imre kertesz

Do lepszego świata odszedł kolejny wybitny pisarz, który wniósł olbrzymi wkład do współczesnej literatury. 31 marca 2016 w wieku 86 lat zmarł Węgier, Imre Kertész. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2002 roku.

Imre Kertész przyszedł na świat w 1929 roku w Budapeszcie. Urodził się w biednej rodzinie żydowskiej. W czasach drugiej wojny podzielił on los wielu Żydów, trafiając w wieku 14 lat do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Razem z matką przetrwał ten katastrofalny okres wojny, pozostali członkowie jego rodziny mieli jednak mniej szczęścia. Wydarzenia, których był świadkiem istotnie odbiły się i wpłynęły na twórczość węgierskiego pisarza.

Po zakończeniu wojny pracował jako dziennikarz w lokalnej gazecie Vilagossag. Po przejęciu władzy w państwie przez rządy komunistyczne zrezygnował z kariery dziennikarza i zatrudnił się w fabryce. Z niej także odszedł w roku 1953. W kolejnych latach żył skromnie z tłumaczeń książek z języka niemieckiego. Były to dzieła takich autorów jak: Nietsche, Freud, Roth czy Hofmannstahl.

Oprócz tłumaczeń sam również pisał. W 1975 roku wydał swoją najpopularniejszą powieść Los utracony. Przedstawiający koszmarne doświadczenia czternastoletniego chłopca z niemieckich obozów zagłady, Auschwitz oraz Buchenwaldzie. Historia ta stała się inspiracją do stworzenia filmu przez Lajosa Koltaia, jednak dopiero uzyskana Nagroda Nobla rozsławiła ją i autora na całym świecie.

Imre Kertész jest autorem innych powieści, które ukazały się także w Polsce. Choćby wydana w roku 2008 Dossier K. czy Fiasko w roku 2003. Ostatnim dziełem jakie wyszło z rąk tego znakomitego pisarza jest Ostatnia Gospoda, która w Polsce pojawić się ma 13 kwietnia 2016 roku.  Traktować je można również jako podsumowanie i rozliczenie twórczości Imre Kertésza.