Literatura pięknaZapowiedzi i nowości

Światło ukryte w mroku. Człowieczeństwo w nieludzkich czasach. Zapowiedź

Światło ukryte w mroku. Człowieczeństwo w nieludzkich czasach. Zapowiedź

Listy bestsellerów ostatnich lat pokazały nam, że polscy czytelnicy często sięgają po powieści oparte na prawdziwych wydarzeniach czasu II wojny światowej. Wystarczy wspomnieć Tatuażystę z Auschwitz Heather Morris lub Kołysankę z Auschwitz Mario Escobara. Jestem pewna, że już niedługo razem z tymi tytułami będziemy wymieniać Światło ukryte w mroku Sharon Cameron.

Światło ukryte w mroku. Człowieczeństwo w nieludzkich czasach. Zapowiedź

Już w marcu nakładem Wydawnictwa Kobiecego ukaże się książka Sharon Cameron, bestsellerowej autorki New York Timesa. Na powieść Światło ukryte w mroku warto zwrócić uwagę z kilku powodów. Po pierwsze, została oparta na prawdziwej historii. Po drugie, główną bohaterką jest Polka, Stefania Podgórska. Młoda dziewczyna podczas II wojny światowej uratowała życie trzynaściorga Żydów.

Światło ukryte w mroku. Gdy pukanie do drzwi może oznaczać śmierć…

Strach przychodzi w ciemnościach, gdy leży się nieruchomo i czeka, aż rozlegnie się pukanie do drzwi. Strach rzadko bywa racjonalny.

~ „Światło ukryte w mroku”

W 1943 roku Stefania Podgórska ma szesnaście lat. Pracuje w sklepie Diamantów i jest w tajemnicy zaręczona z jednym z synów właścicieli. Ona jest katoliczką, on Żydem, więc oboje zachowują swój związek w tajemnicy.

Gdy do Przemyśla wkraczają Niemcy,  rodzina Diamantów wraz z innymi Żydami zostaje zesłana do getta, a matka i brat Stefanii – na roboty przymusowe do Niemiec. Stefania zostaje w okupowanym mieście i musi zadbać nie tylko o siebie, ale też o sześcioletnią siostrę. Pewnego dnia rozlega się pukanie do drzwi mieszkania sióstr. Okazuje się, że to Max Diamant, któremu udało się wyskoczyć z pociągu jadącego do obozu zagłady. Stefania postanawia go ukryć. Później zjawiają się  kolejni Żydzi szukający schronienia…

Książka Sharon jest wierna historii mojej Mamy, dzięki gruntownym i skrupulatnym badaniom, jakich dokonała przygotowując się do jej napisania. Autorka stworzyła porywającą powieść, która łączy w sobie pewną niefrasobliwość, wszechogarniający strach, oraz niezwykłą wewnętrzną siłę młodej kobiety, mojej Mamy. Powieść Sharon przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania.

~ Ed Burzminski, syn Stefanii Podgórskiej

Premierę powieści Sharon Cameron – Światło ukryte w mroku – Wydawnictwo Kobiece zaplanowało na 25 marca. Co prawda, do marca mamy jeszcze sporo czasu, ale książkę już dziś możecie zamówić w przedsprzedaży w tym miejscu. Z niecierpliwością czekam na premierę, a Wy?