Runa Very Buck. Zapowiedź. Książkę znajdziesz w TaniaKsiazka.pl >>

3 września nakładem Wydawnictwa Initium ukaże się Runa Very Buck. To debiutancka powieść, w której niemiecka autorka podejmuje temat mrocznych początków psychiatrii. W Niemczech Runa sprzedała się w prawe 100 tys. egzemplarzy, co w przypadku debiutów literackich nie zdarza się często. Już niedługo sami będziemy mieć okazję, żeby się przekonać, na czym polega fenomen tej książki. Runa jest powieścią z pogranicza gothic novel, powieści historycznej, melodramatu i thrillera. W Niemczech była szeroko komentowana i recenzowana.

Runa Very Buck – zarys fabularny

Akcja powieści ma miejsce w 1884 roku w Paryżu. W klinice La Salpêtrière znany w całej Europie doktor Charcot zgłębia tajemniczą chorobę, na którą zapadają kobiety – histerię. Eksperymentuje na swoich pacjentkach i organizuje pokazy, które wzbudzają zainteresowanie widzów w całej Europie.

Na oddział trafia dziewięcioletnia Runa. Jej przypadłość nie chce się poddać żadnym zabiegom terapeutycznym. Dziewczynka trafia pod opiekę studenta ze Szwajcarii. Jori Hell chce przeprowadzić na niej pionierski zabieg. Postanawia operacyjnie usunąć obłęd z mózgu Runy.

Nikt nie wie o tym, że dziecko naznaczyło cały Paryż tajemniczymi, trudnymi do rozszyfrowania wiadomościami, które prowadzą do podziemi kliniki. To właśnie tam specjaliści ze szpitala Salpêtrière eksperymentują na swoich pacjentach.

 

Runa Very Buck – mroczne początki psychiatrii

Runa Very Buck. Zapowiedź. Książkę znajdziesz w TaniaKsiazka.pl >>

„Une leçon clinique à la Salpêtrière” obraz André Brouilleta z 1887 roku; źródło: Wikipedia

Vera Buck przez prawie pięć lat poznawała XIX-wieczne wykłady psychiatryczne. Dlatego książka dość rzetelnie oddaje temat eksperymentów na pacjentach.

Wiedza o początkach psychiatrii nie jest powszechna. Większość z nas słyszała o Freudzie, Jungu i psychoanalizie, ale historia psychiatrii jest dłuższa i wcale nie jest chwalebna. Sięga już czasów starożytnych. Pierwszym źródłem piśmienniczym, w którym pojawia się informacja o chorobach psychicznych, jest Corpus Hippocraticum, które powstało około 440-350 r. p.n.e. Pierwsze szpitale psychiatryczne pojawiły w świecie arabskim już w VIII-IX wieku.

W XIX wieku eksperymenty na pacjentach, którzy nie mogli się sami bronić, były czymś powszechnym. Co więcej, istniało na nie społeczne przyzwolenie. W dzisiejszych czasach taki proceder jest nie do pomyślenia, dlatego Runa szokuje Czytelników.

Przyznam się Wam, że chętnie ją przeczytam. Czy was też ta książka zainteresowała tak jak mnie?

Mimo tego, że Runa będzie miała swoją premierę dopiero 3 września, możecie już ją zamówić tutaj.

Runa Very Buck – booktrailer: