To ja byłem Vermeerem

To ja byłem Vermeerem to książka napisana przez Franka Wynne’a, traktująca o życiu i pracy jednego z genialniejszych fałszerzy sztuki. Han van Meegeren nie tylko podrabiał znane arcydzieła holenderskich mistrzów. Potrafił też stworzyć własne dzieła sztuki na ich podobieństwo. Nic dziwnego, że ta postać zaintrygowałaWynne’a, który postanowił prześledzić jego życiorys. A kiedy książka zyskała popularność wśród czytelników, doskonały temat na ekranizację wyczuli producenci ze świata filmu. I tak oto powieść doczekała się przeniesienia na ekrany.

To ja byłem Vermeerem

Kadr z zapowiedzi The Last Vermeer , źródło: youtube.com

To ja byłem Vermeerem – zwiastun i kilka słów o produkcji

Do najbardziej znanego odkrytego falsyfikatu spod pędzla Meegerena należy obraz Chrystus i jawnogrzesznica, obecny w kolekcji Hermanna Göringa. W 1945 roku handlarz sztuki zostaje aresztowany za sprzedaż obrazu samego Vermeera. Trafia do celi, gdzie czeka na nieuchronnie zbliżająca się śmierć. Jednak mógł uniknąć takiego losu. Wystarczyło, by przyznał się do tego, iż jest fałszerzem. Dlaczego tego nie zrobił? Frank Wynne w książce opartej na faktach odpowiada na te oraz wiele więcej pytań.

Okazuje się bowiem, że Han już w wieku dziecięcym charakteryzował się wysokimi ambicjami i wielkimi marzeniami. Tym samym chciał być sławny i liczył na to, że jego obrazy będzie podziwiał cały świat. Życie jednak szybko zweryfikowało jego plany. Ponieważ młody malarz stale musiał mierzyć się z krytyką i brutalnymi komentarzami, a zabłyśnięcie wśród znawców i ekspertów dzieł sztuki okazało się trudnym zadaniem. To chęć zemsty za marzenia, które legły w gruzach, doprowadziła go do zaplanowania zaskakująco dopracowanego spisku. Spisku, który wstrząsnął całym światem artystów. W ciągu dziesięciu lat Han zarobił pięćdziesiąt milionów. Ponadto jego obrazy stały się znane i podziwiane i zawisły w muzeach obok mistrzów, takich jak Rembrandt lub Vermeer.

Za reżyserię tej historii odpowiedzialny jest Dan Friedkin. Na ekranie pojawili się m.in.: Guy Pearce, Claes Bang i Cicky Krieps. Premiera filmu pt. The Last Vermeer zapowiadana jest na 20 listopada 2020 roku. Poniżej prezentuję wam zapowiedź.

Natomiast książkę, która opowiada o najsławniejszym fałszerze dzieł sztuki, znajdziecie tutaj.