PoradnikiRecenzje

W zdrowym ciele zdrowy mózg Anders Hansen – recenzja książki

W zdrowym ciele zdrowy mózg Anders Hansen

Ciężko po przeczytaniu książki W zdrowym ciele zdrowy mózg Andersa Hansena nie zmienić swojego stylu życia. Wszyscy przecież chcemy być pełni energii, kreatywni, skoncentrowani i zdrowi. Autor przekonuje, że kluczem do sukcesu jest coś tak prozaicznego jak… spacer. A ściślej, jakakolwiek regularna aktywność fizyczna, która sprawia, że nasz mózg się cieszy.

Z ewolucyjnego punktu widzenia nasz mózg został stworzony do ruchu. Jakiś czas temu cyfrowa rewolucja usadziła nas na miejscu, jednak organizm nie przystosowuje się do zmian w tak szybkim tempie. Biologicznie nadal jesteśmy łowcami z sawanny, którzy cały dzień byli aktywni. A współczesne badania naukowe dowodzą, że mózg rozwija się i usprawnia właśnie dzięki ruchowi!

Okazuje się, że bieganie, spacery i treningi są doskonałym lekiem na depresję, demencję, stres i wiele innych chorób. Ruch pozytywnie wpływa także na naszą kreatywność, poprawia koncentrację, pamięć i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Tak po prostu.

Psychiatra Anders Hansen w swojej książce W zdrowym ciele zdrowy mózg wystawia nam najprostszą receptę na świecie, opartą nie na przekonaniach czy opiniach, ale twardych naukowych dowodach. To naprawdę robi wrażenie!

W zdrowym ciele zdrowy mózg – rozruszaj swoje szare komórki

Niby wszyscy wiemy, że sport to zdrowie. Jednak kiedy dopada nas jakaś choroba czy stres blokuje myślenie, bez wahania sięgamy po leki, które mają nam pomóc. A Anders Hansen mówi, że w większości przypadków wystarczyłaby porcja systematycznej aktywności fizycznej! Dzięki ruchowi nasz mózg kwitnie i rozwija się, a chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że zdrowie najważniejszego organu w naszym ciele, pozytywnie wpływa na cały organizm.

Nie sam mózg decyduje o tym, jak myślimy i żyjemy. To nasze myśli i działania zmieniają go i tryb jego funkcjonowania. To wy kierujecie mózgiem, a nie on wami. W tym kontekście widać, że regularne zażywanie ruchu może być najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić dla usprawnienia połączeń pomiędzy poszczególnymi częściami mózgu.

Od razu nasuwa się pytanie – skoro ruch tak fantastycznie wpływa na nasz mózg i zdrowie psychiczne, dlaczego nie trąbi się o tym na prawo i lewo? Hansen twierdzi, że odpowiedź jest prosta – zwykły spacer czy bieganie, zamiast porcji leków, nie przyniosą firmom farmaceutycznym zysków. Dla zwykłego człowieka, przyzwyczajonego do suplementów diety i wizyt u specjalistów, banalność tej metody jest wręcz powalająca. Dlatego więc nie przykładamy do niej takiej wagi.

Fascynująca opowieść o mózgu

Książkę Hansena czyta się po prostu jednym tchem. W niczym nie przypomina poradnika o zdrowiu – to tytuł popularnonaukowy, jednak napisany w świetnym, lekkim stylu. Przydatny zarówno dla starszych, jak i młodszych, rodziców, dzieci i młodzieży.

Zrozumienie funkcjonowania mózgu tłumaczy, dlaczego czasami czujemy się znużeni, bez energii, a nasze dzieci nie potrafią skoncentrować się na prostej czynności. Wdrożenie w życie zaleceń Hansena jest banalnie proste. Jestem pewna, że każdy, kto przeczyta tę książkę nabierze ochoty na jogging czy spacer.

Polecam, polecam i jeszcze raz polecam! Kupujcie tę książkę sobie, swoim rodzicom, dziadkom i przyjaciołom. Niech wieść o cudownych właściwościach ruchu rozchodzi się w świat!

Książkę W zdrowym ciele zdrowy mózg Andersa Hansena kupicie tutaj >>

Ocena Malwiny
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam przydatność porad? - 10/10
 • 10/10
  Czy książka jest dla wszystkich? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Okazuje się, że bieganie, spacery i treningi są doskonałym lekiem na depresję, demencję, stres i wiele innych chorób. Ruch pozytywnie wpływa także na naszą kreatywność, poprawia koncentrację, pamięć i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Tak po prostu. Psychiatra Anders Hansen w swojej książce W zdrowym ciele zdrowy mózg wystawia nam najprostszą receptę na świecie, opartą nie na przekonaniach czy opiniach, ale twardych naukowych dowodach. To naprawdę robi wrażenie!

Sending
User Review
0/10 (0 votes)