Od zawsze człowiek próbował zrozumieć otaczający go świat. Czy to za pomocą mitu, religii, filozofii, czy też za pomocą dostępnych nam narzędzi empirycznych, w tym nauki. Problem pojawia się, kiedy pewne fakty naukowe wymykają się naszemu pojmowaniu. W takiej sytuacji przychodzi do nas John Gribbin ze swoją książką Sześć niemożliwych rzeczy. Kwanty ukojenia i tajemnice subatomowego świata.

Sześć niemożliwych rzeczy – książki szukaj na TaniaKsiazka.pl

Fizyka okiem agnostyka

Sześć niemożliwych rzeczy to próba interpretacji najbardziej niewytłumaczalnych zjawisk z perspektywy agnostycznej, którą przyjmuje Gribbin. Jesteście humanistami i na myśl o fizyce macie przed oczami zawiłe regułki i widok niezbyt przyjaznej nauczycielki przedmiotowej? Pora przełamać ten stereotyp! A z pomocą przychodzi autor.

Fizyka jest nauką, która zajmuje się otaczającym nas światem. Bada reguły, zależności, szuka odpowiedzi na pytania: jak? po co? i dlaczego? Choć oczywiście znajdzie się miejsce i czas na matematyczne równania i wzory, jest to głównie umiejętność obserwacji i odnajdywania ciągu przyczynowo-skutkowego.

Niemniej nie oznacza to, że po tysiącach lat badań i obserwacji, wiemy już wszystko. Wręcz przeciwnie! Im większa jest nasza wiedza, tym bardziej uświadamiamy sobie, ile jeszcze nie wiemy i pokorniej podchodzimy do faktu, że nie wszystko możemy brać za pewnik.

Czym jest kwant, o który wszystko się rozbija? To najmniejsza jednostka, jaką może mieć lub o jaką może zmienić się dana wielkość fizyczna w pojedynczym zdarzeniu. Możemy więc mówić o kwancie energii, kwancie strumienia magnetycznego lub kwancie czasu.

Nasz autor postanawia odnaleźć kwanty ukojenia. Czyli próbuje znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania świata fizyki kwantowej.

Sześć niemożliwych rzeczy – książka dostępna jest na TaniaKsiazka.pl

Sześć rzeczy niemożliwych, czyli jak zrozumieć niezrozumiałe?

John Gribbin postanowił wyłuskać najważniejsze zagadnienia fizyki kwantowej oraz możliwie najlepiej wytłumaczyć ich paradoksy, żeby pomóc naszym umysłom odczuć ulgę. To niezwykłe ćwiczenie naszej wyobraźni i próba oswojenia z trudnymi pojęciami takimi jak: niekoherencyjna interpretacja dekoherencyjna.

Jeśli jesteś fanem serialu Dark lub uwielbiasz film Incepcja, nieświadomie jesteś też fanem kwantowych zależności! Jeśli lubisz rozsupływać pozornie nierozplątywalne, zadawać sobie pytanie: Co by było gdyby? Albo nieustannie zaskakuje Cię obserwowalny nas świat i potencjalne możliwości, książka Gribbina będzie strzałem w dziesiątkę!

Fizyka kwantowa jest dziwna, przyznaje to sam autor. Niemniej jednak nie oznacza to, że powinniśmy bać się jej lub trzymać ją na dystans. Dlatego autor w swojej najnowszej książce próbuje znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Jeśli dla Ciebie kwantowy świat również pozostaje enigmą, sięgnij po Kwanty ukojenia i poznaj tajemnice subatomowego świata spisane i skatalogowane na zaledwie stu stronach książki od Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Książkę Sześć niemożliwych rzeczy znajdziesz tutaj.

Ania ocenia:
  • 8/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
  • 8/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
  • 8/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
  • 10/10
    Jak oceniam aspekt wizualny wydania? - 10/10
8.5/10

Fragment recenzji

Jeśli jesteś fanem serialu Dark lub uwielbiasz film Incepcja, nieświadomie jesteś też fanem fizycznych zależności! Jeśli lubisz rozsupływać pozornie nierozplątywalne, zadawać sobie pytanie: Co by było gdyby? Albo nieustannie zaskakuje Cię obserwowalny przez nas świat i potencjalne możliwości, książka Gribbina będzie strzałem w dziesiątkę!

Fizyka kwantowa jest dziwna, przyznaje to sam autor. Niemniej jednak nie oznacza to, że powinniśmy bać się jej lub trzymać ją na dystans. Dlatego autor w swojej najnowszej książce próbuje znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania.