Wydawnictwo Insignis już 15 lutego wyda nową powieść z Uniwersum Metro 2033! Seria, zapoczątkowana fantastyczną książką Dmitra Glukhovsky’ego – Metro 2033 , z każdym kolejnym tomem zdobywa nowych fanów wśród polskich Czytelników. Czas na nowy album i to nie od byle kogo. Suren Cormudian znany jest w naszym kraju dzięki tytułowi Dziedzictwo Przodków, opowiadającym wyrazistą, militarną historię. W swoim rodzimym kraju zdobył jeszcze większe uznanie. Wędrowiec – bo taki tytuł nosi nowa książka, ma być powrotem do fundamentów, a więc do ciasnych tuneli metra, brudu i walki o przetrwanie. Wydaje mi się, że jest to bardzo dobra informacja dla fanów.

Wędrowiec. Suren Cormudian

Źródło: www.insignis.pl

Wędrowiec – nowa książka – stara historia?

Powieść Cormudiana jest nowością w naszym kraju, natomiast warto nadmienić, że powstała… w 2010 roku. Gdy w Rosji książka Metro 2033 stała się hitem, Suren napisał swoją historię dla społeczności portalu www.metro2033.ru. Co więcej w przeciwieństwie do pierwszego albumu Głukhovsky’ego, Wędrowiec nie miał być wydany w wersji papierowej. Niemniej jednak ogromna popularność i wysokie oceny fanów doprowadziły po kilku miesiącach do jego publikacji. Po tym sukcesie sam Ojciec Metra 2033 poprosił Cormudiana o napisanie kolejnej powieści. Dzięki temu otrzymaliśmy znane już Dziedzictwo Przodków.

Wędrowiec – czyli w zasadzie kto?

Historia Wędrowca przenosi nas do czasu przed akcją dziejącą się w Metro 2033, przed przygodami Artema. Głównym bohaterem powieści jest Siergiej Minimalny (nie wiem czy jest to jego prawdziwe nazwisko, czy też przydomek, ale brzmi ciekawie). Jest on znakomitym i profesjonalnym stalkerem znanym z wypraw po książki. Zgadza się, po zapomniane tomy z innych czasów. Mam nadzieję, że przez to nie pojawi się tutaj wiele filozoficznych wstawek. Wracając jednak do fabuły. Nasz protagonista, Siergiej, wraca po jednej z wypraw na rodzimą stację Tulską (fani wiedzą, że jest to jedna ze stacji należąca do Hanzy) i wbrew swojej woli zostaje wciągnięty w konflikt między dwoma rywalizującymi ze sobą przeciwnikami.

Wygląda na to, że jest samotnikiem i sam nie wie, dlaczego tak się stało. My będziemy mieli okazję dowiedzieć się jaką rolę odegra i jaki będzie to miało wpływ na Moskiewskie Metro.

Według zapowiedzi Wędrowiec ma się różnić od Dziedzictwa Przodków. Ma to być historia stalkera z krwi i kości, ale ma skupiać się na ludziach mieszkających w metrze, o tym kim się stali i czy w ogóle warci są ratowania. Mam nadzieję jednak, że opowiadanie będzie wyraziste, a jeżeli ma przedstawiać naturę człowieka to pojawią się zaskakujące zwroty akcji i wciągające intrygi. Wielowątkowość Metro 2033 wpłynęła na jej sukces, a skoro Wędrowiec jest chwalony przez Glukhovsky’ego to zapowiada się nieźle.

Do nowej książki Surena Cormudiana wydawnictwo Insignis ma dodać niepublikowane do tej pory opowiadanie Dmitra Glukhovsky’ego zatytułowane Koniec Drogi. Zostanie wydane ono w formie 60-stronnicowego tomiku. Historia opowiadać ma o jednej z legend, która jest wspominana w Metrze 2034. Podoba mi się takie rozwiązanie. Fajnym pomysłem byłoby stworzenie zbioru takich opowiastek łączących na przykład losy bohaterów różnych książek. To w końcu ten sam świat!