Podręczniki

Podręczniki 2019/2020. Gdzie kupić tanie podręczniki?

Podręczniki 2019/2020. Gdzie kupić tanie podręczniki?

Drodzy rodzice, już najwyższy czas, żeby na chwilę oderwać się od wakacyjnego leniuchowania i zorientować w sprawie podręczników szkolnych. Postarałam się zebrać wszystko, co powinniście wiedzieć na ich temat przed zbliżającym się rokiem szkolnym 2019/2020. Dowiedz się, gdzie kupić tanie podręczniki do szkoły i czy przysługuje Ci wyprawka 300 plus.

 

Podręczniki 2018/2019. Co warto wiedzieć? Sprawdź podręczniki w TaniaKsiazka.pl >>

Podręczniki 2019/2020 – dla kogo dotacje celowe?

W roku szkolnym 2019/2020, tak jak w roku ubiegłym, państwo będzie dotować zakup podręczników i materiałów ćwiczeniowych do szkół.

Z darmowych podręczników będą mogli skorzystać uczniowie wszystkich ośmiu klas szkoły podstawowej. Dotacja nie dotyczy podręczników do nauczania przedszkolnego, nauki w zerówkach, w szkołach średnich i wyższych.

Dokładniej, z  prawa do darmowych podręczników skorzystają uczniowie:

 • szkół podstawowych,
 • artystycznych szkół podstawowych, które realizują kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej,
 • szkolnych punktów konsultacyjnych oraz szkół, które umożliwiają uczniom uzupełnienie wykształcenia w zakresie szkoły podstawowej.

Przypomnę jeszcze, że uczniowie powinni dbać o podręczniki, które dostaną. Dyrektor szkoły będzie mógł pod koniec roku zażądać zapłaty kary za zniszczone lub zgubione książki i materiały edukacyjne.

Szczegółowo o tegorocznych dotacjach celowych pisała Malwina:

Powiązane: Dotacje celowe na podręczniki i materiały edukacyjne 2019 / 2020

Podręczniki do szkoły podstawowej. Które trzeba kupić?

Szkoły podstawowe nie zapewniają książek do wszystkich przedmiotów. We własnym zakresie trzeba będzie kupić podręczniki i materiały ćwiczeniowe:

 • do nauki dodatkowego języka obcego,
 • do religii,
 • do etyki,
 • do przygotowania do życia w rodzinie.

Podręczniki 2018/2019. Co warto wiedzieć? Sprawdź podręczniki w TaniaKsiazka.pl >>

Podręczniki do liceum w roku szkolnym 2019/2020

Tutaj warto zaznaczyć, że do pierwszych równoległych klas trafią uczniowie z dwóch roczników. Absolwenci gimnazjów będą realizować program tak zwanej starej podstawy programowej. Oni być może będą mogli skorzystać z używanych książek po starszych kolegach lub rodzeństwie.

Z kolei absolwenci szkoły podstawowej będą kontynuować naukę podyktowaną zreformowanym programem nauczania. Zatem rodzice i opiekunowie będą musieli przygotować się na większy wydatek, bo tym będzie właśnie zakup nowych podręczników. Tym bardziej że na książki i materiały ćwiczeniowe do szkól ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych nie ma dotacji celowych.

Podręczniki do technikum

W przypadku tych uczniów, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w technikum, będzie podobnie, jak w przypadku przyszłych licealistów. Rodzice i opiekunowie absolwentów ósmej klasy szkoły podstawowej będą musieli kupić nowe książki.

Podręczniki do szkoły branżowej

Tegoroczne pierwsze klasy szkoły branżowej pierwszego stopnia (to odpowiednik dawniejszych szkół zawodowych), do których trafią absolwenci szkoły podstawowej, to również jednocześnie pierwsze klasy, w których będzie wdrażana nowa podstawa programowa dla szkół branżowych. Zatem uczniowie będą też potrzebować nowych podręczników.

Szerzej o podręcznikach do szkół branżowych pisałam w artykule:

Podręczniki 2018/2019. Co warto wiedzieć? Sprawdź podręczniki w TaniaKsiazka.pl >>

300 plus – wyprawka do szkoły dla każdego ucznia

W tym roku wchodzi w życie program Dobry start, który gwarantuje 300 zł wsparcia dla każdego ucznia. To pieniądze, które można przeznaczyć np. na zakup podręczników i artykułów szkolnych.

Przygotowałam Wam najważniejsze informacje o tym programie:

 • Mogą z niego skorzystać wszyscy uczniowie do 20 roku życia (do 24 w przypadku niepełnosprawności). Wsparcie nie obejmuje przedszkolaków i uczniów zerówek.
 • Nie ma kryterium dochodowego.
 • Termin składania wniosków: 1 lipca – 30 listopada 2018.
 • Wnioski można składać tam, gdzie rozpatrywane są świadczenia 500+ (urzędzie gminy/miasta, ośrodku pomocy społecznej, powiatowym centrum pomocy rodzinie lub innej organizacji, która się tym zajmuje). Można też ro zrobić online za pośrednictwem portalu Emp@tia.
 • Czas oczekiwania na pieniądze to mniej więcej 2 miesiące.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym programie, to szczegółowo pisałam o nim w artykule:

Tanie podręczniki do szkoły podstawowej, liceum, technikum i szkoły branżowej – gdzie kupić?

To prawie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące podręczników w roku szkolnym 2019/2020. Jest jeszcze jedna istotna sprawa: gdzie można je kupić? 😉 Tanie podręczniki do szkoły podstawowej, liceum, technikum i szkoły branżowej znajdziecie w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, w tym miejscu.

Gdzie kupić tanie podręczniki

Dajcie mi znać w komentarzach, czy artykuł okazał się pomocny. Może jest jeszcze jakaś podręcznikowa kwestia, która Was nurtuje i o której warto byłoby napisać?

Aneta Świderska