W trakcie wakacji Wydawnictwa proponowały Czytelnikom liczne zapowiedzi i premiery książkowe z najróżniejszych gatunków. Na półki księgarni w ciągu tych dwóch letnich miesięcy trafiały najczęściej powieści historyczne, mrożące krew w żyłach thrillery, a także książki z kategorii literatura obyczajowa i kobieca. Z racji tego, że wakacje niestety dobiegły już końca, chcemy zaprezentować Wam cztery najciekawsze premiery książkowe tego lata, które szybko stały się bestsellerami. Oto one:

Wakacyjne bestsellery – najciekawsze premiery książkowe

1. Czarna madonna – Remigiusz Mróz

Pierwsza propozycja to świetna książka jednego z najbardziej rozpoznawanych polskich pisarzy – Remigiusza Mroza, który ponownie postanowił zaskoczyć Czytelnika.

Całe życie Filipa runęło. Planował ślub z ukochaną, ale przed tym mieli odbyć pielgrzymkę Ziemi Świętej. Niestety jego zatrzymała praca, a do Izraela poleciała tylko jego narzeczona. I właśnie w tym momencie życie rzuca mu kłodę pod nogi. Niedługo po starcie, nad Morzem Śródziemnym utracono kontakt z samolotem. Filip wierzy jednak, że samolot się odnajdzie. Tym bardziej, że straż przybrzeżna nie znalazła wraku. A skoro nie ma wraku to znaczy, że samolot gdzieś jest. Tylko gdzie? Kiedy łączność z załogą Boeinga 747 zostaje przewrócona, mogłoby się wydawać, że sytuacja została opanowana. Sprawę komplikuje jednak fakt, że sygnał dochodzi niemal równocześnie z najróżniejszych zakątków świata, bardzo od siebie oddalanych. Kto lub co stoi za zniknięciem samolotu? I gdzie on właściwie jest? Czy zaginięcie samolotu, ma jakiś związek z katastrofą Air Japan 123 sprzed lat? I dlaczego na pokładzie obu maszyn znajdował się wizerunek Matki Bożej, nazywany Czarną Madonną?

Mróz tym razem postanowił sięgnąć po jeden z najbardziej mrocznych i przerażających gatunków – po horror. I z pewnością zaskoczył tym niejednego Czytelnika Powieść zbudowana jest wokół zaginięcia Boeinga 747 należącego do irlandzkich linii lotniczych. Autor opiera się i odwołuje w niej do autentycznego wypadku japońskich linii lotniczych, a także do Pisma Świętego, największy nacisk kładąc na Apokalipsę Świętego Jana. W efekcie otrzymujemy horror połączony z powieścią katastroficzną z wątkami religijnymi. To książka, która zaciekawi, wciągnie i zasieje ziarno niepewności i poczucie zagrożenia. Remigiusz Mróz po raz kolejny pokazał klasę. To pozycja z pewnością godna uwagi.

2. Płomienna korona – Elżbieta Cherezińska

Płomienna korona to trzeci tom trylogii Odrodzone królestwo Elżbiety Cherezńskiej. Została uznana za najlepszą część w całej serii. Coraz więcej dzieje się na terenach wciąż podzielonego Królestwa i u terytorialnych sąsiadów. Książę Władysław powraca do Krakowa z banicji i ponownie musi walczyć z wrogami, którzy nie dają mu ani chwili wytchnienia. Jednym z najważniejszych zadań, jakie stoi przed Małym Księciem jest pokonanie biskupa Muskaty, który zbuntował wielu obywateli przeciwko Łokietkowi. Na szczęście dzięki uporowi, sile charakteru i mieczowi króla banity, pasmo porażek zmienia się w drogę do tryumfu.

Cherezińskapo raz kolejny wprowadza Czytelnika w świat Władysława Łokietka i jego żony Jadwigi, arcybiskupa Świnki, biskupa Muskaty i Rikissy, która ponownie obejmie tron czeski. Będziemy wędrować przez średniowieczny świat zamków, miast i katedr. W tej części mamy ograniczoną ilość głównych bohaterów, dzięki czemu o wiele łatwiej jest skupić się na poszczególnych fragmentach i elementach fabuły. Dostaniemy spiski, romanse i bitwy. Przekonamy się, jak trudno jest dążyć za wszelką cenę do celu i jak przy tym zachować odwagę i honor. Cherezińska sztukę łączenia faktów historycznych z fikcją literacką opanowała do perfekcji, dzięki czemu jej najnowszą powieść czyta się z zapartym tchem.

Serię Odrodzone królestwo znajdziecie na TaniaKsiazka.pl!

3. Macierewicz i jego tajemnice – Tomasz Piątek

Macierewicz i jego tajemnice to książka felietonisty i pisarza Tomasz Piątka, który stale współpracuje z Gazetą Wyborczą. Autor po półtora roku badań zebrał materiały i postanowił napisać dzieło zawierające fakty dotyczące Antoniego Macierewicza – obecnego Ministra Obrony Narodowej. Tomasz Piątek przeprowadził dziennikarskie śledztwo dotyczące powiązań ministra z różnymi osobami i grupami, które stara się popierać dokumentami. Według Piątka Macierewicz powiązany jest między innymi z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU, gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem oraz z wydarzeniami na Kremlu. Autor poza przedstawianymi powiązaniami podaje także szczegółowe źródła, z jakich korzystał. W książce znajdziemy także pięć map, które szczegółowo ukazują sieć powiązań pomiędzy ministrem i innymi. Wbrew pozorom książka w większej części dotyczy środowiska, osób jakimi otacza się Antoni Macierewicz, niż jego samego.

Tomasz Piątek nie ocenia i nie formułuje konkretnych zarzutów, a jedynie podaje Czytelnikowi pewne elementy układanki i pozwala mu zrobić z tym, co chce. Wiele godzin spędzonych w przeszukiwaniu najróżniejszych stron internetowych, czas poświęcony na przeglądanie artykułów w Bibliotece Narodowej oraz liczne rozmowy z tajemniczymi informatorami, zaowocowały powstaniem i wydaniem książki Macierewicz i jego tajemnice. Obecnie, kiedy literatura faktu coraz częściej dotyczy znanych polityków, ta pozycja nie jest czymś zbyt oryginalnym. A jednak z pewnością warto poświęcić jej chwilę uwagi.

4. Zawód: powieściopisarz – Haruki Murakami

Ostatnia propozycja to autobiograficzna powieść japońskiego pisarza, zawierająca zbiór esejów poświęconych jego pisarskiej karierze i literaturze samej w sobie. Haruki Murakami zaczął je pisać sześć lat temu, kiedy to postanowił, że chce opowiedzieć wszystkim, jak stał się pisarzem, jak to jest być autorem książek i z jakimi trudnościami musi się mierzyć. Murakami podaje również ogólne przemyślenia na temat pisarstwa, porady i opinie, ukazane w bardzo subiektywny sposób. Znajdziemy tutaj także eseje dotyczące sprawności fizycznej, czy japońskiego szkolnictwa, czyli tematy nie do końca związane z literaturą.

Zawód: powieściopisarz to książka opisująca nie tylko ówczesne życie i karierę tego japońskiego pisarza. To także swego rodzaju zapis wspomnień Murakamiego, dotyczących jego dzieciństwa i początków działalności, jako zawodowy pisarz. Książka zawiera jedenaście niepowiązanych ze sobą esejów, które tworzą kolejne rozdziały. Od pierwszej strony jest bardzo ciekawie, a dzięki nieskomplikowanej fabule i prostemu językowi czyta się lekko i przyjemnie. To pozycja naprawdę interesująca.

Czy Wam też przypadły do gustu wakacyjne bestsellery? Jak widzicie różnorodność gatunkowa jest ogromna. Mamy horror, powieść historyczną, literaturę faktu oraz zbiór autobiograficznych esejów. Wielu z Was na pewno miało już z nimi do czynienia. Każda z nich ma w sobie coś, co zasługuje na uwagę. Jeśli jednak nadal ich nie czytaliście, to gorąco je Wam polecamy.