Recenzja książki Jak czerpać radość z pracy

Autorka bestsellerowej Magii sprzątania powraca! Tym razem jej celem jest zaprowadzenie balansu w naszej biurowej przestrzeni. Po co nam porządek w miejscu pracy? Czy radość z pracy to nie oksymoron? Sprawdźcie to – przed Wami recenzja książki Jak czerpać radość z pracy!

Dlaczego akurat radość w miejscu pracy?

Praca nazywana jest nieraz drugim domem. Spędzamy w niej średnio osiem godzin dziennie, dlatego bez względu na osobistą hierarchię celów w życiu, ma na nie niebagatelny wpływ.

Jako że praca jest miejscem przymusu, koniecznością dorosłego człowieka, wiele osób słysząc o radości z pracy, westchnie z przekąsem. Radość? Radość można mieć na wakacjach nad morzem.

Większość z nas mając do wyboru obowiązki, a przyjemności, wybierze przyjemność. Jednak kto z nas (a lockdown jest tego doskonałym przykładem) w okresach przymusowego postoju w życiu nie zaczął po pewnym czasie niemiłosiernie się nudzić?

Recenzja książki Jak czerpać radość z pracy – znajdziesz ją na TaniaKsiazka,pl

Jako ludzie potrzebujemy celu, możliwości rozwoju, przestrzeni do ćwiczenia swoich umiejętności społecznych. Praca może być doskonałą przestrzenią do spełnienia wszystkich z powyższych potrzeb. Wszystko leży jednak w naszych rękach.

No dobrze, a co z tym sprzątaniem? Po co mi porządek w moim biurze? Nie wystarczy, że każdego dnia po ciężkiej harówie muszę wrócić do domu, gdzie czeka na mnie ogarnianie domu i stanie przy garach?

Jeśli jesteś zaś pracodawcą, możesz pomyśleć, że po co pracownik ma marnować czas na porządki, skoro zatrudniasz firmę sprzątającą? Otóż (nie)porządek dookoła nas ma ścisły związek nie tylko z naszym samopoczuciem.

Warunkuje on również naszą produktywność, wpływa na czas naszej pracy i definiuje nas w oczach innych. Nie wierzysz? Sprawdź, co na ten temat mają do powiedzenia Marie Kondo oraz Scott Sonenshein.

Po co nam porządkowanie?

Marie Kondo poznaliśmy dzięki jej rewolucyjnej, acz prostej metodzie porządkowania przedmiotów. Magia sprzątania została przetłumaczona na ponad czterdzieści języków, docierając do milionów Czytelników spragnionych balansu w swojej życiowej przestrzeni.Recenzja książki Jak czerpać radość z pracy – znajdziesz ją na TaniaKsiazka.pl

Najnowsza książka Kondo została napisana we współpracy ze Scottem Sonensheinem. Współautor jest psychologiem organizacji oraz wykładowcą Rice University. Z pasji i doświadczenia obojga z nich powstała książka Jak czerpać radość z pracy.

Jeśli zastanawiasz się: Po co nam porządek na biurku? a przy tym nie jesteś estetą i nie zależy Ci na wyglądzie swojej biurowej przestrzeni, pozwól, że przedstawię Ci kilka wyników badań. Pierwszym z nich jest sondaż dotyczący samopoczucia, według którego 90% Amerykanów deklaruje, że bałagan wywołuje negatywny wpływ na ich życie.

Psychiczny dyskomfort to nie jedyny negatywny aspekt funkcjonowania w chaotycznej przestrzeni. Według badań naukowców z UCLA nadmiar rzeczy w naszym otoczeniu powoduje podnoszenie się kortyzolu, czyli głównego hormonu stresu w naszym organizmie.

To zaś może zwiększać naszą podatność na zaburzenia snu, samopoczucia oraz zwiększać szansę na zachorowanie na choroby umysłowe. Ponadto nieustanne poszukiwanie zagubionych w bałaganie przedmiotów zajmuje nam tydzień w skali roku, a to już miesiąc krzątania się na przestrzeni czterech lat.

Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń potrafi poprawić wyniki sprzedaży aż o 20%, nie mówiąc przy tym o wewnętrznym spokoju i redukcji stresu, w miejscu i tak z nim związanym. Na dodatek jeśli nasze stanowisko pracy jest czyste i rządzi nim minimalizm, jesteśmy odbierani przez innych jako milsi, bardziej produktywni i profesjonalni! A to wszystko z powodu (nie)porządku.

Recenzja książki Jak czerpać radość z pracy

Dlaczego coś tak z pozoru nieistotnego, ma tak istotny wpływ na nasze życie? Otóż według naukowców nieuporządkowane otoczenie to spore obciążenie dla naszych umysłów. Nasze mózgi chodzą na najwyższych obrotach, nieustannie rejestrując nadmiar przedmiotów dookoła nas.

Jaki ma to wpływ na skuteczność naszej pracy? Jesteśmy bardziej roztargnieni i rozdrażnieni. Poświęcamy nasz czas na poszukiwanie rzeczy, które jeszcze przed chwilą leżały na naszym biurku. Im mniej niepotrzebnego stresu doświadczamy, tym większe zadowolenie odczuwamy.

Celem książki Jak czerpać radość w pracy jest uporanie się z ów stresorami. Tytuł składa się z 11 rozdziałów, z których dowiemy się: po co porządkować, skąd bierze się nieustanny bałagan, jak porządkować stanowisko pracy. Niemniej porządek nie dotyczy tylko przestrzeni fizycznej.

Tytuł jest również poradnikiem jak uporządkować strefę cyfrową, nasze sieci kontaktów, czas, decyzje, zebrania, a nawet zespołów. Czyni to z niego pozycję dla osób na różnych szczeblach kariery oraz stanowiskach pracy.

Ostatni rozdział poprowadzi nas ku porządkowi w naszym wnętrzu. Pomoże pochylić się nad osobistą satysfakcją, źródłami radości, refleksją nad tym, czy miejsce, w którym jestem, jest miejscem dla mnie.

Książka Marie Kondo i Scotta Sosensheina to skondensowany poradnik celowości, kontroli nad życiem oraz wewnętrznej równowagi. Serdecznie Wam ją polecam i mam nadzieję, że wkrótce będziecie mogli sami przekonać się o magii, jaką daje radość w miejscu pracy. 🙂

Jeśli recenzja książki Jak czerpać radość z pracy zachęciła Cię do jej lektury, możesz znaleźć ją w tym miejscu.

 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam wartość merytoryczną tytułu? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń potrafi poprawić wyniki sprzedaży aż o 20%, nie mówiąc przy tym o wewnętrznym spokoju i redukcji stresu, w miejscu i tak z nim związanym. Na dodatek jeśli nasze stanowisko pracy jest czyste i rządzi nim minimalizm, jesteśmy odbierani przez innych jako milsi, bardziej produktywni i profesjonalni! A to wszystko z powodu (nie)porządku.