Ciekawostki o książkach

Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 roku – raport Biblioteki Narodowej

Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 roku - raport Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa na swojej stronie internetowej opublikowała wstępne wyniki corocznego raportu o stanie czytelnictwa w Polsce. Jak się okazuje mamy kilka malutkich powodów do radości.

Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 roku - raport Biblioteki Narodowej

Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 roku – 39% Polaków przeczytało min. 1 książkę

Pierwszym z nich jest fakt, że w 2019 roku 39% badanych przeczytało co najmniej jedną książkę. To najlepszy wynik od 2014 roku (42%). Czy ten lekki wzrost czytelnictwa świadczy o tym, że udało się zatrzymać tendencję spadkową, jaką obserwujemy od lat?

Stan czytelnictwa w 2019 i w poprzednich latach - porównanie

Jak możemy przeczytać w raporcie, na wzrost poziomu czytelnictwa w Polsce złożyło się kilka aspektów, w tym serialowe i filmowe ekranizacje, które podsycają zainteresowanie książkowymi pierwowzorami (np. serial Wiedźmin od Netflixa, który miał wpływ skok zainteresowanie serią Andrzeja Sapkowskiego). Nie bez znaczenia było też przyznanie Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Ile książek rocznie czytają Polacy?

Większość czytających respondentów w ciągu 2019 roku sięgnęła po 1 lub 2 książki (18,4%), liczną grupę stanowią też ci, którzy przeczytali od 3 do 6 (10,2%). W obu przypadkach to wzrost w stosunku do 2018 roku.

Kolejny fakt, który nas cieszy, to wzrost liczby bardzo aktywnych czytelników, czyli takich, którzy przeczytali od 12 do 23 książek (2,7%, w porównaniu z 1,9% z 2018 roku).

Ile książek czytamy w ciągu roku - porównanie 2017-2019

Książki tradycyjne czy elektroniczne?

Z raportu wynika, że Polacy nadal najczęściej sięgają po tradycyjne książki drukowane – aż 98% czytelników; e-booki – 6%, audiobooki – 3%.

Zgodnie z obserwacjami z wcześniejszych badań Biblioteki Narodowej e-booki i audiobooki w większości przypadków nie są traktowane jako zastępnik książki tradycyjnej, a bardziej jako uzupełnienie, ponieważ wielu czytelników zarówno czyta (książki tradycyjne i e-booki), jak i słucha audiobooków.

Książka drukowana, a książki elektroniczneSkąd pochodzą książki, które czytamy?

Większość czytelników kupuje książki (41%) lub pożycza je od znajomych (35%). Czytamy też tytuły, które ktoś podarował nam w prezencie (31%). Książki, które Polacy czytali w 2019 roku, pochodziły często z bibliotek (27%) lub domowej biblioteczki (20%). Oczywiście wielu czytelników pozyskuje lektury z kilku źródeł.

Najpopularniejsi autorzy 2019 roku, czyli upodobania czytelnicze Polaków

W tym roku w pierwszej trójce pisarzy, po których dzieła najczęściej sięgali Polacy, znaleźli się autorzy współcześni. Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King wyprzedzili Henryka Sienkiewicza i Adama Mickiewicza, których pozycja w zestawieniu (przez wzgląd na obecność w kanonie lektur szkolnych) jest ugruntowana. W poprzednich latach udało się to tylko E.L. James i Stephenowi Kingowi.

Olga Tokarczuk pojawiała się wśród autorów wskazywanych przez czytelników już w poprzednich latach, jednak dzięki zdobyciu literackiej Nagrody Nobla jej powieści pojawiły się w szerszym obiegu czytelniczym.

Polacy najchętniej sięgają po popularną literaturę gatunkową, a wśród niej dobrze się ma kryminał i thriller (zwłaszcza psychologiczny). Dużą popularnością cieszy się też romans erotyczny. W tym roku autorkę Pięćdziesięciu twarzy Greya wyprzedziła polska pisarka – Blanka Lipińska.

Po książki jakich autorów sięgaliśmy w latach 2014-2019

Po książki jakich autorów sięgaliśmy w latach 2014-2019

źródło: raport Biblioteki Narodowej

O badaniu

Badania, które stały się podstawą raportu stan czytelnictwa w Polsce w 2019 roku, przeprowadzono w listopadzie. Analizę zjawisk i trendów czytelniczych, jakie panują wśród Polaków, Biblioteka Narodowa zleca już od 28 lat. Pierwsze badanie czytelnictwa w Polsce przeprowadzono w 1998 roku.

Tegoroczny raport ze wstępnymi wynikami badania Biblioteki Narodowej znajdziecie w tym miejscu.

Powiązane:

Co czytają Polacy? Raport Biblioteki Narodowej