Recenzja książki Koniec mężczyzn

Jest rok 2025. Mordercza choroba niewiadomego pochodzenia, która dotyka jedynie mężczyzn, dziesiątkuje Szkocję. Co wydarzy się, kiedy patogen rozprzestrzeni się na cały świat, dziesiątkując ostatnich przedstawicieli męskiego gatunku? Przekonasz się o tym, sięgając po Koniec mężczyzn, recenzja książki poniżej!

Koniec świata, jaki znamy

Choroba, towarzysz człowieka od samego zarania ludzkości. Mimo upływu tysięcy lat badań i pokonania kamieni milowych rozwoju medycyny wciąż nie możemy czuć się bezpieczni. Jesteśmy inteligentni, mamy silną wolę przetrwania i potrafimy się adaptować. Problem w tym, że patogeny też…

Znajdujemy się w Szkocji, mamy rok 2025, a ludzkość zaatakowała kolejna zaraza. Tym razem jest to selektywny wirus biorący sobie za cel dziewięciu na dziesięć mężczyzn, których dotyka śmiertelną gorączką trwającą niespełna dwa dni.

Statystycznie tylko jeden z dziesięciu pozostanie odporny na śmiercionośne działanie patogenu, zaś reszta zginie w męczarniach.

Choroba szybko rozprzestrzenia się poza granicę kraju, stwarzając zagrożenie pandemii. Niestety lekarze nie wiedzą, zarówno skąd wzięła się przyczyna stanu pacjenta zero, jak i w jaki sposób powstrzymać to szaleństwo.

Sytuacja rozwija się o wiele szybciej, niż się spodziewano, a lekarstwa jak nie było, tak nie ma. Świat się zmienia, a ocalali muszą zacząć się do niego adaptować, żeby przetrwać. Z czym przyjdzie się mierzyć naszym bohaterkom?

Recenzja książki Koniec mężczyzn. Znajdziesz ją na TaniaKsiazka.pl

Wraz z rozwojem sytuacji poznajemy kolejne obszary tragedii dotkniętej pogromem mężczyzn. To zarówno osobiste tragedie utraty synów, partnerów, sąsiadów i przyjaciół, jak i globalny problem braku specjalistów w obszarach zdominowanych przez męskich osobników.

Czas ucieka, a stawka jest wysoka. Co tak naprawdę jest przyczyną epidemii? Czy ocalałym uda się wynaleźć szczepionkę na tę wykańczającą chorobę? I co, jeśli będzie to koniec świata, jaki znamy?

Kobiety, które ocalą świat

Historię świata Końca mężczyzn poznajemy dzięki wieloosobowej narracji bohaterek. Poznajemy między innymi doktorkę, która jako pierwsza dostrzegła zagrożenie epidemii, epidemiolożkę próbującą odnaleźć sposób na powstrzymanie zarazy, ale także matki, żony, opiekunki, czy dziennikarki z różnych stron świata.

Są to postaci, które tkają na kartach powieści historię o zmianie, stracie i heroizmie walki z nieznanym. W trakcie lektury poznajemy głównie ich zmaganie się z bezradnością. Same są bowiem odporne na działanie wirusa, niemniej teraz na ich barkach spoczywają losy świata.

Książka Christiny Sweeney-Baird niewątpliwie mnie zaskoczyła. Autorka nie tylko stworzyła tytuł w pewnym sensie profetyczny, bowiem napisała powieść przed wybuchem pandemii COVID-19, ale także napisała dramat, który mimo nieprawdopodobieństwa scenariusza, nie gwarantuje, że kiedyś się nie spełni.

Recenzja książki Koniec mężyczyzn

Recenzja książki Koniec mężczyzn

Sięgając po ten tytuł, myślałam, że zaczniemy od wybuchu pandemii i dość szybko przejdziemy do świata zdziesiątkowanego przez chorobę. Tak się jednak nie dzieje. W powieści towarzyszymy bohaterkom na każdym etapie zarazy, przez co tytuł określiłabym raczej mianem dramatu, nie thrillera.

Niewątpliwie powieść trzyma w napięciu, gdzie wraz z bohaterkami chcemy rozwikłać zagadkę nieznanej zarazy i przetrwać w świecie bez gwarancji na sukces. Niemniej możliwość towarzyszenia postaciom w ich walce i stracie, nadaje powieści nieco bardziej intymny wymiar, którego się nie spodziewałam, a który nadaje jej miano dramatu.

Koniec mężczyzn to nieszablonowa postapokaliptyczna powieść, która zaskakuje wraz z rozwojem akcji. Zmiany społeczne, działania rządu, rozwój działań na skalę lokalną… Wszystko to jest głęboko zaawansowanym rozważaniem na temat naszego społeczeństwa i tego, jak wiele może zmienić się w ułamku chwili, podważając struktury wszystkiego tego, co uważamy za stałe i nieprzemijalne.

Osobiście historia niezwykle mnie zaciekawiła i choć spodziewałam się po niej nieco innego kierunku, absolutnie nie było to negatywne zaskoczenie. Jeśli lubicie rozważania nad przyszłością cywilizacji, thrillery medyczne lub po prostu niesztampowe scenariusze – sięgnijcie po powieść Sweeney-Baird. Czeka Was naprawdę ciekawa lektura.

Jeśli zaintrygowała Cię recenzja książki Koniec mężczyzn, znajdziesz ją tutaj.

Sprawdź również:

Recenzja książki Susza Grahama Mastertona

Ania ocenia:
  • 9/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
  • 9/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 9/10
  • 8/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
  • 8/10
    Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 8/10
8.5/10

Fragment recenzji

Koniec mężczyzn to nieszablonowa postapokaliptyczna powieść, która zaskakuje wraz z rozwojem akcji. Zmiany społeczne, działania rządu, rozwój działań na skalę lokalną… Wszystko to jest głęboko zaawansowanym rozważaniem na temat naszego społeczeństwa i tego, jak wiele może zmienić się w ułamku chwili, podważając struktury wszystkiego tego, co uważamy za stałe i nieprzemijalne.