W 2021 roku Stanisław Lem obchodziłby swoje setne urodziny. Z tego względu przyszły rok w Polsce będzie należał do tego pisarza. Między innymi ze względu na Rok Stanisława Lema na jego drugą połowę zaplanowano premierę gry komputerowej na podstawie książki Niezwyciężony. Z kolei Wydawnictwo Literackie, które odpowiedzialne jest za nowe wydania książek Lema, do swojej kolekcji dorzuca zbiór esejów filozoficznych. Summa technologiae pierwszy raz została wydana w 1964 roku. Jej tytuł nawiązuje do dzieła świętego Tomasza z Akwinu Summa theologiae, jednego z głównych dzieł średniowiecznej filozofii i teologii.

Summa technologiae Stanisława Lema Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Summa technologiae – profetyzm Lema

Po 700 latach Stanisław Lem przejmuje pałeczkę od Tomasza z Akwinu. Podobnie jak on w swoim dziele chciał zawrzeć najważniejszą wiedzę i wyzwania człowieka współczesnego. W swoich esejach próbuje zatem zmierzyć się z problemami obecnych czasów i tych, które niedługo nadejdą. Z punktu widzenia czytelnika w latach sześćdziesiątych, książka Summa technologiae była niczym innym jak przedstawicielką literatury science fiction. Dzisiaj problemy, które poruszył Stanisław Lem, są nadzwyczaj aktualne. Spogląda on na filozoficzne i etyczne aspekty przyszłych technologii, takich jak rzeczywistość wirtualna, nanotechnologia i sztuczna inteligencja, a także na konsekwencje, jakie idą w parze z ich rozwojem. Nowe wydanie Summa technologiae zadebiutowało na rynku 12 listopada.

Summa technologiae Stanisław Lem

Spośród książek dyskursywnych zadowolony jestem wyłącznie z Summy technologiae. Nie znaczy to, że nie można jej zmienić, ale że jeśli się nie musi, to nie należy tego czynić. Ona żyje i przetrwała (…)” – powiedział Lem w rozmowach ze Stanisławem Beresiem. Spośród jego wielkich esejów Summa technologiae wysuwa się istotnie po latach na czołowe miejsce, usuwając nieco w cień inne podobne książki. Nie dlatego może, by tamte były mniej od niej ciekawe, ale dlatego, że Summa… najlepiej jako wywód jest «domknięta», dotyczy spraw, których upływ czasu nie przedawnił, doczekała się też najbardziej ekscytujących spełnień w rzeczywistości ludzkiej kultury i techniki.

~ Z posłowia prof. Jerzego Jarzębskiego, Summa technologiae i jej potomstwo

Książkę możecie kupić pod tym linkiem.

Autor artykułu: Robert Rejmaniak

Powiązane artykuły: