Słońca bez końca szukaj na taniaksiazka.pl

Słońca bez końca Beaty Biały to biografia Kory, charyzmatycznej wokalistki kultowego zespołu Maanam, założonego przez niezapomnianego Marka Jackowskiego. Książka ukazała się 4 lata po śmierci kobiety. Śmierci, która przyszła zdecydowanie za szybko. Wydawnictwo Rebis ostatnimi czasy wydało już kilka biografii, chociażby Andrzeja Zauchy, którą również miałam przyjemność przeczytać.

Słońca bez końca szukaj na taniaksiazka.pl

Słońca bez końca – kilka słów wprowadzenia

Tytuł nawiązuje do najczęstszego pozdrowienia Kory, umieszczanego jako dedykacja lub podpis w listach do fanów i bliskich. I taką właśnie zapamiętali ją ludzie – jaką słoneczną, pełną blasku postać.

Pamiętam, jak wiele lat temu mój Tata miał w zwyczaju dość głośno słuchać muzyki Budki Suflera czy Maanamu właśnie. Wtedy strasznie mnie to irytowało, zupełnie nie rozumiałam jego zachwytu. Ale mądrość przychodzi z wiekiem 😉 Dzięki Tacie znam wspominane w książce piosenki. Polecam Wam przy okazji włączać muzykę ludzi, o których akurat czytacie. W ten sposób możecie poczuć się bliżej nich. Gdy kończyłam książkę, w radiu akurat puścili „Krakowski spleen”, co mimowolnie wywołało uśmiech na mojej twarzy, bo ostatnie rozdziały, opisujące chorobę Kory , bardzo mną wstrząsnęły.

Słońca bez końca – recenzja książki

Biografia składa się z wielu, naprawdę wielu rozmów z ludźmi z otoczenia Kory. Nie sposób nie wymienić choćby kilkoro – prof. Magdalena Środa, Henryka Bochniarz, duet projektantów Paprocki & Brzozowski, Agata Młynarska, Maria Szabłowska, Hanna Bakuła, Tomasz Organek. I, co wydaje się być dość zaskakujące, Ryszard Terlecki. Krakowski hippis i pierwsza miłość Kory. Beata Biały rozmawiała również z fanami gwiazdy oraz jej wieloletnim partnerem, Kamilem Sipowiczem. Wszyscy zapamiętali Korę jako osobę ekscentryczną, może troszkę humorzastą, ale z pasją i charakterem! Chociaż brzemię ciężkiego dzieciństwa i pobytu w sierocińcu zdawała się nosić w sobie aż do końca.

Dbała o swoich bliskich, z zamiłowaniem odmalowywała figurki Matki Boskiej, które potem rozdawała. I walczyła. Do końca walczyła. I nie tylko o siebie, ale o to, by Polki mogły mieć refundowany lek na raka jajnika. Głośno mówiła o tym, co się jej nie podoba.

Mimo wszystko pozostaje w naszych sercach, a jej poezja, muzyka, ciągle ma rzesze odbiorców. Świadczyć może o tym zarówno teledysk do genialnej piosenki „Czarna Madonna”, wspomnianego już wcześniej Organka, czy cała płyta Ralpha Kaminskiego „Kora”. Dzięki temu Olga Jackowska ciągle żyje. I żyć będzie.

Podsumowując – autorka wykonała kawał świetnej pracy. Szeroki wachlarz rozmówców stworzył nam wszechstronny portret niesamowitej Kobiety. Całość zamyka kalendarium z życia wokalistki. Rozdziały naszpikowane są cytatami z piosenek, które czyta się niczym poezję. Bardzo polecam Wam tę książkę. Ja już nie mogę się doczekać, aż wręczę ją Tacie 😉

Książkę Słońca bez końca znajdziecie tutaj.

Moja ocena
  • 10/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
  • 10/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
  • 10/10
    Czy książka nadaje się na prezent? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Słońca bez końca Beaty Biały to biografia Kory, charyzmatycznej wokalistki kultowego zespołu Maanam, założonego przez niezapomnianego Marka Jackowskiego. Biografia składa się z wielu, naprawdę wielu rozmów z ludźmi z otoczenia Kory. Szeroki wachlarz rozmówców stworzył nam wszechstronny portret niesamowitej Kobiety.