Ciekawostki o książkach

300 plus na wyprawkę szkolną – dla kogo? Jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek? (2021)

Rządowy program Dobry Start

300 plus na wyprawkę szkolną - dla kogo? Jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Rządowy program Dobry Start gwarantuje wsparcie dla każdego ucznia w wysokości 300 zł. To już kolejny rok programu gwarantującego — niezależnie od dochodów rodziców — finansową pomoc w zakupie wyprawki szkolnej. Wnioski można składać online już od 1 lipca. Za rządową wyprawkę będzie można kupić przybory szkolne, a także te podręczniki, które nie są darmowe. W tym roku w progranie pojawiło się kilka zmian.

SPIS TREŚCI

 1. 300 plus na wyprawkę szkolną – dla kogo? Jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek?
 2. 300 plus – kiedy wypłaty?
 3. Zmiany w programie Dobry Start w roku 2021

Rządowy program Dobry Start – jak otrzymać świadczenie 300 plus?

Kto może skorzystać z programu?

Z jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł mogą skorzystać rodzice i opiekunowie uczniów od 7 do 20 roku życia oraz uczniów niepełnosprawnych do 24 lat. Nie założono kryterium dochodowego, więc o wsparcie będą mgły się starać także te rodziny, które dysponują większym budżetem. Nie będzie miało też znaczenia, czy uczniowie wychowują się w rodzinach biologicznych, czy zastępczych. Ponadto pamiętajcie o tym, że z programu mogą też skorzystać rodzice uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

Uwaga!!! Rządowy program Dobry Start nie przysługuje przedszkolakom, uczniom zerówek i studentom.

Kto może złożyć wniosek o 300 plus?

Żeby otrzymać 300 plus na wyprawkę szkolną dla ucznia, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. W imieniu dziecka mogą to zrobić rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Czyli w skrócie, wniosek mogą składać faktyczni opiekunowie ucznia. Uczeń pełnoletni może złożyć wniosek we własnym imieniu pod warunkiem, że samodzielnie się utrzymuje, bo jego rodzice nie żyją lub ma do nich alimenty.

Terminy składania wniosków o 300 plus (od kiedy, do kiedy)

Wnioski elektroniczne można składać już od 1 lipca 2021. Termin składania wniosków w programie Dobry Start mija, jak w latach ubiegłych, 30 listopada.

Uwaga!!! W tym roku wnioski będzie można składać tylko w formie elektronicznej. — To jedna ze zmian.

Gdzie składać wnioski o 300 plus?

Od 1 lipca można składać wnioski elektroniczne za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Jeżeli osoba, która chce złożyć wniosek, nie ma dostępu do komputera, będzie mogła skorzystać z komputerów udostępnionych w tym celu w najdłuższym ZUS-ie. 

Lista banków uczestniczących w programie:

 • Alior Bank S.A.
 • PKO Bank Polski S.A./Inteligo
 • Bank Pocztowy S.A.
 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 • BNP Paribas Bank Polska S.A.
 • Credit Agricole Bank Polska S.A.
 • Getin Noble Bank S.A.
 • ING Bank Śląski S.A.
 • mBank S.A.
 • Bank Millennium S.A.
 • Nest Bank S.A.
 • Bank Pekao S.A.
 • SGB-Bank S.A.

Ograniczenie składania wniosków do drogi elektronicznej ma być przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się COVID-19. Eksperci ostrzegają, że to rozwiązanie może wykluczyć najbiedniejszych, którzy najbardziej potrzebują pieniędzy z Programu. Nie każdy dysponuje komputerem, nie każdy umie go obsłużyć, a najbliższy ZUS może być oddalony o dziesiątki kilometrów.

300 plus – kiedy wypłaty?

Ile trzeba czekać na wsparcie po złożeniu wniosku? Te rodziny, które złożą wnioski szybko, czyli w lipcu i sierpniu, pieniądze powinny dostać już do 30 września. Czas rozpatrywania wniosków złożonych później będzie wynosił 2 miesiące.

Uwaga!!! W tym roku pieniądze z 300 plus będą wpływały bezpośrednio na podane konto bankowe. Nie będzie możliwości ich odbioru w gotówce. — To kolejna zmiana.

Eksperci ostrzegają, że nie wszyscy uprawnieni do skorzystania z Programu Dobry Start mają konta bankowe. To może być kolejne rozwiązanie, które zamiast pomóc – wykluczy.

Dodatkowe informacje o rządowym programie Dobry Start znajdziecie na stronie informacyjnej: tutaj.

Zmiany w programie Dobry Start w roku 2021

W 2021 roku poza informatyzacją składania wniosków i wypłacaniu świadczeń tylko na konta bankowe w Programie Dobry Start będzie jeszcze jedna zmiana. Program zostaje przeniesiony z gmin, które obsługiwały go w poprzednich latach, do ZUS. Wcześniej o przyznanie wniosku można było starać się w miejscu zamieszkania lub niedaleko, w siedzibie gminy. Teraz osoby, które przy złożeniu wniosku będą potrzebować pomocy (choćby dostępu do komputera), będą zmuszone jechać do najbliższej siedziby ZUS.


Źródła: 

 • https://www.prawo.pl/oswiata/wnioski-o-szkolna-wyprawke-dobry-start-2021,507738.html [artykuł z 19.04.2021]
 • https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/8138538,300-plus-wyprawka-szkolna-zus-mops-wniosek-przez-internet.html [artykuł z 13.04.2021]
 • https://www.gov.pl/web/rodzina/dobry-start
Aneta Świderska