Recenzja książki Potęga osobowości

Chcesz lepiej poznać samego siebie? Przekonać się, jakie są Twoje mocne strony? A może chcesz zrozumieć, dlaczego w sytuacji kryzysu reagujesz w taki, a nie inny sposób i jak lepiej zarządzać swoimi zasobami, żeby móc żyć w zgodzie z samym sobą? Przed Tobą recenzja książki Potęga osobowości, która pomoże Ci odkryć prawdę o sobie samym.

Z sobą za pan brat!

Nie wiem na ile jesteście fanami testów osobowości, ale osobiście jestem ich absolutną fanką. Możliwość odkrywania nieustannie czegoś nowego o sobie samym, ale także próba zrozumienia innych od zawsze mnie fascynowały.

Nic więc dziwnego, że widząc Potęgę osobowości, nie mogłam się jej oprzeć! Zwłaszcza że jest to tytuł, który bazuje na moim absolutnie teście duetu Myers-Briggs. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji go rozwiązać, serdecznie Was do tego zachęcam.

Wyniki testu to szesnaście kombinacji czterech pól liter, pod którymi kryją się następujące cechy: I – introwersja, E – ekstrawersja, N – intuicyjność, S – sensoryka, T – myślenie, F – odczuwanie, J – ocenianie , P – postrzeganie.

Recenzja książki Potęga osobowości, którą znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Jeśli nic z tego nie rozumiecie lub jeśli jednak znacie wyniki swojego testu, nie martwcie się. Książka ma o wiele więcej do zaoferowania, niż wyniki na oficjalnej stronie.

Bowiem jeśli tego nie wiecie, test MBTI to nie tylko znajomość tych czterech liter. To również, a raczej przede wszystkim, znajomość kognitywnych funkcji swojego typu osobowości.

No dobra, za trudno? Nic nie szkodzi, z odsieczą przychodzą nam Antonia Dodge i Joel Mark Witt! Zapinajcie pasy i jedziemy!

Kto siedzi za Twoim sterem?

Z tymi pasami, to ja tak na serio. Odkąd pierwszy raz rozwiązałam test i zachwyciłam się dokładnością opisu, z którym mogłam się utożsamić, niezmiennie nie mogłam zmobilizować się do sięgnięcia głębiej.

Ponieważ o ile umiałam rozszyfrować determinanty testu 16 typów osobowości, o tyle zrozumienie mnogości funkcji kognitywnych i znaczenia ich kolejności, zdecydowanie mnie przerastały.

Na szczęście autorzy książki Potęga osobowości, rozłożyli ten temat na czynniki pierwsze i w dość obrazowy sposób opisali zależności różnorakich funkcji. Każdy z nas ma cztery funkcje kognitywne, tj. sposoby interpretacji rzeczywistości i radzenia sobie z wyzwaniami.

Autorzy tytułu przedstawili je jako kierowcę oraz pasażerów samochodu. Najsilniejszą funkcją jest nasz kierowca, następnie nawigator, a później dwójka pasażerów z tyłu.

Jeśli rozumiemy samych siebie i działamy w zgodzie ze sobą – możemy bezpiecznie dojechać do celu. Jeśli przewagę nad naszym życiem przejmuje rozwydrzony i nieletni pasażer z tylnego siedzenia –  możemy mieć kłopoty.

Recenzja książki Potęga osobowości

To, za co szczególnie cenię sobie tę pozycję, to uporządkowanie faktów i jasność, z jaką autorzy wyjaśnili zawiłe dla mnie kwestie. Jest to niekwestionowany plus tego tytułu. Cieszę się, że w końcu mogłam skonfrontować swoją dotychczasową wiedzę z pojęciami, które wcześniej były dla mnie enigmą (Si, Te, Fe, Ni itd.).

Żałuję jedynie, że przy opisie tych samych funkcji przy różnych typach, autorzy nie pokusili się na parafrazę swoich słów. W ten sposób czytałam te same fragmenty przy typach osobowości dzielących swoje funkcje.

Nie stanowi to oczywiście żadnego błędu. Miałam jednak nadzieję, na rzucenie nowego światła w tym samym zakresie w różnych fragmentach książki.

Niemniej mimo pewnej powtarzalności (o którą nietrudno analizując aż 16 podtypów), jestem zadowolona z lektury. Jeśli jednak znacie temat bardzo dobrze, nie znajdziecie tutaj raczej nic odkrywczego. Dla wszystkich tych, którzy stykają się z tematem po raz pierwszy – będzie to świetne kompendium wiedzy!

więc podobnie jak ja, czerpiecie ogromną radość z odkrywania meandrów ludzkiego umysłu – koniecznie sięgnijcie po ten tytuł. 🙂

Jeśli zaciekawiła Cię recenzja książki Potęga osobowości, znajdziesz ją tutaj.

Ania ocenia:
  • 7/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
  • 7/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
  • 9/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 9/10
  • 8/10
    Czy tytuł rzuca nowe światło na ujęcie tematu? - 8/10
7.8/10

Fragment recenzji

To, za co szczególnie cenię sobie tę pozycję, to uporządkowanie faktów i jasność, z jaką autorzy wyjaśnili zawiłe dla mnie kwestie. Jest to niekwestionowany plus tego tytułu. Cieszę się, że w końcu mogłam skonfrontować swoją dotychczasową wiedzę z pojęciami, które wcześniej były dla mnie enigmą (Si, Te, Fe, Ni itd.).

Jeśli więc podobnie jak ja, czerpiecie ogromną radość z odkrywania meandrów ludzkiego umysłu – koniecznie sięgnijcie po ten tytuł.