Bestsellery i zestawieniaYoung Adult

TOP 5 bestsellerów dla nastolatek, które doczekały się ekranizacji na Netflixie

Wełniany koc, herbata z dodatkiem miodu i cynamonu, a do tego Netflix? Trzy razy TAK! Choć może tym razem lepiej zacząć od książki? Zaskakująco wiele netflixowych historii miało swój początek właśnie na kartach popularnych powieści. Wciągająca książka The Kissing Booth, poruszające Trzynaście powodów i… Oto 5 seriali i filmów, które powstały na podstawie bestsellerów dla nastolatek.

TOP 5 bestsellerów dla nastolatek, które doczekały się ekranizacji na Netflixie

Ponadczasowa Ania z Zielonego Wzgórza

Serial czy książka, książka czy serial? Ania z Zielonego Wzgórza autorstwa Lucy Maud Montgomery to dzieło pod wieloma względami wybitne, jednak serial Ania, nie Anna również stanowi majstersztyk. Każda dziewczyna, która zaczytywała się w lekturze, na pewno doceni zabiegi scenarzystów. A każdy, kto oglądał serial, prędzej czy później sięgnie po książkę. Produkcja Netflixa sprawia, że losy głównej bohaterki są nam jeszcze bliższe. Utożsamiamy się z nią, przeżywamy jej miłosne zawody i śmiejemy się z wszelkich perypetii i przygód, które Ania wręcz przyciąga.

Książka The Kissing Booth – bestseller napisany przez nastolatkę

Bestsellerowa książka The Kissing Booth to prawdziwa perełka na rynku wydawniczym. Beth Reekles zaczęła ją publikować (rozdział po rozdziale na platformie Wattpad) w wieku zaledwie 15 lat! Powieść od razu wywołała istne poruszenie w sieci. Pierwszą z trzech części śledził aż milion czytelników. Wkrótce liczba odbiorców przekroczyła 19 milionów! Fenomen książki The Kissing Booth opiera się na angażującej fabule i dokładnym portrecie psychologicznym bohaterów. Reekles opisuje perypetie młodych ludzi, którzy dopiero co wkraczają w dorosłość, przeżywają pierwsze miłości i podejmują pierwsze poważne decyzje.

Bestseller doczekał się ekranizacji Netflixa, a odtwarzający główne role aktorzy błyskawicznie zyskali międzynarodową sławę. Na platformie dostępne są trzy filmy stworzone na podstawie prozy młodej autorki.

Trzynaście powodów – poważne tematy

Książka Jay Asher jest ważna z kilku powodów. Po pierwsze, porusza bardzo trudny temat samobójstw wśród nastolatków i opisuje problemy, z którymi borykają się nieletni na całym świecie. To nie jest kolejna naiwna historia pierwszych pocałunków, a opowieść o tym, jak krucha jest ludzka psychika. Asher trafnie opisała takie zjawiska, jak hejt i wyśmiewanie inności oraz brak akceptacji i zrozumienia wśród licealistów. Po drugie, książka naprawdę trzyma w napięciu do ostatniej strony. Nic dziwnego, że twórcy skupieni wokół platformy Netflix zdecydowali się ją zekranizować. Wielu recenzentów podkreśla, że serialowa ekranizacja książki jest nawet lepsza niż oryginał, jeśli chodzi o głębię i rozwój postaci.

TOP 5 bestsellerów dla nastolatek, które doczekały się ekranizacji na Netflixie

Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów – książka oparta na faktach

Prawdziwe historie poruszają czytelników od stuleci. Szczególnie jeśli opisują osobiste doświadczenia autora czy autorki. Takie, niezwykle szczere wspomnienia serwuje nam Deborah Feldman. Jej książka Unorthodox traktuje o życiu satmarskich chasydów na Brooklynie. Wspólnota bardzo ortodoksyjnie podchodzi do kwestii kulturowych i religijnych, ma też jasny i skrajnie konserwatywny pogląd na rolę kobiety. Unorthodox to opowieść o życiu w niewoli i próbie wyzwolenia. Przez hermetyczne środowisko przeprowadza nas Esti, młoda dziewczyna o ogromnym harcie ducha. Książka jest znakomicie napisana, a losy Esti wciągają nas na wiele godzin. Dostępny na Netflixie serial równie barwnie odtworzył świat Żydów na współczesnym Brooklynie.

Sympatyczna Kluseczka

Kolejny międzynarodowy hit, doceniony m.in. przez New York Timesa. Książka w duchu body-positive, ucząca szacunku do siebie i samoakceptacji. Willowdean, wygadana nastolatka, nie przejmuje się docinkami na temat swojej nadwagi, choć w głębi duszy boryka się z brakiem pewności siebie. Pewnego dnia i na przekór każdemu, także sobie, zgłasza się do udziału w konkursie piękności…

Postać Willowdean od razu zdobywa sympatię czytelnika. To dziewczyna, z którą chyba każdy chciałby się zaprzyjaźnić! Widać to nie tylko na stronach powieści, ale również w ekranizacji pod tym samym tytułem. W głównych rolach można tu zobaczyć m.in. Danielle Macdonald oraz Jennifer Aniston.

Przeczytanie książki i obejrzenie ekranizacji – to system, który świetnie się sprawdza, jeśli tylko intryguje nas to, jak inni interpretują daną historię i wydarzenia. Jeżeli świat przedstawiony nas wciągnie, a bohaterowie zaintrygują, to znajomość fabuły zupełnie nie będzie nam przeszkadzać.

[Artykuł sponsorowany]