavsson w swoim rzetelnym materiale opisała napaści seksualne, korupcję, nadużycia i bezwzględną walkę o wpływy i władzę wśród intelektualnej elity związanej z Komitetem Noblowskim. W wyniku tej publikacji w 2018 roku nie przyznano Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Klub czyta się jak thriller. I choć wciąga jak najlepsza powieść, niestety fikcją nie jest. Wszystkie opisane zdarzenia miały miejsce. Wszystkie występujące osoby są prawdziwe. Matilda Voss Gustavsson przedstawia relacje osiemnastu kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć o molestowaniu seksualnym, gwałtach i przemocy, jakich doświadczyły od jednego z najbardziej wpływowych i szanowanych członków Klubu. Reporterka odważnie przerwała trwającą od lat zmowę milczenia, czym wywołała międzynarodowy skandal. Klub to również opowieść o brutalnym i bezwzględnym świecie sztuki. I o tym, jak – właśnie w imię sztuki – dosłownie niszczono ludzkie życie.

Matilda Voss Gustavsson odebrała za swój reportaż szereg nagród i wyróżnień, a książka tłumaczona jest na kolejne języki.

PREMIERA: 2 września 2020

Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej

W grudniu 1972 roku Jean McConville, wdowa, matka dziesięciorga dzieci, została na ich oczach wywleczona z domu w Belfaście przez zamaskowanych napastników. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Wiele lat później okazało się, że IRA skazała ją na śmierć za donosicielstwo. Nigdy nie potwierdzono, czy zarzuty były prawdziwe.

McConville i jej rodzina byli ofiarami Kłopotów – konfliktu między republikanami a lojalistami, który przez ponad trzydzieści lat zbierał krwawe żniwo w Irlandii Północnej. Patrick Radden Keefe stara się odtworzyć losy zaginionej wdowy. Przygląda się również członkom IRA, zwłaszcza siostrom Dolours i Marian Price. Próbuje poznać ich historię, zrozumieć, jak kształtowały się i zmieniały ich poglądy. Czy brutalną przemoc, której dopuszczali się bojownicy, usprawiedliwiała trwająca w ich przekonaniu wojna? Jaką rolę w konflikcie odgrywały brytyjskie siły specjalne, których metody były nieraz równie bezwzględne? Jaką cenę zapłacili niewinni ludzie uwikłani w konflikt?

Proces pokojowy, rozpoczęty w 1998 roku podpisaniem porozumienia wielkopiątkowego, trwa już ponad dwie dekady, jednak wydarzenia z przeszłości wciąż mają wpływ na Irlandię, a dyskusja o winie i karze za zbrodnie daleka jest od rozstrzygnięcia.

PREMIERA: 16 września 2020

Które wrześniowe reportaże szczególnie przykuły Waszą uwagę?

Powiązane artykuły:

Zapowiedzi reportażowe – po co sięgnąć?