Wielkie miłości, romanse, zazdrości

Czasami możemy odnieść wrażenie, że wielkie skandale niosące się na językach świata, są raczej wymysłem współczesnych. Że to celebryci wymyślili miłosne ekscesy, a prasa plotki. Nic bardziej mylnego! Przeszłość pełna jest niezwykłych historii kochanków, o czym przekonacie się w książce Wielkie miłości, romanse, zazdrości. Niezwykli mężczyźni, piękne kobiety i największe skandale historii Polski.

Historia jakiej nie znacie

Czy historyk może, i czy wypada mu, zajmować się tematami tak nieważkimi jak romanse i zdrady? Ależ oczywiście! Jak świat światem burzliwe relacje romantyczne miały wpływ na przebieg historii, nie tylko samych kochanków. Kształtowały one ówczesny przebieg wojen, życia dworskiego, odkryć naukowych, a przede wszystkim były tajemnicą Poliszynela, żarliwie omawianą dopiero za zamkniętymi drzwiami.

Wielkie miłości, romanse, zazdrości – książki szukaj na TaniaKsiazka.pl

Wielkie miłości, romanse, zazdrości. Niezwykli mężczyźni, piękne kobiety i największe skandale historii Polski to zapis najciekawszych historii polskich kochanków. Autorem książki jest Andrzej Zieliński. Jest on polskim dziennikarzem i pisarzem, a także doktorem nauk politycznych. Na swoim koncie ma liczne książki poświęconych zagadkowym i kontrowersyjnym epizodom polskiej historii.

O największych skandalach związanych z życiem uczuciowym nietuzinkowych postaci historycznych, opowiada z pasją i niezwykle dociekliwie. Według autora współczesne skandale znane nam z pierwszych stron gazet, są bardzo spłyconymi wersjami uniesień znanych z kart historii. Ażeby zrozumieć wymiar społecznego zamieszania, jakie wywołały decyzje podejmowane w przypływie uniesień, należy cofnąć się do przeszłości i zajrzeć za kulisy znanych nam historii…

Wielkie miłości, romanse, zazdrości…

Jak często przedstawiane nam podczas lekcji historii sylwetki władców, artystów, czy naukowców zawierają informacje na temat ich życia osobistego? Wzmianki zazwyczaj obejmują jedynie małżonka i liczbę dzieci, zupełnie jakby stanowiły niezbyt istotny szczegół w życiorysie.

W szkole nie dowiemy się zbyt wiele na temat ich rozwiązłego życia seksualnego, cech charakteru i słabości, ponieważ historia, zwłaszcza ta, będąca naszym udziałem w wieku szkolnym, skupia się w dużej mierze na przebiegu wojen. Na wyniku potyczek, analizie sytuacji geopolitycznej, gospodarczej, filozofii epoki.

Oczywiście jest to zrozumiałe, niemniej jednak bez wglądu w biografię znanych postaci, nasi przodkowie pozostają odległymi figurami, zaledwie spisanym nazwiskiem bez twarzy. Dlatego osobom, którym z historią nie do końca po drodze, polecam książki takie jak Wielkie miłości, romanse, zazdrości.

Takie tytuły pokazują nowy wymiar znanych postaci, takich jak chociażby Henryk Sienkiewicz, Stanisław Wyspiański, czy Maria Skłodowska-Curie. Doświadczycie historii, jakiej jeszcze nie znacie! A jeśli uwielbiacie romanse, nie muszę Was chyba szczególnie zachęcać do lektury 🙂 Pamiętajcie, że najciekawsze historie pisze przecież samo życie!

Zaciekawiły Cię Wielkie miłości, romanse, zazdrości? Książka czeka na Ciebie tutaj!

Ania ocenia:
 • 7/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
 • 6.5/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 6.5/10
 • 7.5/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7.5/10
 • 10/10
  Czy wiedza zawarta w książce rzuca nowe światło na ujęcie tematu? - 10/10
7.8/10

Fragment recenzji

Wielkie miłości, romanse, zazdrości. Niezwykli mężczyźni, piękne kobiety i największe skandale historii Polski to zapis najciekawszych historii polskich kochanków.

Takie tytuły pokazują nowy wymiar znanych postaci, takich jak chociażby Henryk Sienkiewicz, Stanisław Wyspiański, czy Maria Skłodowska-Curie. Doświadczycie historii, jakiej jeszcze nie znacie! A jeśli uwielbiacie romanse, nie muszę Was chyba szczególnie zachęcać do lektury 🙂 Pamiętajcie, że najciekawsze historie pisze przecież samo życie!