Zmarł Albert Uderzo

Smutna wiadomość obiegła świat, ponieważ zmarł Albert Uderzo, niezwykle utalentowany rysownik, a także scenarzysta. To jemu odbiorcy na całym świecie zawdzięczają, obok Rene Gościnnego, popularne komiksy z Asteriksem i Obeliksem w rolach głównych. Dziś mówi się, że oto właśnie odszedł drugi z ojców tych nieugiętych Galów. Twórca zmarł 24 marca w wieku 92 lat na zawał serca. Fani na całym świecie pogrążeni są w żałobie.

Zmarł Albert Uderzo

fot. Chesnot / Getty Images

Zmarł Albert Uderzo – kilka słów o twórczości Uderzo

Autor niemal przez pół wieku zajmował się tworzeniem serii komiksów o przygodach dwóch nieustraszonych Galów, Asteriksie i Obeliksie. Ich perypetie zachwycały od lat pokolenia na całym świecie. Trudno dziś znaleźć osobę, która choć raz nie słyszała o tych bohaterach. Poza tym warto tutaj również wspomnieć, że to jeden z nielicznych europejskich komiksów, który tak mocno zakorzenił się w światowej popkulturze. Dziś twórcy mają na liczniku ponad 350 milionów sprzedanych egzemplarzy. Ponadto seria doczekała się licznych ekranizacji filmowych. Na podstawie przygód Asteriksa i Obeliksa powstały też gry czy parki tematyczne. W tym zestawieniu nie brakuje również fanowskich gadżetów.

Należy tu również wspomnieć, że Albert Uderzo przez lata współpracował z Rene Gościnnym. Jednak po śmierci tego drugiego Uderzo przez wiele lat tworzył komiks sam. Nie tylko rysował, ale także pisał dialogi. Polskim czytelnikom był znany także z rysunków do nieco mniej popularnych tytułów jak Umpa-Pa czy Janko Pistolet.

Od kilku lat komiksową serią zajmuje się nowy duet: Jean-Yves Ferri i Didier Conrad. Mimo to, kiedy zmarł Albert Uderzo, wszyscy zgodnie stwierdzili, że Asteriks i Obeliks stracili drugiego ze swoich ojców.

Śmierć tak wybitnych twórców zawsze pozostawia w czytelnikach ogromną pustkę. Także my dziś ze smutkiem przekazujemy Wam te wieści. Choć z drugiej strony pojawia się też ta jaśniejsza myśl – mieliśmy szczęście żyć w czasach tak wspaniałego komiksowego twórcy i obserwować jego sukcesy.

Wszystkich, którzy są zainteresowani twórczością Alberta Uderzo, odsyłamy tutaj. Dajce znać, czy historia nieustraszonych Galów znalazła miejsce w Waszych domowych biblioteczkach.