Women's Prize for Fiction 2021 - laureatką Susanna Clark! Women's Prize for Fiction

Nareszcie znamy nazwisko laureatki jednej z najbardziej prestiżowych brytyjskich nagród literackich Women’s Prize for Fiction 2021! Wyróżnienie to przyznawane jest corocznie za powieść anglojęzyczną wydaną w ostatnim roku, opublikowaną przez kobietę bez względu na jej obywatelstwo. Wczoraj to zaszczytne wyróżnienie trafiło do brytyjskiej pisarki fantasy Susanny Clark za powieść Piranesi. Książka ta jest dopiero drugą pozycją w jej dorobku, po jej literackim debiucie z 2004 pt. Jonathan Strange i Pan Norell, który od razu zajął miejsce na szczycie list bestsellerów, sprzedając się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Po kilkunastu latach przerwy kolejne jej dzieło zachwyciło czytelników. Może tym razem nie trzeba będzie tyle czekać na jej kolejną historię?

Women's Prize for Fiction Piranesi Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Women’s Prize for Fiction 2021

Ceremonia wręczenia nagrody Women’s Prize for Fiction 2021 odbyła się 8 września w Bedford Square Gardens w Londynie. Gospodynią wydarzenia była powieściopisarka i dyrektor fundacji Women’s Prize, Kate Moss. Natomiast nagrodę wręczyła przewodnicząca jury, inna brytyjska pisarka Bernardine Evaristo (jej bestsellerowa powieść Dziewczyna, kobieta, inna zdobyła nagrodę The Man Booker Prize for Fiction w 2019). Jakie gratyfikacje oprócz zaszczytnego pierwszego miejsca otrzymała Susanna Clarke? Nagrodę w wysokości 30 000 funtów, ufundowaną przez anonimowego darczyńcę oraz figurkę z brązu autorstwa Grizela Nivena, która nosi imię Bessy.

Opowieść, która zostaje z czytelnikiem na dłużej

Czym jury uzasadniło wybór książki Piranesi– jako tej najlepszej spośród innych nominowanych? Bernardine Evaristo powiedziała, że kapituła chciała znaleźć lekturę, która po wręczeniu  czytelnikowi, wywarłaby wpływ na jego życie.

W swojej pierwszej od siedemnastu lat powieści Susanna Clarke podarowała nam naprawdę oryginalną, niespodziewaną fantazję, która łączy gatunki i rzuca wyzwanie uprzedzeniom na temat tego, czym powinna być książka. Stworzyła świat wykraczający poza naszą najśmielszą wyobraźnię, który jednocześnie mówi nam coś głębokiego o tym, czym jest bycie człowiekiem.

~ Bernardine Evaristo

Zobacz, co powiedziała sama laureatka na temat tego ważnego momentu:

Inni nominowani

Z kim konkurowała powieść Susanny Clarke?

  • Unsettled Ground, Claire Fuller,
  • No one is talking about this, Patricia Lockwood,
  • Transcendent Kingdom, Yaa Gyasi,
  • How the One-Armed Sister Sweeps Her House, Cherie Jones,
  • The Vanishing Half, Brit Bennett (w Polsce: Moja znikająca połowa)

Piranesi – zarys fabuły

Piranesi mieszka w Domu i wydaje się, że mieszka w nim od zawsze. Prowadzi dzienniki, w których skrzętnie zapisuje wszystkie niesamowitości, które go otaczają. W Domu bowiem jest cudowny labirynt komnat i tysiące wspaniałych posągów. Gęste chmury kłębią się pod sufitami i dostojnie przetaczają się między salami, obserwując jak tuż pod nimi, po schodach kotłują się masy morskiej wody pchanej przypływem.

Czym jeszcze zajmuje się Piranesi? Otóż regularnie we wtorki i w piątki spotyka się ze swoim przyjacielem, Tym Drugim. Czasem też składa Umarłym ofiary z jedzenia i lilii wodnych. Jednak najczęściej po prostu odczuwa przejmującą samotność. Dlatego czuje się zaintrygowany, gdy nagle w Domu zaczynają się pojawiać wiadomości, pisane kredą na posadzce. Do Domu bowiem przybył ktoś nowy! Ktoś, kogo Piranesi nie zna! Kim jest i czego może chcieć? Czy przychodzi w pokoju i przyjaźni, czy może – jak twierdzi Ten Drugi – jest zwiastunem zniszczenia i szaleństwa? Zaginione teksty muszą zostać odnalezione, a tajemnice odkryte. Świat, który do tej pory wydawał się Piranesiemu znajomy, nagle zaczyna być zupełnie obcy i niebezpieczny….

Mamy szczęście, ponieważ zwycięska książka Susanny Clark pt. Piranesi została już przetłumaczona (jako jedna z dwóch z krótkiej listy) na język polski i od roku można już ją dostać w księgarniach. Jeśli do tej pory jej nie czytałeś, możesz zamówić ją w tym miejscu.

Czytaj także: