Tajemnica eksplodujących zębów

Tytuł, który sprawia, że trzeba będzie zbierać szczękę z podłogi! Dosłownie. Do tego wyciągać widelce z jelit, przyrodzenie ze świecznika, a noże, połknięte w ramach numeru popisowego, z żołądka. Nie wiecie o czym mówię? O książce Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny.

Tajemnica eksplodujących zębów.
O niezwykłych przypadkach z historii medycyny

Jeśli oglądaliście kiedykolwiek serial Dr House, wiecie jak dziwne i skomplikowane mogą być procedury lekarskie prowadzące do rozwiązania najdziwniejszych medycznych zagadek.

No bo jak współpracować z pacjentem, który odmawia opowiedzenia o okolicznościach zaklinowania się jego przyrodzenia w szklanej butelce? Albo jak wierzyć doniesieniom o kobiecie, które oddawała mocz nosem, oczami i przez pępek?

Książka Tajemnica eksplodujących zębów to zbiór najdziwniejszych zagadek i historii medycznych od XVII do XIX wieku. Thomas Morris wykonał wnikliwą pracę docierając do najbardziej nieprawdopodobnych przypadków medycznych, o jakich drowi House’owi nawet się nie śniło.

Tajemnica eksplodujących zębów – książka dostępna na TaniaKsiazka.pl

Wąż w sercu, gęsia krtań w gardle i widelce w pośladkach

Mówiąc o dziwnych przypadkach z historii medycyny mam na myśli naprawdę dziwne przypadki. Ciekawostki i historie przedstawione w książce z jednej strony bawią, z drugiej mrożą krew w żyłach.

To co bawi, to niezwykła kreatywność człowieka w pakowaniu się w tarapaty. To, co przeraża, to opisy przebiegu choroby i niejednokrotnie bezsilność ówczesnych lekarzy wobec okrutnych schorzeń.

Niemniej jednak tak jak słusznie przedstawia to autor, zanim droga poprowadzi nas do celu, najpierw najprawdopodobniej skręcimy w wiele uliczek ze ślepym zaułkiem. Tak właśnie metodą prób i błędów, a także uważnej obserwacji, powoli docieraliśmy do stanu współczesnej wiedzy medycznej.

Bo czy wiecie, że zanim wprowadzono współczesny system resuscytacji, omdlałego próbowano cucić wtłaczaniem dymu papierosowego w… odbyt? Nie stroniono również od włożeniu pacjentowi tabaki w nozdrza, czy też ulubionej od stuleci metody upuszczania krwi.

Ale w niejednym szaleństwie jest metoda, toteż nie wszystkie ekscentryczne zachowania medyków były zupełnie bezpodstawne. Czasami po omacku docieraliśmy do całkiem zaskakujących wniosków. A wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie historie i obserwacje przekazywane następnym pokoleniom.

Tytuł dla ciekawych… i odważnych

Książka niewątpliwie jest arcyciekawa, ponieważ jest wręcz naszpikowana najbardziej osobliwymi przypadkami medycznymi, jakie spisano w ciągu ostatnich stuleci. Niemniej jednak jak zdążyliście się już zorientować, jest to również tytuł dla odważnych.

Chociaż nie można odmówić jej fascynującej fabuły, ze względu na swój charakter bywa ona często dość przerażająca.

Dlatego jeśli jesteś ciekaw historii kobiety, która była nazywana ludzką poduszeczką na szpilki i nie boisz się wymiotowania płodami – lektura Tajemnicy eksplodujących zębów będzie dla Ciebie wyśmienitą rozrywką.

Jeśli chcesz poznać Tajemnicę eksplodujących zębów, książkę znajdziesz tutaj.

Ania ocenia:
 • 9/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
 • 7/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
 • 7/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
 • 9/10
  Czy wiedza zawarta w książce rzuca nowe światło na ujęcie tematu? - 9/10
8/10