W których województwach jest najwięcej księgarń?

Jesteście ciekawi tego, w których województwach jest najwięcej księgarń? Ogólnopolska Baza Księgarń właśnie upubliczniła nowy raport.

Żeby rzetelnie zbadać ilość księgarń, nie wystarczy dowiedzieć się tego, ile ich faktycznie jest w poszczególnych województwach. Wiadomo, że każde z nich ma inną powierzchnię i inną ilość mieszkańców. Dlatego OBK zestawiła ilość księgarń z liczbą osób zamieszkujących poszczególne województwa. Tym samym obliczono rzetelny wskaźnik, dzięki któremu można porównać statystyki z całego kraju.

W których województwach jest najwięcej księgarń?

Księgarnia TaniaKsiazka.pl w Białymstoku

W których województwach jest najwięcej księgarń?

Najwyższy wskaźnik liczby księgarń w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców zanotowały województwa: mazowieckie, podlaskie i małopolskie. Najsłabiej wypadły: opolskie i świętokrzyskie. Z raportu wynika, że średni wskaźnik w dla Polski to 0,47. To słabo na tle innych krajów europejskich. Dla porównania, ten sam wskaźnik we Francji wynosi 0,76, a w Niemczech: 0,73.

Poniżej zamieszczam Wam mapę, na której Ogólnopolska Baza Księgarń przedstawiła, jak wygląda ilość księgarń w Polsce. Im ciemniejszy kolor, tym jest ich więcej w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców.

W których województwach jest najwięcej księgarń?

źródło: https://obk.pik.org.pl/news/report

Jasno z niej wynika, że wysokość wskaźnika nie ma podłoża geograficznego, bo w zachodnich województwach, które są uznawane za bogatsze, wcale nie jest większy niż na wschodzie kraju.

Najwięcej księgarń, bo aż 340 jest w województwie mazowieckim. W porównaniu z zaledwie trzydziestoma, które działają w opolskim, lub siedemdziesięcioma trzema z podlaskiego, ta liczba jest imponująca.

W których województwach jest najwięcej księgarń?

źródło: Raport „Wskaźnik liczby księgarń na 10 000 mieszkańców w województwach Polski”

Jesteście ciekawi, jakie wskaźniki zanotowano w innych województwach w Polsce?

  1. mazowieckie – 0,64
  2. podlaskie – 0,61
  3. małopolskie – 0,55
  4. wielkopolskie – 0,53
  5. pomorskie – 0,52
  6. dolnośląskie – 0,51
  7. warmińsko-mazurskie – 0,46
  8. podkarpackie – 0,45
  9. lubuskie – 0,45
  10. kujawsko-pomorskie – 0,44
  11. zachodniopomorskie – 0,44
  12. łódzkie – 0,43
  13. lubelskie – 0,42
  14. śląskie – 0,41
  15. świętokrzyskie – 0,32
  16. opolskie – 0,30

Cały raport Ogólnopolskiej Bazy Księgarń został oparty na danych dostępnych na 12 października 2018. Wynika z niego, że wskaźnik liczby księgarń jest bardzo zróżnicowany w skali kraju. To, że w województwie podlaskim – w którym znajduje się redakacja CoPrzeczytać.pl – ten wskaźnik jest tak wyskoki, bardzo mnie cieszy. Bo to znaczy, że dostępność księgarń jest duża. A to przecież miejsca, w których nie tylko sprzedaje się książki. Właśnie w księgarniach często organizowane są akcje promujące czytelnictwo, np. spotkania z pisarzami.