Tao zdrowia, seksu i długowieczności - recenzja

Ostatnio wyruszyłam w czytelniczą podróż w czasie i przestrzeni. Czytając, „przeniosłam się” na Wschód, do Chin, kilka tysięcy lat wstecz. W wędrówce po stronach książki poznałam podstawowe założenia sięgającej do starożytności filozofii i sztuki życia taoistów. Przed Wami Tao zdrowia, seksu i długowieczności – recenzja książki Daniela Reida.

Tao zdrowia, seksu i długowieczności - recenzja

Ze Wschodu na Zachód, czyli tao okiem Amerykanina

Daniel Reid przez całe życie angażuje się w popularyzację taoizmu: w swoim pisarskim dorobku ma ponad 30 książek, które przybliżają ten temat czytelnikom z Zachodu. 

Urodził się w 1948 roku w Stanach Zjednoczonych. W Berkeley studiował kulturę Dalekiego Wschodu. Po ukończeniu studiów przeniósł się na Tajwan, gdzie przez 16 lat pobierał nauki u mistrzów tao.

Daniel Reid Tao zdrowia, seksu i długowieczności

Z czym tao się je?

Tao jest pierwotną siłą  nadającą kształt wszystkim zjawiskom we wszechświecie, tym nieskończenie wielkim i tym nieskończenie małym. Niewidoczne, choć wszechobecne, tao napełnia świat ożywczym oddechem. Ci, którzy nauczą się żyć w zgodzie z tao, mogą wykorzystywać płynącą z niego moc do przedłużania życia i polepszania jego jakości.

~ Tao zdrowia, seksu i długowieczności, Daniel Reid

W swojej książce Daniel Reid przedstawia tao nie tylko jako filozofię, sposób myślenia o świecie, ale przede wszystkim jako określony sposób bycia, który ma przełożyć się na jakość i długość życia.

Książka, jak podpowiada sam tytuł, jest podzielona na 3 części.

We wstępie autor zarysowuje historię tao, pokrótce przedstawia najważniejsze postaci z nim związane. Znajdujemy tutaj także podstawy „teoretyczne”: omówienie energii yin i yang, Trzech Skarbów życia (esencji, energii i ducha) oraz pięciu przemian. Pozostała część książki poświęcona jest natomiast przede wszystkim praktykowaniu założeń tao w życiu codziennym.

Pierwszy rozdział zawiera informacje na temat diety i odżywiania (w tym głodówek i wydalania) oraz podstaw tradycyjnej medycyny chińskiej. Autor szczegółowo opisał również ćwiczenia prawidłowego oddychania oraz ćwiczenia fizyczne.

Druga część książki dotyczy seksu. Można w niej znaleźć opisy różnic między żeńską a męską seksualnością, sposoby na udane życie seksualne zgodne z założeniami tao, a nawet… przepisy na afrodyzjaki.

Ostatnie rozdziały są w pewnym sensie skrótowym powtórzeniem i podsumowaniem wcześniejszych. Autor pisze w nich także o medytacji, „ciele duchowym” i energiach kosmicznych.

Treść książki uzupełniają proste rysunki, ilustrujące omawiane ćwiczenia fizyczne, punkty masażu oraz pozycje seksualne.

 

 Daniel Reid Tao zdrowia, seksu i długowieczności

Tao zdrowia, seksu i długowieczności – recenzja

Ostatnio dość często można napotkać poradniki, w których znajdujemy niewielką ilość tekstu (a w nim jeszcze mniej wartościowej treści), za to strony wypełniają duże obrazki, zdjęcia i mnóstwo innych „zapychaczy”. Tao zdrowia, seksu i długowieczności z pewnością nie wpisuje się w ten schemat: gęsto tu od szczegółowych informacji, nacisk położony jest zdecydowanie mocniej na treść niż na formę. Powiedziałabym, że bardziej niż poradnik przypomina mi raczej podręcznik.

Książka jest napisana w sposób zrozumiały dla laika, informacje są jasno uporządkowane w poszczególnych rozdziałach. Dodatkowo jeśli ktoś poczuje, że chce pogłębić swoją wiedzę w tym temacie, na końcu książki znajdzie obszerną bibliografię. Innymi słowy – jeżeli bardziej niż na „efektach specjalnych” zależy Wam na dużej ilości wiedzy, jest to książka dla Was.

Na minus odnotowuję mocno odczuwalne i często podkreślane przekonanie autora o wyższości Wschodu nad Zachodem, które może być zniechęcające. Czasem można przez to poczuć się bardziej pouczanym niż nauczanym czy informowanym. Dodatkowo treść w niektórych miejscach (oczywiście nie tych, które opisują kilkutysiącletnią tradycję tao 😉 ) może być już ciutkę przestarzała – Daniel Reid pisał swoją książkę w latach osiemdziesiątych.

Daniel Reid Tao zdrowia, seksu i długowieczności

Tao zdrowia, seksu i długowieczności – recenzja: podsumowanie

Tao zdrowia, seksu i długowieczności mogę śmiało polecić osobom, które dopiero zaczynają zgłębiać temat taoizmu. Myślę, że pozycja ta może być dobrym kompendium podstawowej wiedzy z dziedziny tej wschodniej filozofii i sztuki życia. Nawet jeżeli sceptycznie podchodzicie do tego tematu i nie macie zamiaru wcielać założeń tao we własne życie, z książki Daniela Reida dowiecie się wiele o kulturze i sposobie myślenia ludzi Wschodu.

Recenzowaną książkę znajdziecie TUTAJ >>

 

Zobacz także:

Moja ocena
  • 7/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
  • 7/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
  • 8/10
    Jak oceniam estetykę książki (przejrzystość, szata graficzna, ilustracje)? - 8/10
7.3/10

Podsumowanie recenzji

Książka jest napisana w sposób zrozumiały dla laika, informacje są jasno uporządkowane w poszczególnych rozdziałach.

Dodatkowo jeśli ktoś poczuje, że chce pogłębić swoją wiedzę w tym temacie, na końcu książki znajdzie obszerną bibliografię. Innymi słowy – jeżeli bardziej niż na „efektach specjalnych” zależy Wam na dużej ilości wiedzy, jest to książka dla Was.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)