Rok 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej

W przyszłym roku, dokładnie 2 lipca, będziemy świętować 100. rocznicę urodzin jednej z naszych noblistek. Z tego względu 16 listopada 2022 Senat Rzeczypospolitej zdecydował, że rok 2023 będzie rokiem Wisławy Szymborskiej. Przypominamy, że według sejmowej uchwały z lipca tego roku patronem 2023 został m.in. Aleksander Fredro. Możemy być zatem spokojni – rok 2023 będzie pod dobrą, literacką opieką. 

2023 rokiem Wisławy Szymborskiej | Twórczość patronki na TaniaKsiazka.pl >>

Fot. Fundacja Wisławy Szymborskiej

Rok 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku, w Wielkopolsce. W 1929 roku zamieszkała w Krakowie, w którym spędziła prawie całe swoje życie, i w którym zmarła 1 lutego 2012. W przyszłym roku zatem przypada setna rocznica urodzin tej wyjątkowej artystki. Szymborska jest autorką trzynastu tomów wierszy, założycielką Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, członkinią Polskiej Akademii Umiejętności, członkinią honorową Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, a także damą Orderu Orła Białego.

Z treści uchwały

W senackiej uchwale Senatu ustanawiającej rok 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej znajdujemy szerokie uzasadnienie tego wyboru. Senatorowie podkreślili, że przyszły rok będzie świetną okazją do pochylenia się nad twórczością patronki. A także do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie. Ponadto senatorowie podkreślili, że o sile dzieł wybranej poetki nie świadczą tylko nagrody, ale przede wszystkim fakt, że do tej pory ma wiernych czytelników na całym naszym globie.

 Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. W Stanach Zjednoczonych wybór wierszy noblistki w przekładzie Stanisława Barańczaka i Clare Cavanagh pt. „View with a Grain of Sand” rozszedł się w nakładzie 120 tysięcy egzemplarzy. Nie mniej popularna jest jej poezja w tłumaczeniu na język niemiecki w znakomitych przekładach Karla Dedeciusa, czy szwedzkim w tłumaczeniu Andersa Bodegårda. Szczególną popularnością Szymborska cieszyła się – i wciąż cieszy – we Włoszech, gdzie na spotkania z nią przychodziły setki czytelników, a młodzi Włosi traktują ją jako poetkę własnego pokolenia. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, ale i zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, wciąż zachwyca mistrzostwem.

Obchody 100. rocznicy śmierci

W związku z jubileuszem planowane są liczne wydarzenia poświęcone naszej noblistce. Najhuczniej świętować będzie najbliższy jej sercu Kraków. Jednak do obchodów zaproszono także instytucje z całego kraju, jak i zza granicy. I choć o patronach ustanawianych przez Senat nie jest tak głośno, jak o tych ogłaszanych przez Sejm i tak możemy się spodziewać wielu ciekawych wydarzeń, organizowanych m.in. przez Fundację Wisławy Szymborskiej, opiekującą się jej spuścizną.

***

Po twórczość Wisławy Szymborskiej sięgajcie w to miejsce.

Czytajcie także: