Rememberings Sinéad O’Connor - w Polsce wyda Agora Rememberings Sinead O'Connor

Na początku czerwca swoją światową premierę miała książka, na którą czekało wielu fanów irlandzkiej wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów, a przede wszystkim wielkiej indywidualistki i niepokornej artystki.Rememberings Sinéad O’Connor, czyli po polsku Wspomnienia, na polskim rynku ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora i na ten moment będziemy musieli poczekać do jesieni. Pocieszające jest to, że ten czas minie bardzo szybko!

Sinéad O’Connor Rememberings

Rememberings Sinéad O’Connor 

Nie chce mi się wierzyć, że jest ktoś, kto nie zna wielkiego przeboju Nothing Compares 2U, który w 1990 roku podbił listy przebojów na całym świecie, tym samym rozsławiając młodziutką Irlandkę. Sinéad O’Connor miała już wtedy na swoim koncie jeden album pt. The Lion and The Cobra wydany w 1987 roku. Krążek ten spotkał się z pozytywnym odbiorem i zdobył status złotej płyty w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. I warto go posłuchać, bo znajdują się na nim takie perełki jak Troy, Jackie, I Want Your (Hands on Me) czy Mandinka. Jednak dopiero Nothing Compares 2U – czyli singiel z drugiej płyty (I do Not Want What I Haven’t Got), a zarazem piosenka napisana przez Prince’a w latach 80. którą Sinéad nagrała we własnej wersji, zagwarantowała jej ogromną sławę. Duży wpływ miał na to również teledysk do utworu, w którym Sinéad hipnotyzuje widza głębokim spojrzeniem przepięknych, smutnych sarnich oczu i niezwykle emocjonalnym wykonaniem.

Od tamtej pory artystka nagrała kilkanaście płyt, a nadal nazywana jest „gwiazdą jednego przeboju”. (Z czym ja się osobiście nie zgadzam 😉 ). Ponadczasowy utwór Nothing Compares 2U okupuje listy przebojów już ponad 30 lat! W cieniu tego sukcesu kryje się jednak burzliwe prywatne życie wokalistki, które od zawsze interesowało media, zwłaszcza wątki chorób psychicznych, przejścia na islam czy problemów rodzinnych. Teraz ona sama postanowiła przybliżyć fanom swoją drogę, spisując i wydając pamiętnik. Rememberings Sinéad O’Connor trafi do polskich księgarni już tej jesieni.

Dramaty, sukcesy, kontrowersje

Rememberings Sinéad O’Connor to zaproszenie do świata wrażliwej, niezwykle utalentowanej, ale również zranionej dziewczyny. Piosenkarka sięga do trudnych wspomnień, szczegółowo opisując m.in. dramatyczne relacje z matką, która znęcała się nad nią w dzieciństwie. Autorka przytacza również dzień śmierci rodzicielki, kiedy to zdjęła zdjęcie papieża Jana Pawła II wiszące w jej sypialni. Dokładnie to zdjęcie podarła w październiku 1992 r. przed kamerami w programie Saturday Night Live, czym wywołała ogromny skandal. Artystka, która w tamtym momencie wystąpiła w roli aktywistki, tym gestem oskarżając Watykan o ukrywanie pedofilii wśród irlandzkich księży. Za ten kontrowersyjny ruch była wygwizdywana na koncertach, a jej płyty publicznie niszczono i do dziś jest krytykowana i dyskryminowana.

Od tamtej pamiętnej nocy jeszcze nie raz było o niej głośno i to niestety niekoniecznie z powodu jej twórczości. Niedawno po raz kolejny zawrzało, gdy z okazji światowej premiery autobiografii O’Connor udzieliła wywiadu dla The Guardian. Ujawniła w nim m.in., że padła ofiarą przemocy ze strony Prince’a, autora jej największego przeboju.

Agora wyda Rememberings Sinéad O’Connor 

Książka Rememberings Sinéad O’Connor na świecie miała swoją premierę 1 czerwca, a jej macierzystym wydawcą jest Wydawnictwo Houghton Mifflin Harcourt. W Polsce natomiast ukaże się jesienią nakładem Wydawnictwa Agora,  które specjalizuje się w biografiach i literaturze faktu. W jego ofercie znajdują się również poradniki, wywiady, literatura piękna, dziecięca, gatunkowa i popularna czy książki historyczne.

***

Na koniec szczypta radości. Taką bowiem wesołą wiadomość na swoim Twitterze umieściła sama Sinéad O’Connor w dniu premiery swojej książki:

Zobacz także: