RecenzjeThriller

Thriller Anonimowa dziewczyna. Przedpremierowa recenzja

Thriller Anonimowa dziewczyna. Przedpremierowa recenzja

Jeżeli szukacie ciekawej historii na jesienny wieczór, a do tego uwielbiacie thrillery psychologiczne, to już całkiem niedługo w księgarniach pojawi się książka, którą powinniście się zainteresować. Anonimowa dziewczyna to efekt współpracy dwóch autorek: Sarah Pekkanen i Greer Hendricks.

Thriller Anonimowa dziewczyna. Przedpremierowa recenzja

Kim jest tytułowa anonimowa dziewczyna?

Jessica Farris to dwudziestoośmioletnia kobieta, która, żeby dodatkowo zarobić, pod wpływem impulsu decyduje się wziąć udział w pewnym badaniu. Dziewczyna początkowo nie wie, że pytania, które zostaną jej zadane, będą dotyczyć etyki i moralności.

Czy mogłabyś skłamać i nie mieć wyrzutów sumienia?
Czy kiedykolwiek sprawiłabyś ból komuś, na kim ci zależy?

Zaczyna się dość niewinnie, jednak podczas przechodzenia na kolejne poziomy, eksperyment przybiera zaskakujący obrót. Okazuje się, że jego inicjatorką jest Lydia Shields, wpływowa pani psycholog. Piękna i wzbudzająca zaufanie kobieta jest jednocześnie wytrawną manipulatorką. Jess nawet nie zauważa, kiedy zostaje wciągnięta w niebezpieczną grę. Na szali stoi już nie tylko jej zdrowie psychiczne, ale całe względnie poukładane życie. Czy na pewno jest już tylko jedną z wielu anonimowych dziewczyn, które zdecydowały się na udział w badaniu?

Thriller Anonimowa dziewczyna — recenzja

Fabuła książki jest bardzo filmowa. Myślę, że historię bez problemu dałoby się przenieść na duży ekran. Autorki ciekawie skonstruowały intrygę, dlatego podczas lektury niepokój stale towarzyszy czytelnikowi.

Thriller Anonimowa dziewczyna. Przedpremierowa recenzjaCałe napięcie wynika głównie ze skomplikowanej relacji między terapeutką a pacjentką. Czytelnik wnika w psychikę obu, a to dzięki temu, że historię na zmianę poznajemy z perspektyw głównych bohaterek. 1-osobowa narracja z poziomu Jess przeplata się z notatkami na jej temat, które na bieżąco sporządza lekarka. To właśnie te notatki, i to jaki stosunek do badanej zdradza w nich psycholog, od samego początku niepokoją czytelnika. Bo dr Shields z jednej strony jest zaintrygowana Jessicą, a z drugiej traktuje ją jak obiekt i swoją własność.

Anonimowa dziewczyna to pełna napięcia rozgrywka między dwiema kobietami, które dzieli wszystko. Od pozycji społecznej, po pojmowanie moralności. Książka napisana jest tak dobrze, że trudno się od niej oderwać. To jednocześnie opowieść o etycznych meandrach, relatywizmie i tym, że chęć poznania prawdy za wszelką cenę nie zawsze prowadzi do tego, co dobre. To także wnikliwa historia o mechanizmach manipulacji oraz o tym, że czasami powierzając komuś swoje tajemnice, niezamierzenie dajemy mu nad sobą władzę.

Jednocześnie powiedziałabym, że ta książka to dość delikatny thriller, bo nie ma w nim krwawych scen. W Anonimowej dziewczynie przemoc nie ma czysto fizycznego wymiaru. Autorki budują swoją fabułę wokół przemocy psychicznej, a ta także może być przerażająca.

Kto wygra? Wpływowa pani doktor, czy anonimowa dziewczyna? Żeby poznać odpowiedź na to pytanie, sięgnijcie po książkę.

Thriller psychologiczny Anonimowa dziewczyna pojawi się w księgarniach już 23 października nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka. Książkę w przedsprzedaży możecie zamówić w tym miejscu.

Ocena Anety
 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 8/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
 • 8/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 8/10
8/10

Fragment recenzji

Anonimowa dziewczyna to pełna napięcia rozgrywka między dwiema kobietami, które dzieli wszystko. Od pozycji społecznej, po pojmowanie moralności. Książka napisana jest tak dobrze, że trudno się od niej oderwać. To jednocześnie opowieść o etycznych meandrach, relatywizmie i tym, że chęć poznania prawdy za wszelką cenę nie zawsze prowadzi do tego, co dobre.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)