William Wharton

William Wharton, a właściwie Albert William du Aime to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych pisarzy lat 90. w Polsce. Wczoraj minęła właśnie dziesiąta rocznica śmierci autora kultowej już powieści pt. Ptasiek. Co ciekawe, Wharton debiutował stosunkowo późno, bo w wieku 54 lat. Obecnie wielu jego kolegów po fachu w tym wieku maj już spory, literacki dorobek na koncie. Jednak tak późne wypuszczenie powieści na światło dzienne nie przeszkodziło autorowi w zrobieniu międzynarodowej kariery. Oprócz wspomnianej historii, którą debiutował, sławę zapewniła mu także jej ekranizacja, która została doceniona i nagrodzona w Cannes. Jej realizacją zajął się Alan Parker, natomiast na ekranach widzowie mieli okazję podziwiać Matthew Modine’a i Nicolasa Cage’a.

William Wharton

William Wharton – dzieła mistrza

Warto tutaj wspomnieć, że Ptasiek to nie jedyna powieść pisarza, która doczekała się ekranizacji. Powstały także filmowe historie na podstawie Tato oraz W księżycową jasną noc. Jak już wspomnieliśmy, autor cieszył się ogromną popularnością w naszym kraju. Tym samym w latach 90. odwiedził Polskę aż dziesięć razy. W tym czasie spotkał się z tysiącami Czytelników. Ponadto według Rzeczpospolitej i Notesu Wydawniczego jego książki dwadzieścia sześć razy znalazły się wśród dziesięciu najpoczytniejszych tytułów roku. W związku z tym stał się rekordzistą wśród pisarzy zagranicznych w Polsce pod tym względem.

Po raz pierwszy William Wharton przyjechał do naszego kraju w 1995 roku. Po kilku dniach rozdawania autografów musiał obandażować prawą rękę. Pytany o powód tak wielkiej popularności swoich książek Wharton odpowiadał, że poruszają one uniwersalne sprawy dotyczące każdego człowieka na świecie. I niewątpliwie jest w tym mnóstwo prawdy. Czytelnicy, którzy mieli do czynienia z twórczością autora doskonale wiedzą, że jego sukces nie jest kwestią przypadku.

William Wharton to bez wątpienia jeden z tych pisarzy, którego powieści warto mieć w domowej biblioteczce. Jeśli zatem do tej pory nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z jego twórczością, koniecznie nadróbcie zaległości.

Tutaj znajdziecie  utwory Williama Whartona. Gorąco polecamy!