Szkoła bohaterek i bohaterów - książka Przemka Staronia Szkoła bohaterek i bohaterów

Edukacja zdalna zaskoczyła nauczycieli jak zima drogowców. Jedni radzą sobie lepiej, inni gorzej, a wszyscy czują się jak kierowcy na oblodzonej nawierzchni. Okoliczności zmuszają nas do zmiany systemu nauczania, od strony technicznej i mentalnej. Na szczęście jest z nami pan Przemysław. Nie, nie ten! Ten z pewnością nie pomoże, wręcz przeciwnie. Mowa o Przemysławie Staroniu – człowieku nominowanym do „nauczycielskiego Nobla”, autorze książki Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem.

Szkoła bohaterek i bohaterów Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Szkoła bohaterek i bohaterów i „Profesor Snap” – nauczyciel w chmurze

W sposobie nauczania Przemysława Staronia jest coś z Robina Williamsa wchodzącego na nauczycielskie biurko w kultowej scenie z filmu Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Aktor, wcielając się w postać nauczyciela Johna Keatinga, mówi uczniom, by pamiętali o tym, że wciąż muszą patrzeć na wszystko w inny sposób, zmieniać perspektywę, myśleć samodzielnie, walczyć o siebie i mieć odwagę odkrywać nowe lądy. Jako jeden z niewielu rozumie uczniów i potrafi do nich dotrzeć.

Taki jest Przemysław Staroń – nauczyciel z misją, wyjątkowy, bo rozumie młodych i do nich dociera. Uczniowie nazywają go „Profesorem Snapem”, bo dzięki social mediom jest z nimi w stałym kontakcie. Czy tego chcemy, czy nie, media społecznościowe są ważną częścią dzisiejszego świata, w szczególności ludzi młodych. Przemysław Staroń o tym wie, dlatego, zamiast zakazywać używania smartfonów na lekcjach, wykorzystuje je jako narzędzia do zgłębiania wiedzy.

Niekonwencjonalne działania przynoszą efekty. Staroń stał się specjalistą od edukacyjnego zastosowania Snapchata. Ponadto jest jednym z prekursorów wykorzystywania mediów społecznościowych w polskiej edukacji. Najważniejsze jednak jest to, że jego metody są skuteczne, bo w ciągu kilku lat jego uczniowie zdobyli niemal 30 tytułów olimpijskich. W roku 2018 Przemysław Staroń został Nauczycielem Roku w Polsce. W 2020 znalazł się w gronie pięćdziesięciu najlepszych nauczycieli na świecie – finalistów Global Teacher Prize, czyli „nauczycielskiego Nobla”.

Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem

Przemysław Staroń, znany z kreatywności i niekonwencjonalnych działań, wpadł na świetny pomysł. Zapytał swoich uczniów, o dręczące ich problemy, obawy i ważne tematy, z którymi się mierzą. Zebrał te pytania na anonimowych kartkach i w odpowiedzi napisał książkę. Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem to psychologiczny poradnik, w formie książki przygodowej, z dużą dawką humoru.

Autor, posiłkując się wiedzą psychologiczną, a także na swoim przykładzie, odpowiada na pytania nurtujące młodzież. Czy to źle być smutnym? Czy warto się zakochiwać? Jak znieść porażkę? Co się stanie, jak wyjdę przed szereg? Dlaczego wygląd jest taki ważny?

Odpowiadając, posłużył się językiem baśni, komiksów, gier i filmów. Pomogły mu w tym historie bohaterów Harry’ego Pottera, Gwiezdnych Wojen, Władcy Pierścieni czy Stranger Things. Ta książka, wbrew pozorom, jest adresowana nie tylko do młodzieży, ale też do rodziców, którzy dzięki niej mogą lepiej zrozumieć, z czym mierzą się ich dzieci i co jest dla nich ważne. Dziwne czasy nastały i dziś bardziej niż zwykle trzeba być blisko, rozmawiać i wspierać się wzajemnie.

Szkoła bohaterek i bohaterów Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Szkoła bohaterek i bohaterów, pierwsza książka Przemysława Staronia, wzbogacona ilustracjami Marty Ruszkowskiej, ukazała się nakładem wydawnictwa Agora 14 października 2020, czyli w Dzień Edukacji Narodowej. Można ją nabyć w tym miejscu.

Autor artykułu: Łukasz Kozłowski

Powiązane artykuły: