Uległość Houellbecqa zostanie zekranizowana

Mimo początkowych założeń, zamiast serialu powstanie pełnometrażowy film. Uległość Houellbecqa zostanie zekranizowana!  Co wiemy? Sprawdź szczegóły.

Uległość Houellbecqa

O czym opowiada książka UległośćMichel Houellbecq jest francuskim pisarzem, eseistą, poetą i autorem piosenek. W swojej książce Uległość, wydanej w dniu zamachu na redakcję Charlie Hebdoprezentuje zaskakującą futurystyczną wizja świata.

Przed wyborami w 2022 roku życie Franҫoisa wyglądało zupełnie zwyczajnie. Jako uznany w gronie specjalistów badacz twórczości Jorisa-Karla Huysmansa wykłada literaturę na Sorbonie. Życie upływa mu monotonnie na pisaniu kolejnych artykułów, prowadzeniu zajęć i przelotnych romansach.

Kiedy wybory prezydenckie wygrywa kandydat Bractwa Muzułmańskiego, Mohammed Ben Abbes, Franҫois musi nieoczekiwanie przystosować się do nowej, obcej rzeczywistości.

Kontrowersje wokół tytułu

Zmiany rozpoczęte przez Bractwo Muzułmańskie rozpoczynają prawdziwą rewolucję. Od zmiany nazwy uczelni, na której wykłada Franҫois, przez weryfikację wyznania i strojów, po ograniczenie możliwości pobierania edukacji przez kobiety.

Co istotne, powieść Houellbecqa ukazała się we Francji w dniu zamachu na redakcję magazynu satyrycznego Charlie Hebdo. W ataku terrorystycznym, który miał miejsce 7 stycznia 2015 roku, zginęło 12 osób. Zamach na Charlie Hebdo zapoczątkował serię kilku ataków terrorystycznych, które trwały do 9 stycznia.

Ten zbieg okoliczności przyczynił się do powstania medialnej burzy, a sam tytuł określano nawet mianem powieści antyislamskiej. Mimo kontrowersji powstałej wokoło Uległości, postanowiono ją zekranizować.

Uległość Houellbecqa zostanie zekranizowana – książki szukaj na TaniaKsiazka.pl

Uległość Houellbecqa zostanie zekranizowana

Początkowo kontrowersyjna książka francuskiego autora miała być inspiracją do scenariusza serialu. Niemniej jednak zmieniono plany i Uległość Houellbecqa zostanie jednak zekranizowana. Plany ekranizacji potwierdził sam reżyser Guillaume Nicloux. Zdjęcia do filmu rozpoczną się we wrześniu tego roku.

Kto wcieli się w postać głównego bohatera, Franҫoisa? Główną rolę zagra Jean-Paul Rouve, którego możemy znać z filmów takich jak Dalida. Skazana na miłość, Samotny rejs, czy też Nasze najlepsze wesele.

Nie będzie to pierwszy filmowy projekt Niclouxa i Houellebecqa. Panowie współpracowali już wcześniej na planie Talasoterapii (gdzie autor Uległości wystąpił również jako aktor), czy chociażby Porwania Houellebecqa. Co przyniesie kolejny filmowy projekt tej dwójki? Mamy nadzieję, że dowiemy się już wkrótce.

Jesteśmy ciekawi efektu końcowego współpracy duetu Niclouxa i Houllebecqa. A w międzyczasie zachęcamy do sięgnięcia po tytuł, który znajdziecie tutaj.