Sekretny dziennik Laury Palmer

Sekretny dziennik Laury Palmer to opowieść o powolnym popadaniu w obłęd. Historia o życiu, które z dnia na dzień staje się coraz mroczniejsze. Narkotyki, wyuzdane orgie, senne koszmary – tak wygląda codzienność pewnej wzorowej uczennicy z małego miasteczka o nazwie Twin Peaks.

Od tej zbrodni wszystko się zaczęło. Śmierć Laury Palmer i historia dochodzenia do prawdy przedstawiona w serialu Miasteczko Twin Peaks rozpętała na początku lat 90. prawdziwą, popkulturową burzę. O tym, jaki wpływ na umysły ludzi miała produkcja Davida Lyncha i Marka Frosta świadczy chociażby fakt, że szaleństwo na jej punkcie trwa do dzisiaj.

Trzeci sezon serialu, po ponad 25 latach, niedawno ujrzał światło dzienne. W związku z tym wydawnictwo Znak postanowiło przypomnieć fanom Twin Peaks wydany w 1990 roku Sekretny dziennik Laury Palmer autorstwa córki Davida Lyncha, Jennifer. Kto nie czytał, niech koniecznie nadrobi zaległości! Naprawdę warto.

Sekretny dziennik Laury Palmer – podwójne życie grzecznej dziewczynki

Laura Palmer na dwunaste urodziny otrzymuje pamiętnik i od tej chwili prowadzi w nim zapiski dotyczące swojego życia w Twin Peaks. Brzmi niewinnie, prawda? Jednak cztery lata później Laura zostaje znaleziona martwa, a dziennik ujawnia szokującą prawdę o jej podwójnym życiu. Nikt w miasteczku nie przypuszczał, że ta grzeczna i uczynna dziewczyna w rzeczywistości popadała w obłęd, krok po kroku staczając się na samo dno.

Laura umiała ukryć swoją drugą naturę. Na co dzień pomagała niepełnosprawnemu koledze, jeździła na słodkim kucyku oraz rozwoziła staruszkom obiady. A w międzyczasie ćpała na umór, uczestniczyła w orgiach i prostytuowała się, żeby zdobyć pieniądze na kolejną kreskę. Wszystko to przez bezwzględnego BOBA – postać, co noc nawiedzającą ją w koszmarach, mężczyznę, który podeptał jej niewinność, szpikując umysł erotycznymi fantazjami, przekonując, że jest brudna, nieczysta i zła. Aby z nim walczyć, Laura postanawia odciąć się od wszelkich emocji i zatracić w swoim szaleństwie. W krótkim czasie jej pamiętnik staje się jedynym powiernikiem najskrytszych tajemnic i mrocznych sekretów.

Sekretny dziennik Laury Palmer – im dalej w las…

Sekretny dziennik Laury Palmer to mocna, przerażająca lektura, która świetnie oddaje klimat serialu. Zapiski Laury czyta się po prostu jednym tchem, z mieszanką fascynacji i zgorszenia. Zderzenie czystej, dziecięcej niewinności z najmroczniejszą stroną świata, wywołuje w Czytelniku skrajne emocje. Z jednej strony pragnie on przyglądać się upadkowi Laury, z drugiej zaś odczuwa wstyd związany z bezczelnym uczestniczeniem w jej tragedii.

Mark Frost we wstępie do książki wspomniał o szaleństwie, jakie rozpętało się na punkcie Miasteczka Twin Peaks i nazwał to zjawisko „popkulturą pożerającą własny ogon”. To wręcz niesamowite, że świat wybornie się bawił, poszukując zabójcy Laury Palmer i robi to do dzisiaj, czytając jej zapiski. W tym kontekście książka Jennifer Lynch jest niczym innym, jak kolejnym, profesjonalnym narzędziem marketingowym, służącym do promocji produkcji. A my, jako odbiorcy, świadomie lub nie, stajemy się konsumentami kultury popularnej w formie, o której twórcom serialu nawet się nie śniło.

Czy można jednak czytać Sekretny dziennik Laury Palmer w oderwaniu od serialu? Co się stanie, gdy wyrwiemy powieść z kontekstu i spojrzymy na nią jak na zupełnie odrębny tekst? Ja jestem przekonana, że książka znakomicie broni się sama, co tylko udowadnia świetną intuicję Frosta, Lyncha i jego córki. Sekretny dziennik Laury Palmer wcale nie potrzebuje całej tej otoczki. Pamiętnik uzależnionej od seksu i narkotyków nastolatki nadal szokuje, mimo że od premiery książki minęło już blisko 30 lat.

Sekretny dziennik Laury Palmer to jeden z tych tytułów, o których się nie zapomina. Dlatego warto zastanowić się, czy aby na pewno chcemy go przeczytać. Kto raz wejdzie do świata Twin Peaks, już nigdy go nie opuści…

Kup książkę Sekretny dziennik Laury Palmer w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

Ocena Malwiny
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 7/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
 • 7/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 7/10
8/10

Fragment recenzji

Czy można jednak czytać Sekretny dziennik Laury Palmer w oderwaniu od serialu? Co się stanie, gdy wyrwiemy powieść z kontekstu i spojrzymy na nią jako na zupełnie odrębny tekst? Ja jestem przekonana, że książka znakomicie broni się sama, co tylko udowadnia świetną intuicję Frosta, Lyncha i jego córki. Sekretny dziennik Laury Palmer wcale nie potrzebuje całej tej otoczki. Pamiętnik uzależnionej od seksu i narkotyków nastolatki nadal szokuje, mimo że od premiery książki minęło już blisko 30 lat.

Sending
User Review
8/10 (1 vote)