Ciekawostki o książkach

Rok Sienkiewiczowski oficjalnie rozpoczęty

W grudniu poprzedniego roku Senat przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2016, Rokiem Sienkiewiczowskim. W tym roku bowiem przypada 170 rocznica jego urodzin oraz 100 rocznica jego śmierci. Senat Rzeczypospolitej Polskiej chciał w ten sposób oddać hołd polskiemu pisarzowi i spopularyzować jego twórczość. Działanie te niesie za sobą konkretny przekaz i idee, szczególnie patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.

We wtorek 5 kwietnia w Oblęgorku miała miejsce inauguracja Roku Sienkiewiczowskiego. Uroczystość odbyła się w pałacyku, który pisarz otrzymał od narodu w 1900 roku. Posiadłość była podziękowaniem za pracę i jego wkład w rozwój polskiej kultury. W nim też powstały takie utwory Sienkiewicza jak: W pustyni i w puszczy, Na polu chwały czy Dwie łąki. Dziś w pałacyku w Oblęgorku mieści się oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.

Na uroczystości obecne były postacie polskiej sceny politycznej oraz dziennikarze. Inaugurację poprowadził natomiast wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Zwrócił uwagę na to, że dzieła Henryka Sienkiewicza przekazują uniwersalne wartości i wystąpił z apelem o popularyzowanie twórczości polskiego noblisty. Jak dodał wiceminister, Sienkiewicz słynął również z pomocy społecznej. Przyczynił się między innymi do powstania sanatorium przeciwgruźliczego w Zakopanem. Pomagał także ofiarom I wojny światowej.

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1836 roku. Był nie tylko jednym z najwybitniejszych polskich prozaików ale również jednym z najpopularniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku. W roku 1905, jako pierwszy Polak, otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Henryk Sienkiewicz jest autorem takich powieści jak: Quo Vadis, Krzyżacy, W pustyni i w Puszczy czy Bez dogmatu. Za jedno z najważniejszych jego dzieł uważana jest Trylogia. Cykl powieści historycznych, który został napisany, aby w trudnych czasach zaborów podnieść na duchu i wzbudzić uczucia patriotyczne w narodzie Polskim. Henryk Sienkiewicz zmarł w szwajcarskim miasteczku Vevey w roku 1916.