Serial Wielki Gatsby - nowa ekranizacja książki Serial Wielki gatsby

Uwaga, zagadka: która kultowa powieść XX wieku była dotąd ekranizowana już pięć razy, gdzie ostatnia adaptacja doczekała się aż pięciu nominacji do Oscara, w tym dwóch wygranych w kategorii scenografia kostiumy, a która to książka za chwilę doczeka się kolejnej filmowej odsłony? Oczywiście, odpowiedź jest w tytule! Mowa o jednej z najgłośniejszych lektur ubiegłego stulecia autorstwa pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda. Jak donosi The Hollywood Reporter, serial Wielki Gatsby jest już na wstępnym etapie prac. 

Serial Wielki Gatsby Szukaj książki na TaniaKsiazka.pl >>

Serial Wielki Gatsby

Zapowiadana wysokobudżetowa produkcja telewizyjna naprawdę ma z czym konkurować. Film o tym samym tytule z 2013 w reżyserii Baza Luhrmanna (Romeo i Julia, Roztańczony buntownik, Moulin Rouge!) zachwycił widzów na całym świecie spektakularnym rozmachem, feerią barw, muzyką, wyjątkową grą aktorską oraz kostiumami i scenografią. Te dwa ostatnie aspekty zostały nawet docenione przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, a ich twórcy otrzymali Oscary. Czy miniserial Wielki Gatsby dorówna obrazowi, w którym to Leonardo DiCaprio wcielił się w ekscentrycznego i tajemniczego bogacza Jay’a Gatsby’ego?

Jak donosi amerykańskie czasopismo The Hollywood Reporter, dwa studia produkcyjne: ITV Studios America oraz A + E Studios zaangażowały już do projektu scenarzystę Michaela Hirsta. Na pewno znasz dzieła tego artysty. Jest on m.in. twórcą serialu Wikingowie oraz odpowiadał za napisanie scenariuszy m.in. do Dynastii Tudorów, Rodziny Borgiów czy Elizabeth. Jak widać, bardzo sprawnie porusza się on w dawnych i stylizowanych klimatach. Co więcej, Hirst oprócz scenopisu, podobnie jak przy poprzednich tytułach, zajmie się również produkcją całego przedsięwzięcia (wspólnie z Michaelem Londonem z Groundswell Productions). Wróży to naprawdę smaczny obraz. Zwłaszcza że powieść, którą bierze na warsztat, jest dla niego szczególnie bliska:

Wydaje mi się, że przeżyłem z Gatsbym większość mojego życia, czytając go najpierw jako uczeń, później wykładając go w Oxfordzie w latach 70-tych, a następnie czytając go ponownie od czasu do czasu.

~ Michael Hirst

****

A + E Studios już od dawna miało prawa do ekranizacji powieści Fitzgeralda. Wykorzystało je m.in. w 2000 roku, kręcąc produkcję telewizyjną z Mirą Sorvino, Tobym Stephensem i Paulem Ruddem. Tym razem postanowiło sięgnąć po popularną formę miniserialu. Zanim ukaże się oficjalny zwiastun, zachęcam do obejrzenia choć trailera adaptacji Luhrmanna. Jestem przekonana, że po nim od razu włączysz film, i na pewno – sięgniesz po książkę, która czeka na Ciebie tutaj.

Jak myślisz, czy serial Wielki Gatsby ma szansę przebić film z Leonardo DiCaprio, Carrey Mulligan i Tobey’em Maguirem?

Powiązane artykuły: