Recenzja książki Nigdy Dość

Cześć! Dziś przed Wami recenzja książki Nigdy dość. Mózg a uzależnienia, której autorką jest Judith Crisel. Jak to się stało, że książka osiągnęła ogromny sukces o międzynarodowym zasięgu? Crisel jest profesorem psychologii w Bucknell University, a w dziedzinie neuronauki to szanowany autorytet. Ponadto autorka ma za sobą długą i żmudną drogę wyjścia z uzależnienia. Pierwszy raz Crisel upiła się w wieku 13 lat, zaraz potem sięgnęła po narkotyki. Co dziś ma do zaoferowania czytelnikom?

Recenzja książki Nigdy Dość

Recenzja książki Nigdy Dość – poradnik nie dla wszystkich

Przede wszystkim chciałbym zacząć od tego, że choć poradnik cieszy się ogromną popularnością, to według mnie nie każdemu przypadnie do gustu. Dlaczego? Ponieważ czytelnicy znajdą tu surowy język, czystą wiedzę i mnóstwo naukowych i specjalistycznych pojęć czy zagadnień. Jeśli w szkole nie bardzo interesowaliście się biologią, może być wam ciężko. Ja za biologią przepadałam, a mimo to czasem miałam trudności z przebrnięciem przez niektóre rozdziały. W moim przypadku pomocny okazał się fakt, że lubię książki popularnonaukowe czy literaturę faktu, więc mam już za sobą sporo tytułów, traktujących o ludzkim mózgu i jego działaniu. Jeśli natomiast to będzie Wasze pierwsze zetknięcie z książką, która wyjaśnia, jak substancje psychoaktywne działają na ludzki mózg, może być Wam nieco ciężko.

Wszystko jednak zależy od tego, czego tak właściwie poszukujecie, co Was interesuje i jakie macie oczekiwania wobec prezentowanego dziś tytułu.

Recenzja książki Nigdy Dość – wrażenia

Jak już wspomniałam, książka napisana jest zwięźle i treściwie. Autorka umiejętnie przeplata opowieść swojego życia – uzależnienia i wychodzenia z nałogu z naukową wiedzą. Tutaj musicie liczyć się z dość sztywnym językiem i wiedzą naukową, dlatego czasem może pojawić się myśl „okej, o czym to ja czytałem?”. Przyznaję szczerze, że ja kilkukrotnie gubiłam się w tych naukowych wyjaśnieniach.

Jednocześnie, gdybym napisała, że książka nie jest ciekawa, skłamałabym. Jak najbardziej tytuł ten jest interesujący. Czytelnicy znajdą w nim mnóstwo interesujących zagadnień. Ja dzięki niej lepiej zrozumiałam działanie naszego mózgu i to, jak substancje psychoaktywne na niego oddziałują. Należy tu jednak zadać sobie pytanie, do kogo skierowana jest ta pozycja. Czy pomoże ona osobom uzależnionym? Tylko jeśli są już na etapie walki z uzależnieniem i zdały sobie sprawę, że potrzebują pomocy. Znam kilka osób, które zmagały się z różnymi używkami. Czy ten poradnik popchnąłby ich do zmiany i walki o siebie? Wątpię. Raczej zrezygnowaliby po 10 stronach, o ile w ogóle sięgnęliby po książkę.

Nigdy dość - kup na TaniaKsiazka.pl

Recenzja książki Nigdy Dość – podsumowanie

Książka z pewnością nie jest dla wszystkich. Jednak ci, których interesuje mechanizm uzależnień i oddziaływanie substancji psychoaktywnych na nasz mózg, znajdą tu wiele ciekawych i interesujących faktów. Judith Crisel zdecydowanie otwiera oczy na to, jak niszczycielski bywa nałóg i pokazuje, dlaczego tak trudno wygrać z uzależnieniem. Jednocześnie daje czytelnikom nadzieję na to, że nawet z najgorszej sytuacji jest wyjście. Sama przecież jest tego najlepszym przykładem. Książkę znajdziecie tutaj.

Ocena Pauliny
 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 6/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 6/10
 • 8/10
  Jak oceniam poruszany temat? - 8/10
 • 6/10
  Czy poradnik jest dla wszystkich? - 6/10
7/10

Fragment recenzji

Judith Crisel zdecydowanie otwiera oczy na to, jak niszczycielski bywa nałóg i pokazuje, dlaczego tak trudno wygrać z uzależnieniem. Jednocześnie daje czytelnikom nadzieję na to, że nawet z najgorszej sytuacji jest wyjście. Sama przecież jest tego najlepszym przykładem.