Stephen Hawking nie żyje

Stephen Hawking nie żyje. Był on jednym z najbardziej znanych fizyków teoretycznych na świecie. Stworzył wiele przełomowych koncepcji i hipotez zwłaszcza dotyczących astrofizyki. Badał teorię Wszechświata i Czarne Dziury. Należał do najwybitniejszych umysłów XX wieku. Urodził się 8 stycznia 1942 roku w Oksfordzie w Anglii. Był synem biologia Franka Hawkinga i Isabel Hawking. Zmarł 14 marca 2018 roku w wieku 76 lat.

Stephen Hawking nie żyje – przegrał zmagania z chorobą

Kiedy Stephen Hawking miał 21 lat, zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne, które spowodowało częściowy paraliż. Naukowiec przez większość życia musiał poruszać się na wózku. Pogorszenie stanu zdrowia zmusiło Hawkinga do porozumiewania się przy pomocy syntetyzatora mowy. Choroba nie zatrzymała wybitnego fizyka przed realizowaniem się w życiu zawodowym i prywatnym. Pomimo trudności kontynuował karierę naukową. Był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Cambridge oraz członkiem Royal Society. Został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, a także Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA. Był dwukrotnie żonaty. W lipcu 1965 roku poślubił Jane Wilstade, z którą miał troję dzieci – Roberta, Lucy i Timothy’ego.

Krótka historia czasu – bestsellerowa książka o fizyce

Stephen Hawking nie żyje. Krótka historia czasuKrótka historia czasu to najbardziej znane dzieło Stephena Hawkinga. Napisana w 1988 roku książka przyniosła fizykowi międzynarodową sławę i znalazła się na listach bestsellerów w wielu krajach. Naukowiec postawił sobie za cel stworzenie książki, prezentującej najnowsze odkrycia o Wszechświecie i zrozumiałej dla każdego Czytelnika.

Stephen Hawking wierzył w ogromne znaczenie popularyzowania nauki, dlatego po Krótkiej historii czasu napisał kolejne książki, przybliżające fizykę przeciętnemu odbiorcy. Do najbardziej znanych tytułów tego autora należą Natura czasu i przestrzeni, Wszechświat w skorupce orzecha, Przyszłość czasoprzestrzeni, Czarne dziury.

Stephen Hawking i literatura dziecięca

Wspólnie ze swoją córką Lucy napisał powieści fantastyczno-naukowe przeznaczone dla młodszych Czytelników – Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu, Jerzy i Wielki Wybuch, a także Jerzy i tajny klucz do Wszechświata, w której można przeczytać między innymi o promieniowaniu Hawkinga, jednej z najbardziej znanych teorii naukowca.

Stephen Hawking opisał swoje zmagania z chorobą, kulisy pracy naukowej oraz życie rodzinne w autobiograficznej książce Moja krótka historia. O życiu naukowca można dowiedzieć się więcej również z książki autorstwa jego pierwszej żony Podróż do nieskończoności, na podstawie której powstał film Teoria wszystkiego nakręcony w 2014 roku. Książki autorstwa Stephena Hawkinga możecie znaleźć tutaj.