Śliski Paweł Kornew

Przygranicze to niebezpieczna kraina, w której za każdym rogiem ktoś czyha na Twoje życie. Śliski postanawia wreszcie się z niej wydostać. Ale czy to w ogóle możliwe?

Śliski to druga część z serii Przygranicze Pawła Kornewa. Cykl rosyjskiego pisarza zyskał sobie popularność wśród fanów gatunku głównie dzięki kreacji świata przedstawionego, o którym mówi się, że jest to jedna z ciekawszych wizji postapokaliptycznego uniwersum. Paweł Kornew stworzył bowiem rzeczywistość pełną przemocy, szemranych interesów i śmierci, przed którą ciężko uciec. Przygranicze to kraina lodu i mrozu, z mieszkańcami mającymi przed sobą jeden jedyny cel – przetrwać. Bez względu na cenę, jaką przyjdzie im za to zapłacić.

Śliski – wszyscy przeciwko wszystkim

Śliski to młody mężczyzna, który wyrwany z normalnego świata, niespodziewanie trafia do alternatywnej rzeczywistości. Aby przeżyć, nie ma innego wyjścia, musi szybko poznać prawa panujące w Przygraniczu, które sprowadzają się do zasady „wszyscy przeciwko wszystkim”. Okazuje się bowiem, że w tej skutej lodem krainie moralność nie istnieje, podobnie zresztą jak ludzkie uczucia i emocje.

W drugiej części cyklu Śliski budzi się w zaspie i ma dziurę w pamięci, obejmującą wydarzenia z mniej więcej ostatnich sześciu miesięcy. Próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to możliwe, że przeleżał w śniegu pół roku. Świat wokół niego uległ pewnym zmianom, które bohater stara się zrozumieć. Wdaje się przy tym w niezliczone awantury, odbywa wiele spotkań i rozmów, wyrusza na wyprawę i mierzy z przeciwnościami losu. Aż wreszcie postanawia wydostać się z Przygranicza i powrócić do normalnego życia. Jednak czy Przygranicze wypuści go ze swoich zimnych objęć?

Śliski – świat bez zasad

Fabuła Śliskiego przepełniona jest wydarzeniami oraz postaciami, a sam autor lubuje się w rozwlekłych, szczegółowych scenach. Sprawia to wrażenie, jakby pisarz z całych sił pragnął udowodnić Czytelnikowi, że wykreowana przez niego kraina faktycznie jest pozbawiona wszystkich zasad. Jednak moim zdaniem działa to na niekorzyść akcji, a w przypadku budowania atmosfery napięcia, mniej zawsze znaczy więcej. Wiem jednak, że są odbiorcy, dla których taka konstrukcja ma swoją wartość. Pozwala na przykład całkowicie zanurzyć się w opowieści i chłonąć jej klimat z pozycji bezpośredniego świadka wydarzeń.

Śliski natomiast to intrygujący bohater, posiadający umiejętność częstego pakowania się w kłopoty. Korolew stworzył inteligentną, mocną postać na miarę rzeczywistości, w której przyszło jej funkcjonować. Wrzucony w wir nie do końca zrozumiałych dla siebie zdarzeń, Śliski udowadnia nam, jak szybko człowiek potrafi dostosować się do niesprzyjających warunków. Kornew pokazuje też, że uniwersalna moralność nie istnieje, a każde prawo można podważyć.

Śliski – dla kogo?

Cykl Pawła Kornewa to bardzo specyficzna proza, tylko dla Czytelników o jasno określonych preferencjach. Odbiorca, który nie jest przyzwyczajony do tego typu książek, na pewno będzie czuł się zagubiony i przytłoczony stylem autora.

Śliskiego polecam więc fanom fantasy, karmiącej się wizjami ludzkości po katastrofie lub apokalipsie. Miłośnicy ciemnych, ciężkich klimatów powinni bez problemu odnaleźć się w świecie Przygranicza. Tym bardziej że wyraźnie czuć w nim rosyjskiego ducha, który jak żaden inny pasuje do tego typu krajobrazów.

Nie warto również zaczynać przygody z Przygraniczem od drugiej części cyklu. W Śliskim autor wrzuca Czytelnika w sam środek akcji i co ważne, wyjaśnia wątki pojawiające się w pierwszym tomie pt. Sopel. Po co więc psuć sobie zabawę spoilerami czy próbą zrozumienia świata przedstawionego? A jeśli jesteście zainteresowani kolejnymi tomami serii, znajdziecie je tutaj.

Kup książkę Śliski Pawła Kornewa w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

Ocena Malwiny
  • 6/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 6/10
  • 6/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 6/10
  • 6/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 6/10
  • 7/10
    Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 7/10
  • 7/10
    Jak oceniam budowę świata przedstawionego w książce (złożoność, nowatorstwo)? - 7/10
6.4/10

Fragment recenzji

W drugiej części cyklu Śliski budzi się w zaspie i ma dziurę w pamięci, obejmującą wydarzenia z mniej więcej ostatnich sześciu miesięcy. Próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to możliwe, że przeleżał w zaspie pół roku. Świat wokół niego uległ pewnym zmianom, które bohater stara się zrozumieć. Wdaje się przy tym w niezliczone awantury, odbywa wiele spotkań i rozmów, wyrusza na wyprawę i mierzy z przeciwnościami losu. Aż wreszcie postanawia wydostać się z Przygranicza i powrócić do normalnego życia. Jednak czy Przygranicze wypuści go ze swoich zimnych objęć?

Sending
User Review
0/10 (0 votes)