Tokarczuk z Laure Bataillon. Księgi Jakubowe - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Tokarczuk z Laure Bataillon – taka informacja obiegła właśnie literacki świat. W związku z tym, z przyjemnością informujemy Was, że polska pisarka może dołożyć na swoje konto kolejną literacką nagrodę. Tym razem chodzi o Nagrodę Laure Bataillon za Księgi Jakubowe, które właśnie zostały docenione nad Sekwaną. Poza tym warto tutaj dodać, że wyróżnienie to wędruje także do autorki przekładu na język francuski, Maryli Laurent. Bo Laure Bataillon przyznawana jest właśnie za najlepszą książkę przetłumaczoną na język francuski.

Tokarczuk z Laure Bataillon – kilka słów o książce

Tokarczuk z Laure Bataillon. Księgi Jakubowe - sprawdź w TaniaKsiazka.plKsięgi Jakubowe polskiej pisarki cieszą się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Zagraniczne przekłady tej książki zostały zauważone nie tylko czytelników, ale również przez krytyków literackich czy jury prestiżowych konkursów. Co takiego ma w sobie ta historia, że tak urzeka odbiorców? Zagraniczni krytycy zwracają uwagę, że powieść stworzona przez Tokarczuk charakteryzuje się nie tylko literackimi walorami, ale przede wszystkim poruszanym tematem. Okazuje się bowiem, że mimo iż akcja powieści dzieje się w XVIII wieku, autorka stawia w niej pytania, które z powodzeniem można odnieść do współczesnej Europy.

O czym opowiada sama książka? Połowa XVIII wieku. W Rohatynie zjawiają się Katarzyna Kossakowska i Elżbieta Drużbacka. Wypadałoby godnie przywitać kasztelanową i poetkę. Na kolacji powitalnej Drużbacka zaprzyjaźnia się z proboszczem Benedyktem Chmielowskim. Myślą i czują podobnie, nic więc dziwnego, że ich kontakt się nie urywa po wyjeździe poetki. Przez długi czas wymieniają się listami, dając w nich wyraz swoim zainteresowaniem literatura i nauką. Wkrótce w miejscowości pojawia się inna niezwykła postać – Jakub Lejbowicz Frank. Wygadany, przystojny Żyd zaczyna głosić swoje idee. Jak się okazuje, żydowska społeczność ma skrajne odczucia wobec teorii głoszonych przez Jakuba. Dla jednych mężczyzna jest niemal mesjaszem, dla innych heretykiem.

Poza tym Tokarczuk powraca do czasów, w których na polskich ziemiach, w kręgach niewielkich społeczności zderzały się trzy religie: chrześcijaństwo, judaizm i islam. Pisarka przypomina również, że wydarzenia z okresu tuż przed rozbiorami Polski wpłynęły na obraz współczesnej Europy.

Oldze Tokarczuk serdecznie gratulujemy kolejnego wyróżnienia. Natomiast tych, którzy do tej pory nie mieli okazji zetknąć się z książką pt. Księgi Jakubowe, odsyłamy tutaj.