ReportażeZapowiedź

Reportaż No pasa nada! Poznaj kobiece oblicze Meksyku

Reportaż No pasa nada! Poznaj kobiece oblicze Meksyku

Już pod koniec stycznia nakładem Wydawnictwa Mova ukaże się reportaż Beaty Kowalik. No pasa nada! – to książka, którą dziennikarka poświęciła kobietom Meksyku.

Reportaż No pasa nada! Poznaj kobiece oblicze Meksyku

Beata Kowalik od ponad dziesięciu lat podróżuje po świecie. Przez kilka lat wraz z rodziną mieszkała w Meksyku, zatem miała okazję z bliska przyjrzeć się życiu Meksykanek. Jakie są kobiety mieszkające w świecie kultu macho?

No pasa nada! – kobiece oblicze Meksyku

Dla mieszkańców Meksyku rodzina jest wielką wartością. Jednak mówi się, że prawdziwy Meksykanin szanuje tylko jedną kobietę – Matke Boską z Guadalupe. Kobiety, które nie chcą się zgodzić na podporządkowanie mężczyznom, które mają swoje zdanie i nie boją się go wyrażać, określane są mianem „zdrajczynie”, „szalone”. Najbezpieczniej jest udawać, że nic się nie dzieje (tytułowe: „no pasa nada”) i właśnie taką drogę wybiera wiele Meksykanek.

No pasa nada! - sprawdź w TaniaKsiazka.plDziennikarka opisuje nam historie kobiet, które poznała kiedy mieszkała w Meksyku. Poznajemy je w ich domach, w wioskach, w niebezpiecznych dzielnicach… Bohaterkom reportaży towarzyszymy w ich codziennym życiu. Jesteśmy świadkami ich przejmującego osamotnienia. Bo właśnie takie są kobiety w świecie macho – samotne. To współczesne niewolnice, od których wymaga się przede wszystkim posłuszeństwa. W konsekwencji muszą mierzyć się z przemocą, na którą od pokoleń jest społeczne przyzwolenie. Nie mają ani praw, ani przywilejów.

Mova to nowe wydawnictwo, które w swoich publikacjach stawia między innymi na odważne polskie reportaże. Taki jest właśnie No pasa nada! Beaty Kowalik. W książce znajdziecie poruszające i nieraz szokujące historie kobiet, którym od dzieciństwa wpaja się, że powinny być podporządkowane mężczyznom. Każda z bohaterek zgadzając się na rozmowę z reporterką, podejmowała ogromne ryzyko. Dziennikarka pokazuje nam, jakie naprawdę są Meksykanki z różnych klas społecznych i co chodzi z tym całym maczyzmem.

Przeczytaj darmowy fragment reportażu >>

Czy w Meksyku na prawdę „nic się nie dzieje”? Reportaż pojawi się w księgarniach 29 stycznia. Książkę No pasa nada! już teraz można zamówić w przedsprzedaży w tym miejscu.

Aneta Świderska